درباره استرالیا

درباره استرالیا

نمای کلی
استرالیا سرزمین مناظر چشم نواز، فرهنگ غنی گذشته و یکی از قدرت های بزرگ اقتصادی دنیا می باشد. استرالیا ششمین کشور پهناور دنیا می باشد و مردم آن تنها ملتی می باشند که به تنهایی بر یک قاره حکمرانی می نمایند. با وجود مناظر طبیعی زیاد و کیفیت بالای زندگی علاوه بر مهاجرین، هر ساله توریست های زیادی از آن بازدید می نمایند. استرالیا 10 در صدر از گونه های زیستی (گیاهی و جانوری) دنیا را در خود جای داده است. این سرزمین پهناور دارای باران های استوایی در شمال، صحراهای سرخ در مرکز و مناطق پوشیده از برف در جنوب شرقی می باشد. این کشور میزبان تعداد زیادی از میراث فرهنگی جهانی می باشد. بومیان استرالیایی 60000 سال قبل از پیدایش تمدن در اروپا، در این کشور سکنی گزیدند. امروزه نرخ پایین بیکاری و تورم و استاندارهای بالای زندگی، استرالیا را به یکی از بهترین مقاصد مهاجرتی دنیا تبدیل نموده است.
تاریخ استرالیا
بر پایه شواهد به جای مانده، بومیان استرالیایی هزاران سال پیش از آسیای جنوبی به این کشور کوچ نموده و تا قرن 17 میلادی با هیچ قسمتی از دنیا در ارتباط نبوده اند. در قرن 17 میلادی گروه هایی از هلند، فرانسه و بریتانیا به این قاره تازه کشف شده عزیمت نموده و سعی در رسم نقشه جغرافیایی آن نمودند. در سال 1788 میلادی بریتانیا بخش هایی از استرالیا یعنی نیو سوت ویلز ( New South Wales )، تاسمانی و استرالیای غربی را به استعمار خود درآورد. ساکنان آزاد به تدریج در این مناطق افزوده شدند. در سال 1830 میلادی جنوب استرالیا نیز به مستعمره افزوده شد. با کشف معادن طلا در استرالیا در 1850 میلادی بر تعداد مهاجرین به این کشور نیز افزوده گردید. در سال ۱۹۰۰ میلادی، ملکه ویکتوریا طی قانونی به استرالیا استقلال سیاسی اعطا کرد. استقلال کشور استرالیا بطور رسمی در روز اول ژانویه ۱۹۰۱ اعلام شد و از این به بعد استرالیا به عنوان یک قلمرو همسود یا سرزمینی با حکومت مستقل اما در زمره کشورهای تحت حمایت بریتانیا درآمد. استرالیایی‌ها از این روز به عنوان روز ملّی خود یاد می‌کنند.
مردم استرالیا
پیشینه مردم استرالیا از نظر زبان، فرهنگ و مذهب به علت مهاجرت جمعیت جهان از 200 کشور دنیا به آن بسیار غنی می باشد. زبان رسمی مردم استرالیا انگلیسی می باشد اما مردم این کشور در درون خانه ها به 300 زبان مختلف تکلم می کنند. بیشترین زبان های رایج بین مردم استرالیا چینی، ایتالیایی، عربی و یونانی می باشد. جمعیت استرالیا در ژوئیه ۲۰۱۵ بطور تقریبی ۲۲٬۷۵۱٬۰۱۴ نفر بوده‌است و با تراکم نسبی ۳/۱۴ نفر در هر کیلومتر مربع، یکی از پایین‌ترین ارقام میزان تراکم در جهان را دارا می‌باشد. کرانه جنوب شرق این کشور تراکم جمعیتی بیشتری نسبت به سایر نقاط دارد. یک سوم جمعیت کشور در ایالت نیو ساوت ولز و یک چهارم دیگر در ایالت ویکتوریا به سر می‌برند. میانگین نرخ رشد جمعیت در سال ۱/۲۲۱ استو تقریباً در هر دو دقیقه یک نوزاد جدید در این کشور متولد می‌شود.

اقتصاد استرالیا
اقتصاد استرالیا به عنوان یکی از بزرگترین تولید کنندگان محصولات کشاورزی، معدنی و انرژی شناخنه می شود. یکی از آزاد ترین و گسترده ترین اقتصاد دنیا مربوط به کشور استرالیا می باشد که وجود کارگان و متخصصان تحصیل کرده و کارآمد بر پویایی آن افزوده است. محصولات اصلی استرالیا نیشکر، پنبه، غلات و گوشت است. این کشور معادن فراوانی دارد. شرکای بازرگانی استرالیا بیشتر چین، ژاپن و کره جنوبی در آسیا و نیز ایالات متحده آمریکا هستند. رشد اقتصادی استرالیا مشتق از توسعه بخش خصوصی و اقتصاد آزاد آن می باشد. امنیت، صلح و پایداری شرایط سیاسی باعث ایجاد سرمایه گذاری های گسترده خارجی در استرالیا گشته که خود زمینه ساز توسعه بیشتر اقتصاد و کارآفرینی می باشد.

دولت استرالیا

استرالیا یکی از اولین کشورهایی بود که یک حکومت دموکرات در دنیای مدرن تاسیس نمود. در میانه قرن نوزدهم میلادی، قانون ایجاد حکومت دموکرات پارلمانی در استرالیا تصویب گردید. شخص اجرایی اول در استرالیا نخست وزیر است که طی یک فرایند دموکراتیک انتخاب می‌شود و دولت را تشکیل می‌دهد. در استرالیا، مردم ابتدا نمایندگان مجلس را انتخاب می‌کنند. رئیس حزبی که بیشترین نفرات انتخاب شده را در مجلس داشته باشد به‌عنوان نخست وزیر مسئول تشکیل کابینه دولت می‌شود. دولت استرالیا از سه زیرشاخه قانون گذاری، اجرایی و قضایی تشکیل می‌شود.
جغرافیای استرالیا


استرالیا از شش ایالت و دو سرزمین یا قلمرو (territory) تشکیل شده‌است که اختیاراتشان کمتر از ایالت‌هاست. ایالت‌ها و قلمروهای استرالیا عبارت‌اند از:

1. نیو ساوت ولز (NSW) یا ولز جنوبی جدید که مرکز آن سیدنی است.
2. کوئینزلند (QLD) که مرکز آن بریزبن می‌باشد.
3. استرالیای جنوبی (SA) با مرکزیت آدلاید.
4. تاسمانی (TAS) که جزیره‌ای است در جنوب شرقی سرزمین اصلی و مرکز آن هوبارت می‌باشد.
5. ایالت ویکتوریا (VIC) که مرکز آن ملبورن است.
6. استرالیای غربی (WA) که مرکز آن پرت می‌باشد.
7. قلمرو سرزمین شمالی (NT) مرکز آن داروین است.
8. سرزمین پایتخت استرالیا (ACT) مشتمل بر شهر کانبرا و اطراف آن.
پایتخت استرالیا شهر کانبرا است و شهرهای بزرگ آن عبارت‌اند از سیدنی، ملبورن، بریزبِن، پرت، آدلاید و تانزویل.
محیط زیست استرالیا
70 درصد از گونه های جانوری جهان در استرالیا زیست می کنند و از نظر زیست محیطی استرالیا کشوری بی همتا در دنیا می باشد. بیش از 140 گونه کیسه دار که مختص این منطقه می باشند تنها نمونه ای از جانوارن منحصر به فرد استرالیا می باشد. 137 میلیون هکتار از اراضی استرالیا که برابر با 17.78 درصد از کل خاک این کشور می باشد، جزء مناطق حفاظت شده استرالیا به حساب می آیند.

google-site-verification=Q9LIqY9gQi5BaZgycsK-eAh2DltVQCkXgXAbOKbz6Sg