معافیت دانشجویان از عوارض خروج از کشور

دریافت ویزای کار در آلمان
فروردین 26, 1397
بهترین شهر های جهان برای دانشجویان،لندن درصدرفهرست
اردیبهشت 31, 1397
نمایش همه

معافیت دانشجویان از عوارض خروج از کشور

مدتی است که با توجه به اعلام جزییات بودجه سال ۱۳۹۷ توسط دولت بحث داغی درباره چرایی حداقل سه برابر شدن عوارض خروج از کشور را به راه انداخته و انتقادات زیادی از این افزایش قیمت صورت گرفته است.
بنا به مطالبی که در سامانه مشارکت دانشجو که به اختصار نشا نامیده می شود عنوان شده است؛ دانشجویانی که در این سامانه ثبت نام می کنند از پرداخت هزینه عوارض خروج از کشور معافند (گفتنی است که این سامانه مسئول پرداخت ارز دانشجویی به دانشجویان هم می باشد).
این هزینه که تا سال ۱۳۹۶ برای هر نفر مبلغ ۷۵ هزار تومان بود که در طی افزایش سه برابری برای سفر اول به ۲۲۰ هزارتومان تغییر یافت که موجب ایجاد نگرانی برای دانشجویانی که قصد خروج از کشور به بهانه ادامه تحصیل را داشته اند را فراهم کرد. از آنجاییکه دانشجویان معمولا در سال حداقل یک بار به خانواده خود سر زده و یا برای دریافت ویزای خروج (آمریکا به عنوان مثال) مجبور به رفتن به کشور ثالث می باشند لذا کلیه دانشجویان از پرداخت عوارض خروج از کشور معاف گردیدند. لازم به ذکر است که فاصله خروج دوم بایستی بیش از 3 ماه باشد در غیر این صورت مشمول معافیت نمی گردد.

نحوه تشکیل پرونده دانشجویی جهت معافیت از پرداخت عوارض خروج از کشور:
دانشجویان خارج از کشور میتوانند با تشکیل پرونده در کنسولگری های ایران در کشور محل تحصیل از پرداخت عوارض خروج معاف شوند.
ابتدا متقاضی بایستی در سامانه تاک تشکیل پرونده دانشجویی دهید و کد رهگیری دریافت نماید. طریقه ی باز کردن پرونده به به شرح ذیل می باشد که ابتدا در سایت
http://tak.mfa.ir
ثبت نام می نماید، سپس در قسمت پرونده تحصیلی مدارک مورد نیاز را آپلود نموده و فرم را ارسال می نماید. در مرحله بعد در قسمت تایید مدارک، درخواست تایید مدارک را به نمایندگی (سفارت) مورد نظر فرستاده می شود. معمولا تایید مدارک از چند ساعت تا دو روز کاری زمان میبرد. در نهایت فرد متقاضی با مدراک زیر به سفارت ایران در محل تحصیل مراجعه نموده و پس از پر کردن فرم های مربوطه و در صورت عدم مشکل در مدارک، در گذرنامه وی مهر عوارض خروج دانشجویی زده می شود.
مدارک مورد نیاز:
• پاسپورت
• شناسنامه
• کارت ملی
• کارت اقامت
• گواهی اشتغال به تحصیل
• آخرین مدرک تحصیلی در ایران
• یک قطعه عکس
• کد رهگیری
• یکسری کپی از تمامی مدارک بالا

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *