نیو ساوت ولز

نیو سات ولز

 

دولت و نظام قانون‌گذاري قدرت اجرايي در نيوساوت‌ولز توسط ملکه اليزابت دوم به فرمانداري اعطا شده است. فرماندار فعلي ديويد هرلي و نخست وزير کنوني مايک بيرد از حزب ليبرال است. طبق قانون اساسي استراليا، نيوساوت‌ولز قدرت قانون‌گذاري و وضع قوانين دستگاه قضايي را به قوانين مشترک المنافع استراليا واگذار کرده اما استقلالش را در ساير امور حفظ کرده است. طبق قانون اساسي جديد نيوساوت‌ولز :« قوه مقننه طبق مقررات مشترک المنافع قانون اساسي استراليا، بايد قدرت براي وضع قوانين براي صلح، رفاه و دولت خوب ولز جنوبي را داشته باشد.»
دو مجلس در نيو‌ساوت‌ولز داريم :« مجلس قانون گذاري (مجلس عوام) و شوراي قانونگذاري (مجلس سنا)». انتخابات هر چهار سال يک بار در چهارم مارچ برگزار مي‌شود.

خدمات ضروري
پليس نيوساوت‌ولز قدرت نظارت قانوني دارد. پليس مي‌تواند به بررسي جرائم قابل تعقيب در سراسر ايالت بپردازد. اين استان دو مرکز خدمات آتش نشاني دارد؛ يکي براي مناطق روستايي و ديگري براي مناطق شهري. خدمات اورژانس و آمبولانس، خدمات امداد و نجات (تصادف جاده اي) همکاري مشترک بين تمام اين ارکان براي نجات در مواقع اضطراري وجود دارد. سازمان امداد و نجات شامل گارد ساحلي، سرويس اضطراري ايالتي، گشت امنيت زندگي و انجمن داوطلبانه نجات مي‌شود.

جمعيت
برآورد جمعيت نيوساوت‌ولز در پايان ماه ژوئن سال 2014 ، 7565500 نفر بوده است که نسبت به سال قبل 1.4درصد رشد داشته‌است. تبارشناسي ساکنان نيو ساوت ولز به اين شرح است:
25 درصد استراليايي، 24.2درصد انگليسي، 7.4 درصد ايرلندي، 6درصد اسکاتلند و 4.3 درصد چيني. 62.9درصد از جمعيت نيو ساوت ولز در سيدني هستند.

شبکه حمل و نقل

شبکه حمل و نقل عبور از نيوساوت‌ولز براي حمل و نقل متقابل قاره‌اي بسيار حياتي است چون راه آهن بريزبن در کوئينزلند به پرت (استرالياي غربي) و يا ملبورن از طريق نيوساوت‌ولز امکان پذير است. اکثر خطوط راه آهن در ايالت نيوساوت‌ولز توسط دولت ايالتي اداره مي‌شوند. به عنوان مثال بلرنالد در نزديکي مرز ويکتوريا با يک خط آهن تا ويکتوريا و به نيوساوت‌ولز متصل مي‌شود. خط ديگر در آدلايد آغاز و در بروکن هيل تمام مي‌شود.
جاده هاي اصلي مورد توجه دولت ايالتي و فدرال بوده است. حفظ اين جاده ها از طريق وزارت راه و خدمات دريايي انجام مي‌شود، پيش از آن توسط راه و راهنمايي و قبل از آن توسط وزارت جاده هاي اصلي نظارت مي‌شدند. جاده هاي اصلي عبارتند از:
بزرگراه هيوم ارتباط سيدني به ملبورن، ويکتوريا؛
بزرگراه شاهزادگان ارتباط سيدني به ملبورن از طريق سواحل درياي تاسماني؛
بزرگراه اقيانوس آرام ارتباط سيدني به بريسبن، کوئينزلند از طريق سواحل اقيانوس آرام؛
بزرگراه نيو انگلند در حال اجرا از بزرگراه اقيانوس آرام، در نيوکاسل به بريسين توسط يک مسير داخلي؛
بزرگراه فدرال در حال اجرا از بزرگراه هيوم جنوب گولبورن به کنبرا، قلمرو پايتختي استراليا؛
بزرگراه استوارت در حال اجرا از بزرگراه هيوم نزديک گنداگاي به آدلايد، استرالياي جنوبي؛
بزرگراه نيوئل ارتباط روستايي ويکتوريا با کوئينزلند، عبور از مرکز نيوساوت‌ولز؛
بزرگراه غربي بزرگ ارتباط سيدني با باتهرست. فرودگاه کينگزفورد اسميت واقع در حومه جنوبي سيدني يا Mascot است. خطوط هوايي ديگر در نيوساوت‌ولز عبارتند از: جت استار، بخش اکسپرس (به عنوان رکس هم ناميده مي‌شود) و ويرجين استراليا. کشتي ها نيز در سيدني از طريق بندرگاه سيدني و رودخانه پاراماتا عبور مي‌کنند. همچنين اين شهر يک سرويس کشتيراني در نيوکاسل دارد. همه خدمات کشتي ديگر در بخش خصوصي اداره مي‌شوند.

آموزش

آموزش در نيو ساوت ولز سيستم مدارس نيوساوت ولز شامل مدارس ابتدايي و متوسطه دولتي و غيردولتي است. مدارس دولتي بيشتر به عنوان مدارس جامع و انتخابي و مدارس غير دولتي شامل مدارس کاتوليک و ديگر فرقه‌ها و مدارس مستقل غير مذهبي مي‌باشند. تحصيلات تا سن 17 سالگي اجباري است. به طور معمول يک مدرسه ابتدايي، آموزش و پرورش را از کودکستان تا6 سالگي فراهم مي‌کند. بعد از آن مقطع متوسطه، که به آن دبيرستان مي‌گويند آموزش و پرورش را از 7 تا 12 سالگي بر عهده مي‌گيرد و سپس کالج ثانويه‌ي مدارس متوسطه، آموزش بعد از 12 سالگي را پوشش مي‌دهد.
يازده دانشگاه اوليه در نيوساوت‌ولز مشغول به کار هستند. دانشگاه سيدني اولين و قديمي ترين و بالارتبه‌ترين دانشگاه در نيوساوت‌ولز است. ديگر دانشگاهها، دانشگاه نيوساوت‌ولز، دانشگاه مکواري، دانشگاه تکنولوژي سيدني، دانشگاه وسترن سيدني، دانشگاه کاتوليک استراليا و دانشگاه خصوصي نوتردام استراليا. خارج از سيدني دانشگاههاي پيشرو مانند دانشگاه نيوکاسل، دانشگاه ولنگونگ و دانشگاه ادميدل در نيوانگلند، دانشگاه استوارت چارلز و سواتن کراس نيز از ديگر دانشگاهها هستند.

سیدنی

سيدني (Sydney):بزرگترين و قديمي ترين شهر استراليا است و شهري است با جذابيت هاي بي شمار که دويست و هجده سال از زمان تاسيس آن مي گذرد. اين شهر که در جنوب شرقي استراليا واقع شده، اولين مکاني است که بيشترين ميزان جهانگرد در بدو ورود به استراليا در آن پا مي گذارند. سيدني سرشار از تنوع است. ساکنان آن 4ميليون شهروندي هستند که عمدتاً از پيشينه مختلف قومي، نژادي و فرهنگي برخوردارند. در هر گوشه اي از سيدني، مي توان ردپايي از فرهنگ هاي گوناگون را مشاهده کرد که در کنار جاذبه هاي طبيعي، مراکز تفريحي، پارک هاي ملي و حفاظت شده، موزه ها و گالري هاي هنري باعث شهرت جهاني شهر شده اند.آب و هوا:آب و هواي سيدني در مناطق مختلف متفاوت است اگر چه در بيشتر مواقع آب و هواي آن معتدل است. در سيدني ميزان بارش باران نسبت به مراکز ايالت هاي ديگر بيشتر است. بارش باران در تمام طول سال در اين شهر وجود دارد و متوسط بارش در تابستان بيش از زمستان است.
در سيدني در حدود 150 روز از سال باران مي بارد و پر باران ترين ماه ها آوريل و ژوئن هستند. دماي هوا در زمستان به ندرت به کمتر از 5 درجه (ژوئن و ژوئيه) مي رسد و حداکثر دماي هوا در تابستان 35درجه (ژانويه) است. از نسيم هاي خنک دريايي که در سيدني ميوزد هم نبايد غافل شد.

جغرافيا و محيط زيست
ايالت را مي‌توان به چهار حوزه از لحاظ جغرافيايي تقسيم کرد. سه شهر بزرگ نيوساوت‌ولز يعني سيدني، نيوکاسل و ولونگوگ که نزديک يک نوار باريک ساحلي در نزديکي مرز، شامل مناطق سرد و معتدلتري نسبت به ساحل جنوبي به سمت مناطق نيمه گرمسيري در نزديکي مرز کوئينزلند واقع شده است. بخش عمده‌اي از نيوساوت‌ولز در محدوده غربي داراي هواي گرم و نيمه خشک است. درجه حرارت در تابستان مي‌تواند سوزان و در شبهاي زمستان بسيار سرد باشد. اما در شرق در امتداد دامنه‌هاي کوهستان بزرگ «دوايدينگ رنج» بارش بيشتر است.

اقتصاد و کشاورزی

اقتصاد و کشاورزي بندر کمبلا براي تجارت فولاد از طريق کشتي ها بسيار قابل توجه است. با اينکه صنايع قديمي مانند فولاد و کشتي سازي در نيوساوت‌ولز تا حد زيادي از بين رفته اما کشاورزي همچنان مهم است. صنايع جديد مانند فناوري اطلاعات و خدمات مالي به طور گسترده در محور سيدني افزايش يافته است. ذغال سنگ و محصولات مرتبط بزرگترين صادرات کشور است. سيدني براي گردشگري نيز به عنوان مرکز مهمي شناخته شده و کمک زيادي به اقتصاد نيوساوت‌ولز کرده است.
کشاورزي در دو سوم شرقي نيوساوت‌ولز گسترش يافته است. دامهاي غالب مورد استفاده گاو، گوسفند و خوک است و توليد سهم بزرگي از يونجه در استراليا، سبزيجات، ميوه ها، آجيل، پشم، گندم، جو، دانه‌هاي روغني، موز، شکر، برنج، مرغ و ماهيگيري و جنگلداري از جمله تراشه‌هاي چوب در نيوساوت‌ولز انجام مي‌شود. بزرگترين و با ارزش‌ترين منطقه پرورش اسب اصيل استراليا در اسکون در دره‌ي هانتر واقع شده است.

تفریحات،ورزش و فرهنگ

تفريحات، ورزش و فرهنگ نيوساوت‌ولز بيش از 780 پارک ملي دارد و 8درصد ايالت را پوشش مي‌دهد. اين پارک ها، جنگل‌هاي انبوه و آبشارهايشان از جمله مناطق ميراث جهاني به حساب مي‌آيند. يکي از آنها، پارک ملي سلطنتي در حومه جنوبي سيدني است.
ورزش اصلي تابستان کريکت است و تيم هاي حرفه‌اي در ساير ورزش ها نيز در نيوساوت‌ولز فعال هستند من جمله فوتبال استراليايي، بسکتبال، بيس بال، راگبي و قايق سواري
نيوساوت‌ولز به عنوان پر جمعيت‌ترين ايالت استراليا به تاسيس موسسات فرهنگي اهميت مي‌دهد. در موسيقي، بزرگترين ارکستر سمفونيک و بزرگترين شرکت اپرا استراليا در نيوساوت‌ولز است. چند موزه بزرگ و گالري هاي هنري از جمله موزه استراليا، موزه نيروگاه، موزه سيدني و موزه هنر‌هاي معاصر نيز در اين ايالت هستند. علاوه بر آن نيوساوت‌ولز خانه پنج آموزشگاه بزرگ است که افراد معروف بسياري از آن ها فارغ التحصيل شدند: مدرسه هنر ملي، دانشکده هنرهاي زيبا، موسسه هنرهاي نمايشي فيلم استراليا، مدرسه راديو و کنسرواتريوم موسيقي. علاوه بر آن فيلم هاي بسياري در آنجا فيلمبرداري شده است.

دانشگاه هاي سيدني:
– دانشگاه نيوساوث ولز University of New South Wales UNSW
– دانشگاه تکنولوژي سيدني University of Technology Sydney UTS
– دانشگاه سيدني University of Sydney
– دانشگاه وولنگونگ
– دانشگاه مک کواري