تفاوت آیلتس آکادمیک وجنرال

سطوح زبان آلمانی
اسفند 7, 1396
آزمون GRE
اسفند 7, 1396
نمایش همه

تفاوت آيلتس آکادميک و جنرال در چيست ؟

امتحان IELTS در دو نوع Academic وGeneral برگزار مي شود. امتحان Academicc مخصوص کساني است که مي خواهند در يک دانشگاه انگليسي زبان ادامه تحصيل دهند در حاليکه امتحان General Training مخصوص کساني است که مي خواهند به يک کشور انگليسي زبان مانند کانادا، استراليا و يا نيوزلند مهاجرت کنند.

در امتحان IELTS، تواناييهاي Writing، Reading، Listening و Speaking در چهار قسمت جداگانه سنجيده مي شوند. در حاليکه قسمت هاي Listening و Speaking براي داوطلبان Academic و General Training به روش کاملا مشابهي مورد ارزيابي قرار مي گيرد، هر يک از اين دو گروه سوالات جداگانه اي در قسمت هاي Reading و Writing دريافت مي کنند.

متن هاي خواندن و نوشتن آزمون جنرال بسيار متنوع و جامع است و از روزنامه و راديو و تلوزيون و اينترنت انتخاب مي شود. ولي در آزمون آکادميک ، اين متن ها اختصاصا در زمينه هاي دانشگاهي و علمي است يعني در عين حال که مشکل است ولي خيلي محدود تر است.

سيستم نمره دهي آيلتس از 0 تا 9 ميباشد. نمره هر 4 بخش امتحان به‌طور جداگانه در کارنامه درج خواهد گرديد. به علاوه ميانگيني حسابي و گرد‌شده از اين چهار بخش نيز به عنوان نمره کلي در اختيار داوطلب قرار خواهد گرفت. اين نمره نهايي و همينطور نمره‌هاي بخش‌هاي شنيداري و خواندن با اعشار 0.5 و نمره‌ بخش‌هاي مصاحبه‌ و نوشتن بدون اعشار و به‌صورت اعداد صحيح گزارش مي‌شوند.

انواع آزمون آيلتس و بخش هاي مورد سنجش

آزمون شنيداري و صحبت کردن آبلتس جنرال و آکادميک مانند هم برگزار مي شود.

General Training Reading

براي پاسخ دادن به 40 سوال اين بخش به داوطلبان60 دقيقه فرصت داده مي‌شود. سوالات و متن‌ها در سه بخش، شامل حدود 2000 تا 2700 کلمه، و در يک دفتر‌چه به داوطلب تحويل داده خواهند شد. متون به‌کار گرفته‌شده در دفتر‌چه‌ سوالات از مجله‌ها، جزوات و کتاب‌ها و روزنامه‌ها انتخاب شده‌اند و مخاطب همه آنها خواننده غير متخصص است.

بخش اول‌ بر مواجه با موقعيت‌هاي اجتماعي تمرکز دارد.

بيشتر توجه در بخش دوم به‌ جزوات آموزشي و احتياجات رفاهي است. اين بخش به متن يا متن‌هايي اختصاص داده شده که انگليسي پيچيده‌تري در آنها استفاده به‌کار گرفته‌شده است.

متن‌ نسبتاً بلندتري در بخش سوم در انتظار داوطلبان خواهد بود که از طريق آن توانايي خواندن نثر‌هاي بلند در شرکت‌کنندگان سنجيده مي‌شود. در اين بخش بيشتر خواندن نثر‌هاي پيچيده مد نظر است تا درک ‌مطالب استدلالي.

General Training Writing

براي اين بخش از امتحان يک‌ ساعت زمان در نظر گرفته شده است. در طول اين زمان به داوطلب دو موضوع براي نوشتن داده خواهد شد. پيشنهاد مي‌شود که شرکت‌کنندگان در امتحان بيست‌دقيقه اول را به نوشتن سوال اول اختصاص دهند و چهل دقيقه باقي‌مانده را صرف پاسخ به سوال دوم کنند. پاسخ به سوال اول لازم است حد‌اقل در 150 کلمه نوشته شود. حداقل تعداد کلمات براي موضوع دوم 250 کلمه است. به پاسخ‌هايي که کمتر از اين‌ ميزان کلمه داشته‌ باشند نمره کامل داده نخواهد شد.

در موضوع اول از داوطلب خواسته خواهد شد تا نامه‌اي به مخاطبي فرضي نوشته و در نامه‌اش مسئله‌اي را توضيح داده يا مشکلي را شرح دهد.

موضوع دوم در قالب يک سوال از داوطلب خواهد خواست تا عقيده موافق يا مخالف خود را نسبت به يک مسئله بيان کند.

آزمون آکادميک

Academic Reading

براي پاسخ دادن به چهل سوال اين بخش به داوطلبان سي‌دقيقه فرصت داده مي‌شود. سوالات و متن‌ها در سه بخش مي باشد.

متون به‌کار گرفته‌شده در دفتر‌چه‌ سوالات از مجله‌ها، جزوات و کتاب‌ها و روزنامه‌ها انتخاب شده‌اند و مخاطب همه آنها خواننده غير متخصص است.

حداقل يکي از اين سه بخش شامل يک نوشته استدلالي ظريف است و يک بخش نيز به محتواي غير نوشتاري و همراه با نمودار يا شکل اختصاص دارد. در صورتي که متن حاوي لغات تخصصي و فني باشد، واژه‌نامه‌اي کوتاه نيز همراه متن خواهد آمد.

براي بازدهي بيشتر در اين بخش توصيه مي شود براي پاسخگويي به سوالات هر متن، ابتدا مدت حداکثر 5 دقيقه را به مطالعه سطحي متن بپردازيد. در اين مرحله به جزئيات توجه نکنيد، اما سعي کنيد موضوع اصلي هر پاراگراف را دريابيد. به اين ترتيب هنگام پاسخگويي به سوالات مي دانيد پاسخ سوال احتمالا در کدام پاراگراف است. همچنين دقت داشته باشيد که ترتيب سوال ها همان ترتيبي است که مطالب در متن آمده است. يعني مثلا پاسخ سوال 4 را قبل از پاسخ سوال 5 در متن خواهيد يافت.

در بخش reading سرعت عمل نقش بسيار مهمي دارد و تنها راه براي بالا بردن سرعت تمرين است. توصيه مي شود حداقل 1 ماه قبل از آزمون reading هاي آزمون هاي IELTS را با زمان بندي امتحان واقعي تمرين کنيد.

Academic Writing

براي اين بخش از امتحان يک‌ساعت زمان در نظر گرفته شده است. در طول اين مدت به داوطلبان دو موضوع براي نوشتن داده خواهد شد. پيشنهاد مي‌شود که شرکت‌کنندگان در امتحان بيست‌دقيقه اول را به نوشتن سوال اول اختصاص داده و چهل دقيقه باقي‌مانده را صرف پاسخ به سوال دوم کنند. پاسخ به سوال اول لازم است حد‌اقل در 150 کلمه نوشته شود. حداقل تعداد کلمات براي موضوع دوم 250 کلمه است. به پاسخ‌هايي که کمتر از اين‌ ميزان کلمه داشته‌ باشند نمره کامل داده نخواهد شد.

در موضوع اول به داوطلب يک جدول يا نمودار داده شده و از او خواسته خواهد شد تا اطلاعات نمايش‌داده شده در جدول را با جملات خود توضيح دهد.

موضوع دوم در قالب يک سوال از داوطلب خواهد خواست تا نظر يا عقيده موافق يا مخالف خود را نسبت به يک مسئله بيان کند.

بخش Listening

بخش Listening خود از 4 section تشکيل ميشود. در هر يک از sectionها حدود 10 سوال وجود دارد و زمان کل Listening حدود 20 تا 30 دقيقه است.

در حين پخش مکالمات و متون، هيچ فرصتي براي خواندن سوال نداريد. اما قبل از آغاز هر section براي مدت زمان کوتاهي گوينده توضيحاتي ارائه ميدهد که توصيه ميشود با اين توضيحات آشنا باشيد و در اين مدت به خواندن سوالها بپردازيد. به هر سوالي که قبل از آغاز متن کامل خوانده باشيد به احتمال زياد پاسخ صحيح خواهيد داد. بنابراين خواندن سوالات بسيار مهم است. در هنگام خواندن سوالات حتما دور کلمات کليدي آن سوال خط بکشيد تا هنگام پخش مکالمه به محض شنيدن کلمات کليدي اماده شنيدن پاسخ باشيد. به دليل اينکه پاسخ به سوال در حين شنيدن ممکن است باعث شود بخشي از متن را گوش نکنيد، پاسخ را به خلاصه ترين و ساده ترين شکل ممکن بنويسيد. (مثلا اگر پاسخ today morning بوده است و برايتان نوشتن فارسي ساده تر است به فارسي بنويسيد امروز صبح

بخش Speaking

مصاحبه داوطلبان بين 11 تا 14 دقيقه به‌طول خواهد انجاميد. در طول اين زمان داوطلب به سوالات مطرح شده از سوي مصاحبه‌گر پاسخ خواهد داد. اين مصاحبه بر روي نوار ضبط مي‌شود.

در بخش اول مصاحبه، داوطلب به‌ سوالات عمومي و شخصي در مورد محل‌زندگي‌، وضعيت خانوادگي، شغلي و همينطور علايقش پاسخ خواهد داد.

در بخش دوم به داوطلب موضوعي، که بر روي يک کارت نوشته شده‌است، داده مي‌شود و از وي خواسته خواهد شد تا به مدت دو دقيقه در مورد آن موضوع صحبت کرده و نظر و عقيده خود را اظهار کند.

در بخش سوم داوطلب به بحثي چهار تا پنج‌دقيقه‌اي با مصاحبه‌گر وارد خواهد شد که محور آن به‌نوعي به موضوع مورد بحث در کارت مربوط است.

کداميک آسانتر است؟ آکادميک يا جنرال؟

بطور قطع و ثابت نمي توان گفت کدام راحت تر است. اگر انتخاب با شماست که هر کدام را که مايليد انتخاب کنيد ، ابتدا بايد اهداف آتي خود را لحاظ کنيد و سپس اين مورد را در نظر بگيريد:

متون خواندن و نوشتن آزمون جنرال بسيار متنوع و جامع است و از روزنامه و راديو و تلوزيون و اينترنت انتخاب ميشود. ولي در آزمون آکادميک ، اين متون اختصاصا در زمينه هاي دانشگاهي و علمي است يعني در عين حال که مشکل است ولي خيلي محدود تر است.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

google-site-verification=Q9LIqY9gQi5BaZgycsK-eAh2DltVQCkXgXAbOKbz6Sg