تحصیل در نروژ

تحصیل در نروژ

دلایل ادامه تحصیل در نروژ
نروژ یکی از کشورهای شمالی اروپا می باشد که تحصیل و زندگی در آن دارای مزیت های مختلفی می باشد. اصلی ترین دلیل تحصیل در نروژ را بایستی در تولید و اقتصاد پویای نروژ جستجو نمود و این سوال ها را مطرح نمود که چرا کشور کوچکی چون نروژ دارای راندمان کاری بالا و همچنین دارای تولید ملی 2 برابری نسبت به انگلستان است؟ چگونه مدیران نروژی می توانند به همچنین موفقیت هایی دست یابند؟ تحصیل در نروژ به شما درک و فهم کاملی از مدل مدیریتی اسکاندیناوی را می دهد. همچنین با تحصیل در نروژ می توانید ذهن مدیریتی نروژی و انجام سلسله مراتب توسعه کاری را به صورت عملی دریابید. به غیر از دلیل فوق می توان به دلایل دیگر جهت تحصیل در نروژ به شرح ذیل اشاره نمود. نروژ یکی از پیشگامان در صنعت بویژه صنایع نفت و گاز، انرژی های تجدید پذیر، کشتی رانی، مخابرات، محصولات با تکنولوژی بالا (high-tech)، کشاورزی و ماهیگیری می باشد. بنابراین اگر قصد ادامه تحصیل در صنایع فوق را داشته باشید نروژ یک کشور بسیار مناسب بوده و موقعیت های شغلی بین المللی را برایتان به ارمغان می آورد.

نظام آموزشی در نروژ
نظام آموزشی در نروژ به دو دوره پیش از دانشگاه و دانشگاهی تقسیم می شود:
الف) نظام آموزشی پیش از دانشگاه
آموزش در نروژ قبل از دانشگاه به مدت 13 سال به طول می انجامد که از 6 سالگی شروع گشته و در 19 سالگی پایان می یابد. در این مدت دانش آموزان سه دوره ابتدایی (7 سال)، مقدماتی متوسطه (3 سال) و متوسطه پیشرفته (3 سال) را سپری می نمایند. همچنین افراد علاقه مند به دوره های فنی و حرفه ای می توانند بعد از اتمام دوره متوسطه مقدماتی وارد دوره سه ساله فنی و حرفه ای بشوند.
ب) نظام آموزشی دانشگاهی
نظام دانشگاهی نروژ شامل سه مقطع کارشناسی (3 سال)، کارشناسی ارشد (2 سال) و دکتری (3 سال) می باشد. در نروژ سیستم های متفاوت نمره دهی وجود دارد اما معمول ترین سیستم، نمره دهی بین 1 (بهترین) و 6 (بدترین) می باشد که نمره قبولی در این سیستم 4 و پایین تر می باشد. از آنجاییکه تعداد متقاضیان برای ورود به دانشگاه از تعداد پذیرش شدگان بیشتر می باشد، لذا سیستم های امتاز دهی شامل بررسی نمرات دبیرستان، امتحان و غیره اعمال می گردد تا دانشجویان از بین متقاضیان انتخاب گردند. موسسات آموزش عالی در نروژ به 3 گروه تقسیم می شوند:
دانشگاه ها (Universities): دانشگاه ها در نروژ دوره های آموزشی تئوری (علوم پایه، انسانی، هنر) را در سه مقطع لیسانس، فوق لیسانس و دکتری ارائه می نمایند. همچنین دانشگاه ها برنامه های حرفه ای مانند پزشکی، حقوق و روانشناسی را نیز ارائه می نمایند.
کالج های دانشگاهی (University Colleges): این کالج ها به مانند دانشگاه ها برنامه های مختلفی را ارائه می نمایند.
موسسات خصوصی: این موسسات برنامه های پر طرفداری همچون بیزینس، مارکتینگ و هنرهای زیبا را ارائه می نمایند. این موسسات ماکزیمم 10 درصد از دانشجویان تحصیلات تکمیلی در نروژ را به خود اختصاص می دهند.
در نروژ هفت دانشگاه، نه موسسه تخصصی دانشگاهی، ۲۲ کالج، دو کالج دولتی و تعدادی موسسه آموزش عالی خصوصی وجود دارد. اکثر دانشگاه‌ها و موسسات آموزشی مجهز به امکانات به‌روز و پیشرفته هستند. با وجود این که در دانشگاه‌های نروژ بیش از ۲۰۰ دوره‌ی کارشناسی ارشد به زبان انگلیسی تدریس می‌شوند، تنها تعداد انگشت‌شماری از دوره‌های کارشناسی به زبان انگلیسی هستند.

تحصیل در دوره کارشناسی

متقاضیان ورود به دوره کارشناسی در نروژ بایستی دارای مدرک پایان دوره تحصیلات متوسطه عالی نروژی و یا معادل آن باشند. متقاضیان بعضی از کشورها برای ورود به دوره کارشناسی در نروژ، علاوه بر مدرک دیپلم بایستی یک سال نیز در دانشگاه به تحصیل پرداخته باشند. متقاضیان ایرانی که قصد ادامه تحصیل در مقطع کارشناسی در این کشور را دارند نیز بایستی بعد از اتمام دوره پیش دانشگاهی، یک سال در دانشگاه های ایران به تحصیل بپردازند و یا بعد از اتمام هنرستان مدرک کاردانی دریافت نموده باشند. علاوه بر موارد فوق متقاضیان بایستی مدرک آیلتس آکادمیک (academic IELTS) با نمره 5 و یا تافل (TOEFL) با نمره 60 به دانشگاه ارائه نمایند. طول دوره کارشناسی در نروژ 3 سال است که در طول آن دانشجو اجازه دارد هفته ای 20 ساعت کار کند. ممکن است در این دوره دانشگاه از دانشجو درخواست نماید که به مدت یک سال دوره رایگان زبان نروژی را بگذراند.

تحصیل در دوره کارشناسی ارشد
با اینکه زبان رسمی نروژی می باشد اما تعداد برنامه های کارشناسی ارشد زیادی به زبان انگلیسی ارائه می گردند. برای تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در نروژ، متقاضی بایستی نمره زبان انگلیسی آیلتس آکادمیک بین 5.5 تا 6 و یا تافل بین 72 تا 80 به دانشگاه ارائه نمایید. رشته انتخابی مقطع فوق لیسانس در دانشگاه های نروژ می بایست رشتۀ دوره لیسانس بوده و یا مرتبط با رشته لیسانس باشد و حداقل تعداد شصت واحد از دوره لیسانس وی با رشته انتخابی وی مرتبط باشد. طول این دوره 2 سال می باشد و دانشجو در هفته اجازه دارد 20 ساعت کار کند. لازم به ذکر است که دانشجویان این مقطع که به زبان انگلیسی به تحصیل می پردازند، بایستی دوره یکساله رایگان زبان نروژی را بگذرانند. ذکر این نکته ضروری می باشد که دانشگاه های مختلف و یا حتی برنامه های کارشناسی ارشد مختلف ضوابط پذیرش جداگانه ای را اعمال می نمایند.

تحصیل در دوره دکتری
مدت زمان مقطع دکتری در نروژ 3 سال می باشد. دانشجو موظف است در این مدت علاوه بر انجام پروژه تعدادی واحد را نیز بگذراند. معمولا واحد ها امتحان پایانی نداشته و صرفا دانشجو بایستی در کلاس شرکت نماید. در بعضی موارد طول دوره دکتری در نروژ به 4 سال می رسد. در این مقطع امکان ادامه تحصیل به زبان انگلیسی در تمامی رشته ها فراهم است. مهمترین شرط لازم برای ورود به دوره دکتری داشتن مدرک فوق لیسانس و داشتن حصیلات آکادمیک به مدت 5 سال می باشد. در صورتی که متقاضی دوره کارشناسی و کارشناسی ارشد خود را در انگلیس گذرانده باشد (مجموعا 4 سال) بایستی با دانشگاه مورد نظر صحبت نماید. در بعضی موارد جهت ورود به دوره دکتری از متقاضیان درخواست می گردد تا یک طرح تحقیقاتی ارائه نمایند. دو راه برای درخواست دوره دکتری وجود دارد. متقاضی می تواند مستقیما با استاد راهنما مکاتبه نماید و یا مدارک خود را به قسمت تحصیلات تکمیلی ارسال نماید. برای ورود به این مقطع، دانشجو بایستی آیلتس آکادمیک (academic IELTS) 6.5 ارائه نماید.

تحصیل پزشکی در نروژ

جهت تحصیل پزشکی در نروژ بایستی زبان نروژی بلد بود اما تعدادی از برنامه های آموزش پزشکی به زبان انگلیسی نیز ارائه می گردند. این دوره ها صرفا توسط دانشگاه ها (Universities) ارائه می گردند. از آنجاییکه تعداد متقاضیان تحصیل پزشکی در نروژ زیاد می باشد بنابراین نمرات دوره دبیرستان در انتخاب متقاضی نقش بسزایی دارد. دوره پزشکی در نروژ 6 سال به طول می انجامد. به طور سنتی فارغ التحصیلان بایستی دوره یک سالو نیمه اینترنی را بگذرانند تا مجوز طبابت دریافت نمایند. آموزش پزشکی توسط چهار دانشگاه بزرگ دانشگاه علم و صنعت نروژ، دانشگاه برگن، دانشگاه اسلو، و دانشگاه ترومسو نروژ ارائه می‌شود. متقاضیان ایرانی برای ورود به رشته های پزشکی و دندانپزشکی در نروژ و تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در نروژ حتما بایستی دارای مدرک دیپلم و پیش دانشگاهی رشته های ریاضی و یا تجربی باشند. قبل از ورود به دانشگاه افراد باید یک دوره ۲ سالهPremedical در کالج بگذرانند سپس بعد از اتمام دوره کالج در یک آزمون کلی از دروس کالج خود شرکت نمایند، پس از قبولی می توانند به دانشکده دلخواه خود راه یابند. متقاضیان برای تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در نروژ باید مدرک زبان نروژی B2 و یا مدرک زبان انگلیسی در حد آیلس ۶ نیز داشته باشند، اگر فردی خواهان تحصیل به زبان نروژی باشد می تواند قبل از دوره کالج پزشکی یک سال در دوره زبان نروژی با شهریه جداگانه ثبت نام نماید.

مهاجرت به نروژ
اگر کسی بطور مستمر حداقل سه سال در کشور نروژ اقامت داشته باشد می تواند براساس آن اجازه اقامت دائم کسب کند که شامل حق کار نیز می گردد. اخذ اقامت نروژ به 3 طریق امکان پذیر می باشد:
1) اقامت تحصیلی
2) اقامت کاری یا مهاجرت به نروژ از طریق کار
پیدا کردن کارفرما یکی از روش های اخذ اقامت کشور نروژ است. به این مفهوم که کسی که قصد استخدام شما را داشته باشد به مدت سه ماه در کشور نروژ آگهی می دهد واگر در پست مورد نظر کسی خواهان آن نباشد برای متقاضی دعوت نامه فرستاده می شود و استخدام می گردد.

نکات ویژه
یکی از نکات جالب در مورد کشور نروژ، امکان تحصیل در نروژ بدون مدرک زبان می باشد. برای این امر مشاوران موسسه رویای آبی می توانند به متقاضیان راهنمایی های لازم را بدهند. ذکر این نکته ضروری است که با دریافت اقامت نروژ (موقت و دائم)، در واقع اقامت اروپا و حوزه شینگن برای متقاضی فرآهم می گردد.

درباره نروژ


نروژ يکي از کشور هاي حوزه اسکانديناوي مي باشد که385252 کيلومتر مربع وسعت دارد و جمعيت آن بالغ بر 5109059 نفر مي‌باشد. اين کشور از مشرق داراي يک نوار طولاني مرزي با سوئد بوده و همچنين از شمال شرق با فنلاند و روسيه و از جنوب با تنگه اسکاژراک هم‌مرز است. سواحل نروژ طولاني است و به اقيانوس اطلس و درياي بارنتز متصل است. پايتخت نروژ، شهر اسلو با 792 هزار نفر جمعيت مي‌باشد. از مهمترين شهرهاي نروژ مي‌توان به برگن 272 هزار نفر، تروندهيم 153 هزار نفر، استاوانگر 111 هزار نفر و باروم 103 هزار نفر اشاره کرد. تقريباً 70% خاک نروژ به دليل سرماي شديد و همجواري با قطب شمال غيرقابل سکني مي‌باشد و هرچه از شمال به طرف جنوب نروژ پيش برويم از سرماي هوا کاسته و به تراکم جمعيت افزوده مي‌شود. نروژ کشوري کوهستاني است وداراي هواي بسيار سردي است. قسمت عمده‌اي از اراضي نروژ حتي در منطقه کوهستاني پوشيده از جنگل است. چوب اين جنگلها منبع درآمد خوبي براي کشور نروژ به‌شمار مي‌آيد. مدار شمالگان از نواحي شمالي اين کشور عبور مي‌کند. قسمتي از مرزهاي نروژ و فنلاند را رود «تانا» تشکيل داده‌است. از کل جمعيت نروژ 19/9 درصد زير 14 سال، 65/2 درصد بين 15 تا 64 سال، و بقيه (14/9 درصد) بالاي 65 سال سن دارند. ميانگين سني نروژي‌ها 37/7 سال است. متوسط طول عمر براي مردان 76/15 سال و براي زنان 82/22 سال مي‌باشد. ميزان تولد 12/17 در هزار، و ميزان مرگ 72/9 در هزار است. ميزان باروري زنان 1/8 کودک براي هر زن است. بيشينه مردم نروژ از نژاد اسکانديناوي از تبار وايکينگ‌ها و از شاخه ژرمن‌ها هستند. از مردم نروژ 83/6 درصد به عنوان مسيحي ثبت شده‌اند که 79/4 درصد آن مربوط به پيروان آيين لوتري مي‌شود. در نظرسنجي‌ها و سرشماري‌ها، تنها 20 درصد از مردم نروژ گفته‌اند که دين در زندگي آن‌ها داراي نقش يا اهميت است. امروزه تنها 2 درصد از مردم نروژ در آيين‌هاي کليسا حضور پيدا مي‌کنند که پايين‌ترين درصد در ميان کشورهاي اروپا است. از لحاظ تقسيمات کشوري نروژ از 19 استان تشکيل گرديده‌است که زير نظر استانداران و شوراي منتخب اداره مي‌شود. واحد پول نروژ، مي باشد. نروژ داراي ذخاير زيادي از نفت خام، گاز طبيعي، مواد معدني، آبزيان، چوب، آب شيرين و نيروي برق‌آبي است. صنعت نفت حدود يک‌چهارم از توليد ناخالص داخلي اين کشور را تشکيل مي‌دهد و اين کشور چهارمين درآمد سرانه در جهان را دارا است. نروژ از الگوي کشورهاي رفاه‌محور شمال اروپا پيروي مي‌کند و در ازاي دريافت ماليات‌هاي سنگين از شهروندان، دولت به آن‌ها بيمه درماني همگاني اعطا مي‌کند به آموزش عالي يارانه مي‌دهد. در اين کشور نظام فراگير تأمين اجتماعي وجود دارد. صادرات عمده نروژ را نفت تشکيل مي‌دهد به طوري که نروژ روزانه 3 ميليون بشکه نفت خام صادر مي‌کند ولي عضو سازمان جهاني اوپک نيست. از ديگر صادرات نروژ مي‌توان به گوشت گاو، شير و ساير فراورده‌هاي دامي اشاره کرد. بيش از نيمي از مساحت نروژ پوشيده از درخت است و چوب از صادرات عمده اين کشور مي‌باشد.

google-site-verification=Q9LIqY9gQi5BaZgycsK-eAh2DltVQCkXgXAbOKbz6Sg