10 دانشگاه برتر فرانسه

چرا برای تحصیل به آلمان برویم؟
آبان 28, 1396
فرانسه قبل ازدانشگاه
بهمن 17, 1396
نمایش همه

1-اکول نرمال سوپریور پاریس(École Normale Supérieure) :

دانشگاهی واقع در محله لاتین پاریس است. این دانشگاه که در اصل برای تربیت معلم تأسیس شده اکنون به آموزش پژوهشگران و استادان دانشگاه و مقامات عالی دولتی و مدیران صنایع و موسسات خصوصی می‌پردازد. بسیاری از نخبگان فرانسه از این مدرسه فارغ‌التحصیل شده‌اند.

این اکول در بخش علوم پایه دارای دپارتمان های ریاضی، فیزیک، شیمی، علوم کامپیوتر، بیولوژی، زمین شناسی و علوم شناختی می باشد. همچنین در بخش علوم انسانی دارای دپارتمان های فلسفه، ادبیات، تاریخ، علوم اجتماعی و اقتصاد می باشد.

 

2) اکول پلی‌تکنیک یا پلی‌تکنیک پاریس

اکول پلی‌تکنیک یا پلی‌تکنیک پاریس قدیمی‌ترین دانشگاه فنی و مهندسی فرانسه است. این دانشگاه در میان دانشگاه‌های جهان نیز رتبهٔ بالایی دارد و برپایهٔ رده‌بندی ضمیمهٔ آموزش عالی تایمز، یکی از چهل دانشگاه برتر جهان است. مدرسه پلی‌تکنیک یکی از مدارس بزرگ (گراند اِکول) در فرانسه است و در سال ۱۷۹۴ پایه‌گذاری شده‌است. تا سال ۱۹۷۶ در محلهلاتینِ شهر پاریس قرار داشت و از آن سال به پالزو منتقل شد. اکول پلی تکنیک در هر سه مقطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری دانشجو می پذیرد. این اکول دارای دپارتمان های ریاضی کاربردی، شیمی، سیستم های اطلاعات پیچیده، علوم کامپیوتر، اقتصاد، مهندسی الکترونیک، ریاضی، مکانیک، بیولوژی، مواد، فیزیک، هسته ای، حمل و نقل و تکنولوژی در اجتماع می باشد.

 

3) دانشگاه پاریس 11

دانشگاه پاریس ۱۱ یا پاریس سود یکی از شعب سیزده‌گانه دانشگاه های پاریس محسوب می‌شود. این دانشگاه با داشتن بزرگترین کمپوس در فرانسه (160 هکتار) دارای پردیس های زیادی می باشد که عمدتاً در جنوب شهر پاریس مستقر هستند. وجود جنگل، رودخانه و دریاچه محیط آن را به محلی بسیار آرام و زیبا برای مطالعه و تدریس تبدیل کرده است.

در این دانشگاه، در کنار دانشکده های مختلف تعداد زیادی موسسه تحقیقاتی وجود دارد که در تولید علم و انجام تحقیقات جزء پیشگامان در دنیا می باشند. دانشگاه پاریس 11 یکی از  معتبرترین دانشگاههای فرانسه محسوب می شود. چهار مدال فیلدز و دو جایزه نوبل تا به کنون توسط دانشگاه کسب شده است.

 

4) دانشگاه پیر – ماری کوری

قدمت دانشگاه پیر و ماری کوری یا دانشگاه پاریس 6 به سال 1109 میلادی باز می گردد. این دانشگاه قبلا دانشکده علوم دانشگاه سوربون بود که در سال 1971 به عنوان دانشگاهی جدا منشعب گردید. علت نام گذاری این دانشگاه نیز به خاطر تحصیل پیر کوری و ماری کوری در این دانشگاه می باشد. وجود 17 جایزه نوبل در تاریخ این دانشگاه گواهی بر اعتبار و اهمیت آن بر جامعه جهانی باشد.

 

5) مدرسه عالی لیون

مدرسه عالی لیون جزء 5 دانشگاه برتر فرانسه و 200 دانشگاه برتر جهان می باشد. از دیر باز نیز این دانشگاه یک مرکز با اعتبار در زمینه تربیت محققین و استادان بوده است. این دانشگاه به تدریس و تحقیق در رشته های علوم پایه و انسانی می پردازد و شامل دپارتمان های زیست، شیمی، کامپیوتر، زمین شناسی، فیزیک و ریاضی در حوزه علوم پایه و همچنین دپارتمان های هنر،زبان های خارجه، فلسفه و علوم اجتماعی در حوزه علوم انسانی می باشد. این دانشگاه در کنار  دپارتمان های فوق دارای 23 انستیتوی تحقیقاتی مرتبط با آن ها نیز می باشد.

 

6) مدرسه عالی سونترال پاریس

مدرسه عالی سونترال پاریس در سال 1829 بنا نهاده شد و تا سال 1870 حدود 3000 مهندس خبره را تربیت نمود. از فارغ التحصیلان مطرح آن می توان به آرماند پزو موسسه کارخانجات اتوموبیل سازی پژو اشاره نمود. این دانشگاه دارای 8 آزمایشگاه بزرگ به شرح ذیل می باشد:

1)  انرژی

2)  آنالیز سیستم و مدل سازی اقتصاد کلان

3)  مهندسی صنایع

4)  مهندسی شیمی و مواد

5)  ریاضیات کاربردی

6)  خاک و مکانیک سازه ها

7)  تکنولوژی و استراتژی

8)  سازه های سخت

خوابگاه های دانشجویی آن نیز به جهت راحتی دانشجویان در نزدیکی دانشگاه بنا گردیده اند.

 

7) انستیتو مطالعات سیاسی پاریس

موسسه‌ مطالعات سیاسی پاریس که معمولاً با عنوان مختصر سیانس‌پو  از آن یاد می‌شود، یک مرکز تحقیقات دولتی و آموزش عالی در شهر پاریس است. این دانشگاه شامل دانشکده‌های علوم سیاسی، اقتصاد، تاریخ، روانشناسی، حقوق، دانش مالی، تجارت، ارتباطات، مدیریت و ژورنالیسم می‌شود. سیانس‌پو در سال ۲۰۱۵ در حوزه علوم سیاسی و مطالعات بین‌الملل رتبه پنجم را در بین دانشگاه‌های جهان به دست آورد.

این دانشگاه تاکنون فارغ‌التحصیل‌های برجسته زیادی در عرصه‌های گوناگون تربیت کرده. چهار رئیس جمهور اخیر فرانسه دانش‌آموخته این دانشگاه هستند. سیانس‌پو با ۴۱۰ دانشگاه در سطح جهان مشارکت و همکاری دارد، از جمله با دانشگاه آکسفورد، کلمبیا، مدرسه اقتصاد لندن، مدرسه حقوق هاروارد و غیره.

از فارغ التحصیلان نامی آن می توان به ژاک شیراک و دکتر محمد مصدق اشاره نمود.

 

8) دانشگاه گرنوبل آلپ

دانشگاه گرنوبل آلپ سومین دانشگاه بزرگ فرانسه با 45000 دانشجو و 3000 محقق می باشد. تاریخ تاسیس این دانشگاه سال 1339 میلادی می باشد. این دانشگاه دارای دانشکده ها و دپارتمان های مختلفی است ولی از دیرباز در حوزه های علوم طبیعی، مهندسی، حقوق و روانشناسی شهرت فراوانی دارد. روسای جمهور آلمان، کره جنوبی و ایسلند فارغ التحصیل این دانشگاه می باشند که بیانگر اعتبار بین المللی این دانشگاه است.

 

شهر گرنوبل نیز بعد از پاریس بزرگترین مرکز تحقیقاتی فرانسه می باشد و به علت واقع شدن در کوه های آلپ دارای جاذبه های توریستی فراوانی می باشد.

 

9) دانشگاه سوربون

ین دانشگاه در سال 1971 از دانشگاه سوربون معروف جداگردید و سوربون پانتئون نامگذاری شد. تمرکز این دانشگاه بیشتر بر حوزه علوم انسانی می باشد و دارای دپارتمان های اقتصاد، هنر، مدیریت، جغرافی، تاریخ، فلسفه، علوم سیاسی، حقوق و ریاضیات کاربردی می باشد.

 

10) مدرسه دپون پاری تک

مدرسه عالی دپون پاری تک یک دانشگاه برای تحصیلات تکمیلی در حوزه های علوم پایه، مهدنسی و تگنولوژی می باشد. این دانشگاه شامل دپارتمان های مهندسی مکانیک و ساخت، حمل و نقل و محیط، مکانیک و مواد، ریاضیات کاربردی و علوم کامپیوتر، مهندسی صنایع و مدیریت و همچنین اقتصاد، سرمایه و مدیریت می باشد. این دانشگاه 29 برنامه کارشناسی ارشد را به دانشجویان ارائه می نماید.

 

 

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *