کوئینزلند

کوئینزلند

کوئینزلند (به انگلیسی: Queensland) نام یکی از ایالت‌های کشور استرالیاست که در شمال شرقی این کشور قرار دارد. کوئینزلند از جنوب به ایالت نیو ساوت ولز و از غرب به قلمرو سرزمین شمالی و ایالت ویکتوریا محدود می‌شود. این ایالت از شرق و شمال به اقیانوس آرام محدود می‌گردد. کوئینزلند ایالتی وسیع است که مساحت آن اندکی بیشتر از کل مساحت ایران است. پایتخت کوئینزلند شهر بریزبین است که در جنوب شرقی این ایالت قرار گرفته‌است. شهرهای مهم دیگر آن گلد کست، تانزویل، کنز، مکای و راکهمپتون می‌باشند. مساحت کوئینزلند ۱۸۵۲۶۴۲ کیلومتر مربع است که بعد از استرالیای غربی دومین ایالت بزرگ استرالیا به شمار می‌آید. جمعیت آن نیز ۴۰۷۰۴۰۰ نفر است که بیشتر در شهرهای کرانهٔ شرقی ایالت مستقر شده‌اند و مرکز و غرب ایالت تقریباً خالی از سکنه است. جنوب کوئینزلند دارای آب‌وهوای نیمه‌استوایی است و شمال آن اقلیم استوایی دارد. غرب ایالت و مرکز آن نیز از علفزارها و زمینهای نیمه خشک پوشیده شده است. کوئینزلند دارای حکومت پادشاهی مشروطه می‌باشد و دارای یک پارلمان و دولت محلی است. فرماندار جاری کوئینزلند، Quentin Bryce نام دارد. نام کوئینزلند (Queens Land؛ به معنی سرزمین ملکه)، برگرفته از نام ملکه ویکتوریا، ملکهٔ بریتانیا است.

آب و هوا
در سراسر کوئينزلند به دليل بزرگي، تنوع قابل توجهي در آب و هوا وجود دارد. بارش کم و تابستان گرم و مرطوب براي مرکز و غرب، فصل مرطوب براي شمال دور و آب و هواي گرم و معتدل در طول نوار ساحلي بخشي از آب و هواي متنوع کويينزلند است. مناطق مرتفع جنوب شرق در اواسط زمستان، دماي زير نقطه صفر دارند.
بلاياي طبيعي يک تهديد براي کوئينزلند به حساب مي‌آيند. طوفان شديد گرمسيري، جاري شدن سيل، خشکسالي، آتش سوزي، تگرگهاي بزرگ و حتي گردباد نيز مي‌تواند رخ دهد.

جمعيت
جمعيت کوئينزلند نسبت به باقي ايالتهاي استراليا کمتر متمرکز هستند، 50 درصد جمعيت در خارج از بريزبن (پايتخت) و 25 درصد در خارج از تراکم شهري جنوب شرق کوئينزلند زندگي مي‌کنند. با توجه به سرشماري سال 2011، پيوستگي هاي مذهبي اصلي در کويينزلند به شرح زير است:
کليساي کاتوليک روم 23.8 درصد
بدون دين 22.1 درصد
کليساي آنجليکا 18.9 درصد
کليساي متحد 8.4 درصد
کليساهاي پروتستان و مصلح 3.5درصد
اديان ديگر25.3درصد

اقتصاد و گردشگري
رونق اقتصادي کويينزلند به گردشگري و صنايع معدن آن وابسته است. بين سالهاي1992 تا 2002 ، رشد توليد ناخالص دولت کوئينزلند، عملکرد بهتري نسبت به همه ايالات و مناطق ديگر داشته است. صنايع اوليه کوئينزلند عبارت است از: موز، آناناس، بادام زميني، طيف گسترده اي از ميوه هاي گرمسيري و معتدل، سبزيجات، غلات و حبوبات، پرورش گاو، پنبه، نيشکر، پشم، معادن سنگ، ذغال سنگ، نقره، سرب، روي، طلا و مس.
سومين صنعت پيشرو کوئينزلند، گردشگري است با ميليونها بازديد کننده بين ايالتي و خارجي که براي ديدن مناطق ساحلي گرمسيري آفتابي، جنگلهاي انبوه سرسبز و محدوده کوهستاني معتدل و ديدن “برير ريف (Barrier Reef)” به عنوان مشهورترين تپه هاي مرجاني جهان، پناهگاه هاي حيات وحش و پارک هاي جنگلي که در کوئينزلند وجود دارد، مي‌آيند.

حمل و نقل
بزرگراه هاي ملي، به ويژه در جنوب شرق کويينزلند مانند “M1” مشغول به کار هستند. خدمات راه آهن اصلي توسط راه آهن کوئينزلند و اقيانوس آرام عمدتا بين شهرهاي بزرگ در امتداد شرق نوار ساحلي ارتباط برقرار مي‌کنند. بنادر عمده، شامل بندر بريزبن و بنادر تابعه در گلدستون (Gladstone) مي‌شوند. فرودگاه بريزبن دروازه اصلي بين المللي و داخلي در خدمت رساني به ايالت است. فرودگاه گولدکوست (Gold Coast) و فرودگاه تانزويل (Townsville) از برجسته ترين فرودگاهها هستند. در جنوب شرق کويينزلند، سيستم حمل و نقل عمومي‌ يکپارچه شامل اتوبوس، راه آهن و خدمات کشتي موجود است.

حکومت و دولت
قدرت اجرايي به فرماندار، که نماينده و منصوب شده توسط اليزابت دوم و ملکه استراليا و مشاور ملکه در هدايت نخست وزير، واگذار شده است. دولت محلي مکانيزم شهري و مناطق را در حد مجاز زير نظر دولت اصلي مديريت مي‌کند. هر منطقه داراي يک شورا است که مسئول ارائه طيف وسيعي از خدمات عمومي‌ و شهري است.

مناطق ديدني
کوئينزلند طبيعت زيبايي دارد از جمله سانشاين کوست (Sunshine Coast) و گولد کوست (Gold Coast). اين کويينزلند شامل شش حوزه تحت محافظت ميراث جهاني نيز هست: سايت فسيل هاي پستانداران در ريورسلي، جنگلهاي باراني گندواناي استراليا، جزيره فريزر، سد بزرگ ريف، پارک ملي لمينگتون و جنگلهاي گرمسيري کوئينزلند.

شهرهاي مهم کوئينزلند:
– بريزبن
– گلد کست
– تانزويل
– مکاي
– راکهمپتن
– سان شاين کست
– کَنز
– روما
– توومبا

دانشگاه هاي کوئينزلند:
– دانشگاه کوئينزلند UQ
– مجموعه دانشگاه هاي جيمزکوک
– دانشگاه فني کوئينزلند QUT
– دانشگاه گريفيت Griffith University