ویکتوریا

ویکتوریا

آب و هوا
آب و هواي شهر ملبورن، اقيانوسي است و فشار هوا و باد هاي منطقه، اغلب شرايط آب و هوايي متغيري در اين شهر ايجاد مي کند. زمستان هاي اين شهر از ديگر شهرهاي استراليا سردتر است ولي در فصل بهار، آب و هواي آن معتدل و دل انگيز، همراه با آسماني صاف است.

زبان
در اين شهر حدود 180 گويش و زبان وجود دارد ولي زبان اصلي آن انگليسي است و پس از آن زبان هاي چيني، ايتاليايي، يوناني و ويتنامي بيشترين استفاده را در اين شهر دارند.

مذهب
در سال 2006، 28/3 درصد از ساکنان ملبورن، کاتوليک، 20 درصد بدون مذهب مشخص و مابقي معتقد به اديان اسلام، يهود، هندو بودايي بوده اند.

جشنواره ها
ملبورن مهد و مرکز پيدايش صنعت فيلم سازي و سينما، تلويزيون، رقص باله، هنر امپرسيونيسم، سبک هاي مختلف رقص مثل نيو وگ و ملبورن شافل در استراليا و مرکز مهم موزيک کلاسيک و امروزي در اين کشور است. فوتبال به روش استراليايي نيز در ملبورن ابداع شده است.

ملبورن شهري با نشانه هاي فرهنگي از سراسر جهان است. اين شهر در فهرست شهرهاي ادبي جهان در يونسکو، در رديف دوم پس از ادينبورگ اسکاتلند قرار دارد. هر سال ملبورن ميزبان جشنواره هاي مختلفي است که برخي از آنها عبارتند از:
فستيوال موسيقي تابستاني (Summer Music Festival): اين فستيوال موسيقي الکترونيکي، در ماه ژانويه در مرکز هنرهاي ويکتوريا برگزار مي شود.
فستيوال سنت کيلد (اSt.Kilda Festival): اين فستيوال از پنجم تا سيزدهم فوريه برگزار مي شود و شامل اجراي موسيقي، نمايشگاه غذا و سرگرمي هاي خاص کودکان است.
فستيوال موسيقي ملبورن(Melbourne Music Festival): اين فستيوال در فوريه با موضوع موسيقي محلي برگزار مي شود.
جشنواره مومبا (Momba Festival): در سال1995 آغاز شد و اکنون يکي از بزرگترين جشنواره هاي ملبورن است که در طول چهار روز در اواسط ماه مارس برگزار مي شود و شامل برنامه هايي از قبيل موسيقي، مسابقات قايق راني، آتش بازي، نمايش، مسابقات اسکي قهرماني، رقص و تئاتر و غيره است.
جشنواره غذاوشراب(Melbourne Food and Wine Festival): يکي ازبزرگترين جشنواره هاي جهان است که هر سال در ماه مارس با ارائه غذاهاي با کيفيت و لذيذ برگزار مي شود. اين جشنواره از سال 1993 فعاليت خود را با دوازده برنامه آغاز کرد که اکنون اين تعداد به 140 برنامه در طول شانزده روز رسيده و تعداد زيادي آشپزهاي ماهر از سراسر جهان را به خود جذب مي کند.
جشنواره بين المللي کمدي ملبورن (Melbourne International Comedy): سومين جشنواره کمدي بزرگ جهان و يکي از بزرگترين وقايع فرهنگي استرالياست که ازسال1987 فعاليت خود را شروع کرده و هر سال در ماه آوريل به مدت چهار هفته برگزار مي شود. شرکت کنندگان اين جشن، صدها نفر از هنرمندان بين المللي اند.
فستيوال بين المللي جاز ملبورن (Melbourne Jazz Festival): اين فستيوال همه ساله از سال 1998 در اواخر آوريل و اوايل مي در اين شهر برگزار مي شود. نمايشگاه بين المللي گل و گياه ملبورن.
Melbourne International Flower and Garden Show: هر سال در اوايل آوريل در ساختمان نمايشگاه سلطنتي و باغ هاي کارلتون برگزارمي شود. اين نمايشگاه در سال 2005موفق ترين و بزرگ ترين رويداد مربوط به باغباني در نيمکره جنوبي شناخته شد و در ميان پنج نمايشگاه برتر گل و گياه جهان قرار گرفت.
جشنواره بين المللي جازفرينج (Jazz Fringe International Festival): اولين بار در سال 2005 برگزار شد و يکي از جشنواره هايي است که سالانه و در اوايل مي با حضور دويست هنرمند از سراسر جهان و استراليا و 55برنامه در ملبورن برگزار مي گردد. کنسرت هاي آزاد در ميدان فدراسيون، کلاس هاي آموزش موسيقي براي کودکان و جلسات و نشست هاي موسيقي جاز از برنامه هاي اين جشن است.
فستيوال نکست ويو (Next wave Festival): فستيوالي دوسالانه است که به مدت 2 هفته در مي برگزار مي شود. در اين فستيوال کارهاي هنري افراد بين 18 تا 30 سال در هر نوع زمينه اي از هنر به نمايش گذارده مي شود از جمله رقص، تئاتر، هنرهاي تجسمي، نمايش، ادبيات و… اين فستيوال در سال 1948 آغاز به کار کرده است.
جشنواره بين المللي فيلم (MIFF International Film Festival): در سال 1951 فعاليت خود را آغاز کرد و هر سال به مدت سه هفته از اوايل جولاي تا اواسط آگوست با نمايش چهارصد فيلم از پنجاه کشور مختلف برگزار مي شود. اين فستيوال يکي از قديمي ترين ها در نوع خود در دنياست. چندين برنامه ديگر در کنار اين فستيوال برگزار مي شوند از جمله فستيوال بين المللي انيميشن ملبورن و فيلم هاي زيرزميني.
جشنواره استنسيل (Stencil Festival): آغاز به کار اين جشنواره در سال 2004 با نمايش آثار هنرمندان بين المللي بوده است و هر سال به مدت ده روز در آگوست با برپايي نمايشگاه هاي مختلف، نمايش هاي زنده، سخنراني هنرمندان، کلاس هاي مهارتي و نمايش فيلم هاي خياباني براي عموم مردم و با حضور 150 هنرمند از سراسر جهان برگزار مي شود.
جشنواره نويسندگان (Writers Festival): اين فستيوال همه ساله به مدت 10 روز در سپتامبر برگزار مي شود. در اين فستيوال بيش از 430 نويسنده بين المللي و محلي شرکت مي کنند و کارهاي خود را ارائه مي دهند. مرکز اصلي برگزاري اين جلسات در سالن تئاتر آتنيوم ملبورن است.
جشنواره دوچرخه سواري (Cycling Festival): اين جشنواره اولين بار در سال 1993 برگزار شد. محل آن بوستان ويکتورياست و شرکت کنندگان، مسافتي به طول 210 کيلومتر در اطراف بندرگاه فيليپ در طول يک روز طي مي کنند. اين جشنواره در اواخر اکتبر برگزار مي گردد.
جشنواره فرينج ملبورن (Melbourne Fringe Festival): جشنواره اي هنريست که هر سال، سه هفته از اواخر سپتامبر تا اوايل اکتبر برگزار مي شود و معمولا با شروع جشنواره بين المللي هنر ملبورن تداخل دارد. اين جشنواره شامل اجراهاي هنري مختلف در زمينه هاي تئاتر، کمدي، موسيقي، فيلم و… است.
جشنواره بين المللي هنر (International Arts Festival): يکي از رويدادهاي فرهنگي و هنري شهر ملبورن که به مدت 17روز در ماه اکتبر برگزار مي شود. اين فستيوال از سال 1986 با نمايش رايگان رقص، تئاتر، موسيقي، هنرهاي چندسانه اي و هنرهاي تجسمي در فضاي باز و با شرکت هنرمنداني از استراليا و کشورهاي مختلف برگزار مي شود. سالانه حدود پانصد هزار نفر از اين مراسم بازديد مي کنند.

دانشگاه ها
ملبورن دانشگاه هاي زيادي دارد که در ميان آنها دانشگاه ملبورن و دانشگاه موناش معتبرتر هستند. اين دو دانشگاه، عضو گروه هشت دانشگاه هاي استراليا نيز هستند. وجود دانشگاه هايي معتبر در شهر ملبورن باعث شد تا اين شهر در سال 2008در رديف چهارم برترين شهرهاي دانشگاهي جهان بعد از لندن، بوستون و توکيو قرار بگيرد.

دانشگاه موناش: دانشگاهي نيمه دولتي در ملبورن است که درسال 1958 تاسيس شده و با حدود پنجاه و پنج هزار دانشجو بزرگ ترين دانشگاه در استراليا و دومين دانشگاه قديمي در ايالت ويکتوريا است. اين دانشگاه داراي هشت کالج شامل 6 کالج در ايالت ويکتوريا، يکي در مالزي و ديگري در آفريقاي جنوبي و دو مرکز تحقيقاتي در ايتاليا و هندوستان است .اين دانشگاه که بيشتر دانشجويان خود را از بين دانش آموزان ممتاز مدارس ويکتوريا و مناطق ديگر جذب مي کند، براساس آمار سال 2010، در رده شصت و يکم دانشگاه هاي برتر دنيا قرار گرفت.
رنکينگ جهاني درسال 2013 ميلادي: 39

دپارتمان ها و رشته ها:
– دانشکده علوم بازرگاني
– دانشکده ارتباطات و رسانه
– دانشکده طراحي، خلاقيت هنري، معماري
– دانشکده آموزش
– دانشکده فني مهندسي
– دانشکده محيط زيست
– دانشکده فناوري اطلاعات
– دانشکده حقوق و مطالعات سياسي
– دانشکده پزشکي، بهداشت، داروسازي
– دانشکده علوم

دولت و سياست
ويکتوريا داراي يک پارلمان است که بر اساس سيستم وست مينستر حکومت مي‌کند. قدرت قانون گذاري بر عهده‌ي فرماندار (نماينده ملکه)، قوه مجريه (دولت) و دو اتاق قوه مقننه است. پارلمان ويکتوريا شامل مجلس قانون گذاري، شوراي قانون گذاري مجلس سنا و ملکه استراليا است. فرماندار به نخست وزير و کابينه دولت هم مشاوره مي‌رساند. فرماندار ويکتوريا ليندا دسائو است.
گفته مي‌شود ويکتوريايي ها و ملبورني ها به طور خاص، پيشرفته تر از باقي استراليايي ها هستند. آنها بيشترين حمايت را از ازدواج همجنس گرايان داشتند و در هيچ کجا به اندازه ويکتوريا، مردم در حمايت از همه پرسي سال 1999 شرکت نکردند. به طور کلي از نظر اجتماعي مترقي، حامي چند فرهنگي و به دور از افراط از هر نوعي به شمار مي‌روند.
ويکتوريا به 79بخش شهرداري، شامل 39 ناحيه،32 شهر و 7 روستا و يک دهکده تقسيم مي‌شود.

جمعيت و ساختار سني
سرشماري سال 2011 استراليا گزارش داد که ساکنين ويکتوريا 5354042نفر هستند و تخمين مي زنند جمعيت در سال 2050 به 2/7 ميليون نفر خواهد رسيد. حدود72درصد از ويکتوريايي ها در استراليا به دنيا آمده اند. بزرگترين گروه افراد متولد خارج از استراليا از بريتانيا، چين، ايتاليا، ويتنام، يونان و نيوزيلند است. بيشتر از 75درصد از از ويکتوريايي ها در ملبورن زندگي مي کنند که در جنوب اين ايالت واقع شده است. منطقه شهري ملبورن 4.17 ميليون نفر جمعيت دارد.
دولت پيش بيني کرده تا سال 2021 ، يک چهارم ويکتوريايي ها بالاتر از 60 سال خواهند داشت.

مذهب و تحصيلات
حدود 61.1 درصد خود را مسيحي معرفي مي کنند. که کاتوليک ها با 26.7 درصد بزرگترين جمعيت مذهبي به شمار مي روند. ويکتوريا 152755 نفر مسلمان و 45150 نفر يهودي دارد. آيين هندو سريعترين مذهب در حال رشد است. 20 درصد هم هيچ ديني ندارند.
آموزش و پرورش ويکتوريا متشکل از هفت سال آموزش ابتدايي(يک سال آماده سازي) و شش سال آموزش متوسطه است. سالهاي پاياني متوسطه براي نوجوانان بالاي 17 سال اختياري است.
دانشگاه ملبورن رتبه يک را در استراليا و در نيمکره جنوبي، قديمي ترين دانشگاه است. ويکتوريا 9 دانشگاه دارد. ويکتوريا 18 موسسه آموزش فني و پيشبردي دارد.

اقتصاد و کشاورزي
ايالت ويکتوريا با توليد يک چهارم ناخالص داخلي کشور دومين اقتصاد بزرگ استراليا بعد از نيوساوت ولز است. سرمايه گذاري، بيمه و خدمات سرويس دهي بزرگترين بخش توليد درآمد ويکتوريا است.
مزارع ويکتوريا از باغباني در مقياس کوچک تا مقياس بزرگ، دام و توليد دانه در حال فعاليت است. يک چهارم زمينهاي کشاورزي براي محصولات مصرفي استفاده مي‌شود. زمين هاي کشاورزي عمدتا در غرب اين ايالت هستند که براي کشت گندم و جو استفاده مي شوند و بعد از آن ساير ميوه ها. دامداري عمدتا در شمال و غرب اين ايالت است که براي مصارف داخلي و صادرات استفاده مي شوند. در واقع ويکتوريا گوسفند زنده به شرق ميانه براي گوشت و به باقي جهان براي پرورش صادر مي‌کند.

ويکتوريا داراي طيف گسترده‌اي از شرکتهاي سرمايه گذاري ساخت و ساز است و ملبورن به دنبال جيلانگ يکي از مهم ترين شهرهاي صنعتي است. ماشين آلات و تجهيزات ساخت و ساز مهم ترين فعاليت باارزش ايالت است، به دنبالش غذا و توليدات آشاميدني.
صنعت معادن ويکتوريا نيز روي توليد انرژي مواد معدني، ذغال سنگ، نفت خام و گاز نزديک به 90 درصد توليد داخلي متمرکز شده است.
صنايع خدماتي سريعترين رشد در اقتصاد ويکتوريا را دارد که شامل طيف گسترده‌اي از فعاليتهاي عمومي، اجتماعي، خدمات شخصي، دارايي يا سرمايه گذاري، بيمه و اموال، خدمات دولتي، حمل و نقل، ارتباطات، عمده فروشي و خرده فروشي مي‌باشد.

توريسم
ايالت ويکتوريا داراي مناطق توريستي متعددي است که بعضي از اين مناطق توريستي عبارتند از:
-شهر ملبورن و جاذبه هاي مرکز آن مانند کازينو تاج، باغ وحش، موزه ملبورن، آکواريوم ملبورن.
-بيش از 2000 کيلومتر خط ساحلي
-جاذبه هاي طبيعي مانند دوازده حواري، پرتگاه ويلسونس، پنگوئنز فري، درياچه گيپسلند، غارهاي بوکان، دره يارا، نمايشگاه بين المللي هوايي استراليا و جيلانگ، شبه جزيره بلارين، شبه جزيره مورنينگتن، زمين کريکت ملبورن، گالري ملي ويکتوريا، گشت ساحلي در سواحلي مانند ساحل زنگ ها، تورکي و لورن، ارتفاعات ويکتورياي مرکزي از جمله هايکورتني در زمستان ها و…
ويکتوريا با وجود اندازه کوچک، داراي آب و هواي متنوع است. در شمال غرب آن، هوا معتدل نيمه خشک در تابستانها، تا معتدل سرد در محدوده سواحل متغير است.

خدمات رفاهي، زيرساخت ها و حمل و نقل
شبکه جاده‌اي ويکتوريا با بزرگراههاي کاملا منشعب، از ملبورن به ديگر شهرها و با جاده هاي فرعي متصل به بزرگراه، به مراکز روستايي دسترسي دارد. خطوط ريلي ويکتوريا شامل مترو ملبورن به سراسر ملبورن و حومه مي‌شود. علاوه بر آن چندين اپراتور حمل و نقل گردشگري کوچکتر نيز وجود دارد. ملبورن بزرگترين شبکه جهاني تراموا که در حال حاضر توسط يارا تراموا اداره مي‌شود، را دارد. فرودگاه ملبورن بسيار پر رفت و آمد است. فرودگاه آولون، دومين فرودگاه پر رفت و آمد ايالت که دو فرودگاه ديگر هم براي کم کردن ترافيک هوايي ملبورن دارد. فرودگاه هميلتون و پورتلند نيز براي پروازهاي داخلي برنامه ريزي شده‌اند. بندر ملبورن بزرگترين بندر تجاري براي رد و بدل محموله در کل استراليا است. از سال 2013 کشيدن سيگار در تمام ايستگاه هاي قطار و تراموا و اتوبوس ممنوع اعلام شده است.
انرژي : آب و برق ويکتوريا عمدتا از نيروگاههاي ذغال سنگ قهوه‌اي استخراج مي‌شود. آب شامل مجموعه‌اي از سدها و مخازن عمدتا با کيفيت بالا و کلر کم، در مرکز ويکتوريا نگهداري مي‌شود.