تحصیل در ایتالیا

ادامه تحصیل در ایتالیا1

چرا در ایتالیا تحصیل کنیم؟

هزینه مناسب تحصیل

درجه علمی بالای دانشگاه ها

عضو اتحادیه اروپا

سکوی پرتاب

درجه علمی بالای دانشگاه ها

دانشگاه های ایتالیا دارای شاخص علمی بالایی در سطح جهان هستند. بر اساس یک آمار در سال 2018، بالغ بر 30 دانشگاه این کشور در رتبه زیر 900 دانشگاه برتر سطح جهان قرار گرفته اند. هم چنین ایتالیا در رشته های خاصی چون معماری، هنر، مهندسی، باستان شناسی، تاریخ و علوم اجتماعی شهرت جهانی دارد.

عضو اتحادیه اروپا

کشور ایتالیا به واسطه عضویت در اتحادیه اروپا دارای استاندارد های بالایی در زمینه های مختلف از جمله بهداشت، خدمات اجتماعی، پوشش های بیمه ای و سایر موارد می باشد.

هزینه مناسب تحصیل

هزینه تحصیل در دانشگاه های دولتی در ایتالیا متغییر و به طور میانگین از 320 الی 3200 یورو در سال بوده و برای دانشجویان بین المللی نیز هزینه های تحصیل یکسان می باشد. میانگین شهریه 2000 یورو در سال است که قابلیت کاهش به 500 یورو در سال را دارد.

سکوی پرتاب

به دلیل اعتبار و قدمت بالای دانشگاه های ایتالیا، همواره دوره های دانشگاهی بسیاری به صورت مشترک بین دانشگاه های برتر دنیا و ایتالیا برگزار می شود که تحصیل در این دوره ها به طور همزمان علاوه بر تجربه زندگی و تحصیل در دو کشور، موجب می شود که دانشجو از دو دانشگاه یا حتی بیشتر مدارک پایان دوره دریافت نماید

سیستم آموزشی ایتالیا

ساختار آموزشی در کشور ایتالیا شامل کودکستان، آموزش ابتدایی، آموزش متوسطه، دوره‌های آموزشی شغلی، شاگردی، آموزش استخدامی، قراردادی و پیمانی، تربیت معلم ابتدایی و تربیت معلم کودکستان، مدرسه حرفه‌ای، مدرسه فنی، مدرسه هنر، دبیرستان هنر، دبیرستان کلاسیک یا عملی، آکادمی هنرهای زیبا و دانشگاه و مؤسسات دانشگاهی است.
آموزش پایه دولتی تا سن ۱۵ سالگی است که تا هیجده سالگی نیز ادامه می‌یابد.
اسکولامه یا تحصیلات متوسطه فراگیر نیز که به اخذ گواهینامه دوره برای حضور در مدارس تکمیلی متوسطه می‌انجامد.
در مدارس تکمیلی متوسطه، دانش‌آموزان می‌توانند به واحدهای بالاتر علمی، تکنیکی، هنری یا حرفه‌ای وارد شوند و به شرط دریافت گواهینامه می‌توانند به همه دانشگاه‌ها بروند و سپس استخدام شوند.
سه سال دوره آموزش حرفه‌ای منجر به کسب گواهینامه صلاحیت و استخدام می‌شود و پنج سال دوره آموزشی منجر به دریافت گواهینامه حرفه‌ای می‌شود که برابر با گواهینامه مدرسه فنی است.
سیستم تحصیلی شامل موارد زیر است:
▪ کودکستان (غیراجباری) برای کودکان بین سه تا شش ساله.
▪ ابتدایی برای بچه‌ها بین شش تا یازده ساله.
▪ مدارس مقدماتی متوسطه برای بچه‌های بین یازده تا چهارده ساله.
▪ مدارس تکمیلی متوسطه که شامل انواع متفاوت تحصیلات است و درحالت کلی شامل دانش‌آموزان پانزده تا نوزده ساله است.
اجازه ورود به تحصیلات دانشگاهی و غیردانشگاهی تکمیلی به دانش‌آموزانی که امتحانات دولتی را بگذرانند داده می‌شود. دوره‌های آموزشی حرفه‌ای به‌صورت اختیارات کلی هستند و افرادی که سنشان بین شانزده تا بیست و پنج سال و گاهی اوقات بالاتر، می‌توانند حضور داشته باشند.
برای به‌دست آوردن اجازه ورود به دبیرستان، نیاز به گواهینامه پایان دوره مقدماتی متوسطه الزامی است.
هدف از قانون‌گذاری‌های خاص و نوآوری‌های آزمایشی ارشاد دانش‌آموزانی است که باید درباره شغل آینده‌ شان یا ادامه تحصیلات در دبیرستان تصمیم بگیرند.

آموزش پیش دبستانی

از مراکز پیش‌دبستانی در ایتالیا با عنوان اسکولادل اینفاتریا یاد می‌شود. کودکستان که نخستین شکل آموزش بچه‌ها در ایتالیا است، اجباری نیست، اما در جایگاه نخستین سطح تحصیلات قرار می‌گیرد.
تعداد دانش‌آموزان شرکت‌کننده در این مدارس در حال افزایش است. اکنون در مجموع ۹۶ درصد از کودکان رده‌های سنی سه تا پنج سال در این کودکستان‌ها شرکت می‌کنند. در طول این دوره معلمان، باید مهارت‌های بچه‌ها را در مورد خلاقیت، طرز برخوردهای اجتماعی، استقلال و روش یادگیری بهبود بخشند.
تمامی کودکان رده سنی سه سال در شروع سال تحصیلی (اول سپتامبر) با آنهایی که سومین روز تولدشان قبل از ۳۱ دسامبر است، می‌توانند در یک کودکستان پذیرفته شوند.
برنامه آموزش کودکستان‌ها براساس ارتباط نزدیک میان اهداف آموزشی (برابری، استقلال و رقابت) و ابعاد توسعه و سیستم‌های فرهنگی نمادین پایه‌ریزی شده است.
● برنامه‌های آموزشی
از جمله مهمترین برنامه‌های آموزشی که در مراکز پیش‌دبستانی ارائه می‌شود، می‌توان از موارد زیر نام برد:
▪ شناخت اعضای بدن و اعضای حرکتی.
▪ تقویت گفتار و ادای صحیح کلمات.
▪ شناخت اشیاء، زمان و طبیعت.
▪ شناخت پیام‌ها، اشکال و وسایل.
▪ برقراری ارتباط با دیگران.
آموزش پیش‌دبستانی در معنای دقیق‌تر آماده کردن تحصیلی بچه‌های سه تا پنج سال است که به وسیله طرح به اصطلاح Materno Or Scuole per Ilnfanzia  فراهم شده است.

آموزش ابتدایی

تحصیلات اجباری در ایتالیا، با آموزش دوره ابتدایی آغاز می‌شود که قبلاً پنج سال به طول می‌انجامید و برای بچه‌های بین شش تا ۱۱ سال درنظر گرفته می‌شد. تحصیلات دوره ابتدایی در سراسر کشور کاملاً گسترده شده است. تشکیل و فعالیت مدارس ابتدایی به واسطه سیاست آینده‌نگری کلی که در تمامی کشور اعمال می‌شود، تنظیم شده است.
برنامه‌های آموزش ابتدایی طی آموزش‌های ۲۷ تا ۳۰ ساعته در هفته یا آموزش تمام وقت ۴۰ ساعت در هفته، ارائه می‌شود. مدارس دوره ابتدایی همچنین می‌توانند تحت مالکیت دولت بوده یا خصوصی باشند.
آموزش ابتدایی اساساً توسط مدارس دولتی فراهم می‌شود که ۹۳درصد از گروه‌های سنی را در بر می‌گیرد. اما تعدادی مؤسسات خصوصی نیز وجود دارند که عمدتاً توسط گروه‌های مذهبی حمایت مالی شده که به ۷ درصد از جمعیت جوان خدمات ارائه می کنندت می‌کنند. مدارس دولتی رایگان است در حالی که در مدارس خصوصی والدین شهریه پرداخت می‌کنند.
زبانهای تدریس شده به عنوان زبان دوم شامل زبان‌های انگلیسی، فرانسه، اسپانیولی و آلمانی است.
محدودیت‌های مربوط به انتخاب مدرسه می‌تواند به دلیل امکانات مربوط به مکان مدرسه و تعداد واحدهای کارکنان آن باشد. کلاس‌ها معمولاً از حداکثر بیست و پنج و حداقل ۱۰دانش‌آموز متشکل می‌شود. طبق قانون مدارس ابتدایی نمی‌توانند کمتر از شش و بیشتر از۲۵ دانش‌آموز داشته باشند.
● برنامه‌های آموزشی
از جمله مهمترین برنامه‌های آموزش ابتدایی می‌توان از موارد زیر نام برد:
زبان ایتالیایی، زبان خارجی، ریاضیات، علوم، تاریخ، جغرافیا و علوم اجتماعی، آموزش هنر، آواز و موسیقی، تربیت‌بدنی و علوم مذهبی که تنها موضوع انتخابی است که گزینش یا عدم‌گزینش آن به اختیار خود دانش‌آموز و والدین وی است.
● ارزیابی تحصیلی
▪ امتحانات نهائی
در پایان کلاس پنجم، دانش‌آموزان ملزم به شرکت در آزمون پایان سال تحصیلی می‌شوند که در صورت موفقیت در آن به مقطع مقدماتی متوسطه راه می‌یابند. گفتنی است که آزمون پایان سال تحصیلی بر شامل دو امتحان کتبی و یک امتحان شفاهی مشتمل می‌شود.

آموزش مقدماتی متوسطه

آموزش اجباری، علاوه بر آموزش ابتدایی شامل مقطع مقدماتی متوسطه می‌شود که سه سال طول کشیده و بچه‌های یازده تا چهارده سال در آن تحصیل می‌کنند. این دوره یک آموزش نظری عمومی و چارچوبی برای پیشرفت توانایی‌های دانش‌آموزان در تمامی زمینه‌ها را فراهم می‌کند. بیشتر مدارس مقدماتی متوسطه توسط دولت حمایت مالی شده که ۳/۹۶ درصد از دانش‌آموزان این رده سنی را شامل می‌شود. در حالی که ۷/۳ درصد بچه‌هایی که در مدارس غیردولتی هستند توسط مؤسسات مذهبی و سایر مؤسسات خصوصی و غیرانتفاعی حمایت مالی می‌شوند. آموزش مقدماتی متوسطه مانند مقطع ابتدایی در مدارس دولتی رایگان است و اولیاء از طرف دست‌اندرکاران منطقه‌ای برای خرید کتاب‌های درسی حمایت مالی می‌شوند. کودکانی که در مدارس خصوصی درس می‌خوانند هزینه و شهریه را پرداخت می‌کنند.

کلاسهای درسی مقطع مقدماتی متوسطه بر سی‌ساعت در هفته و یا سی و شش ساعت در هفته، همراه با آموزش زبان خارجی مشتمل می‌شود.

  • شرایط پذیرش

برای ورود به مقطع مقدماتی متوسطه دانش‌آموزان باید مدرک پایانی تحصیلی دوره ابتدایی را داشته باشند که معمولاً در یازده سالگی به دست می‌آید.

از دانش‌آموزان غیربومی علاوه بر دریافت مدرک پایان دوره ابتدایی، آزمون هوش و استعداد جهت اعطای مجوز تحصیل به آنان به عمل می‌آید.

  • ارزیابی تحصیلی

امتحان پایانی آموزش مقدماتی متوسطه «اسامه دی لینزا مدیا» شامل سه امتحان کتبی (زبان ایتالیایی، ریاضیات و یک زبان خارجی) و یک مصاحبه بین رشته‌ای از تمامی دروس امتحانی می‌شود. در پایان سال تحصیلی و بعد از ارزیابی نهایی، مدرک «دیپلمادی لینزا مدیا» به دانش‌آموزان اعطا می‌شود.

آموزش تکمیلی متوسطه

بعد از پایان دوره آموزشی اجباری و گذراندن امتحان دوره مقدماتی متوسطه، دانش‌آموزان ممکن است دوره‌های تحصیلی سه، چهار یا پنج ساله را بگذرانند.
افزایش در تعداد و نوع دوره‌های آموزشی قابل دسترسی، معرفی گسترده شاخه‌های جدید آموزشی (به عنوان مثال علوم کامپیوتر) و برنامه‌های جدیدی که خصوصاً دو سال اول این مقطع تحصیلی را شامل می‌شود به طور گسترده‌ای آمادگی تحصیلی این دوره را تغییر داده است. ساختار کلی این مقطع آموزشی در آینده نزدیک تغییراتی خواهد یافت چرا که اصلاح کلی سیستم آموزشی، اساسی‌ترین تأثیرش را در این سطح نشان خواهد داد. این مدارس هم عمدتاً توسط دولت حمایت مالی شده که ۲/۹۳ درصد از کل دانش‌آموزان را شامل می‌شود. ۸/۶ درصد باقی مانده نیز در مدارس غیردولتی حضور یافته توسط بخش‌های خصوصی و مذهبی حمایت مالی می‌شوند.
● شرایط ورودی
هر دانش‌آموزی که به احراز مدرک پایانی آموزش مقدماتی متوسطه «دیپلمادی لینزا مدیا» نایل آمده باشد، از مجوز حضور در کلاس‌های آموزش تکمیلی متوسطه برخوردار خواهد بود و می‌تواند در آموزش متوسطه بالا شرکت کنند.
● مراکز آموزشی
▪ دبیرستان‌های کلاسیک که به مطالعه کلاسیک با عنوان «ارویند کلاسیکو» می‌پردازند.
دوره آموزشی این مدارس پنج سال مطالعه را شامل می‌شود که به دو دوره سازمان یافته (دوره دو ساله تکمیلی با عنوان «جیناسیو» و دوره سه ساله مقدماتی قبل از تشکیل «اسکولا مدیا» تقسیم می‌شود.
▪ دبیرستان‌های علمی «لایسئوسانیتینیکو»
دوره آموزشی این مدارس چهار سال طول می‌کشد و به دو بخش سازمان یافته (هنرهای تصویری و طراحی صحنه و معماری) تقسیم می‌شود.
▪ مدرسة هنرهای کاربردی «اینسبیتیو‌دآرت»
ـ دوره آموزشی این مدارس
پنج سال طول می کشد و به بخش‌های سازمان یافته متکی بر احراز تخصص‌های هنری نظیرنقاشی تزئینی، مجسمه‌سازی تزئینی، هنرهای گرافیک، هنرهای کاربردی چوبی، سرامیک و فلزی و غیره منتهی می‌شود.
▪ مدرسة موسیقی
دوره آموزشی این مدارس به آموزش مقدماتی سه ساله مشتمل می‌شود.
● اهداف کلی
از جمله مهمترین اهداف مراکز آموزش تکمیلی متوسطه می‌توان از موارد زیر نام برد:
▪ آماده‌سازی جوانان برای حضور در مراکز دانشگاهی به واسطه برگزاری دوره‌های آموزشی در لایسئو کلاسیکو (دبیرستان‌های کلاسیک).
▪ تربیت نیرو و کادر آموزشی مورد نیاز مدارس کشور به واسطه آموزش افراد لایق در استیتوتی ماگیترالی. (مدارس تربیت معلم).
▪ تربیت نیروی فنی مورد نیاز حوزه اقتصادی و صنایع کشور از طریق ارائه دوره‌های آموزشی فنی در استیتیوتی تکنیک (مدارس فنی).
▪ ترتیب نیروی حرفه‌ای مورد نیاز حوزه اقتصاد و صنایع کشور از طریق ارائه دوره‌های آموزشی در ایستیتیوتی پروفشنال (مدارس حرفه‌ای).
● ارزیابی تحصیلی
در پایان مقطع آموزش تکمیلی متوسطه دانش‌آموزان در آزمون نهایی مقطع تکمیلی متوسطه با عنوان (اسامه دی استاتو) شرکت می‌کنند. تمامی دانش‌آموزان مدارس دولتی و مدارس رسمی که موفق به گذراندن سال آخر دوره متوسطه شده‌اند می‌توانند در آزمون نهایی شرکت کنند. آزمون نهایی مقطع تکمیلی متوسطه از شامل سه آزمون کتبی و یک آزمون شفاهیی تشکیل می‌شود. به دانش‌آموزان موفق در آزمون نهایی گواهینامه دیپلم متوسطه اعطا می‌شود.

آموزش عالی

ساختار آموزشي
تحصيلات‌ دانشگاهي‌ در كشور ايتاليا به‌ سه‌ سط‌ح‌ تقسيم‌ مي‌شود. سط‌ح‌ اول‌ دوره‌ هايي‌ است‌ كه‌ شامل‌ درس‌ و كاراموزي‌ مي‌ باشد. در خاتمه‌ مدارك‌ (DU) اعط‌ا مي‌شود. سط‌ح‌ دوم‌ دوره‌هاي‌ دانشگاهي‌ است‌ كه‌ از 4 تا 6 سال‌ به‌ ط‌ول‌ مي‌ انجامد و در خاتمه‌ مدارك‌ (DL) اعط‌ا مي‌ شود. سط‌ح‌ سوم‌ مربوط‌ به‌ دوره‌ هاي‌ تخصصي‌ و پژوهشي‌ مي‌ باشداين‌ دوره‌ ها نيزاز 2 تا 6 سال‌ به‌ ط‌ول‌ مي‌ انجامد كه‌ براي‌ دوره‌ هاي‌ تخصصي‌ مدارك‌ (DS) و براي‌ دوره‌ هاي‌ پژوهشي‌ مدارك‌ (DR) اعط‌ا مي‌شود. جهت‌ ورود به‌ دانشگاهها و موسسات‌ اموزش‌ عالي‌ ايتاليا براي‌ افراد محلي‌ داشتن‌ مدرك‌ ديپلم‌ دبيرستان‌ (Diploma di Maturita) الزامي‌ است‌. دارندگان‌ ديپلم‌ دبيرستان‌ از كشورهاي‌ ديگر نيز مي‌ توانند پس‌ از گذراندن‌ امتحانات‌ زبان‌ و ورودي‌ كه‌ توسط‌ دانشگاه‌ مورد نظ‌ر انجام‌ مي‌ پذيرد مجوز ورود به‌ دانشگاه‌ را دريافت‌ نمايند. نظ‌ام‌ تحصيلي‌ در دانشگاههاي‌ ايتاليا ساليانه‌ مي‌ باشد. از سال‌ 1998 دانش‌ اموزان‌ با مدرك‌ ديپلم‌ دبيرستان‌ از ط‌ريق‌ تكميل‌ برگ‌ مخصوص‌ جايابي‌ پذیرش و ارسال‌ به‌ وزارت‌ دانشگاهها و تحقيقات‌ علوم‌ و فن‌ اوري‌ Ministero dell Universita e della Ricerca Scientifica e Tecnologica (MURST)) مجوز ورود به‌ دانشگاهها را دريافت‌ مي‌ دارند.
مقاطع‌ تحصيلي‌
1-Diploma Universitario DU : ط‌ول‌ مدت‌ اين‌ دوره‌ حداقل‌ 2 و حداكثر 3 سال‌ بعد از ديپلم‌ دبيرستان‌ مي‌ باشد كه‌ سط‌ح‌ اول‌ تحصيلات‌ دانشگاهي‌ در ايتاليا ناميده‌ مي‌ شود. دانش‌ اموزان‌ به‌ همراه‌ درس‌ در دوره‌ هاي‌ كاراموزي‌ شركت‌ مي‌ نمايند و اماده‌ مي‌ شوند كه‌ بعد از پايان‌ دوره‌ در حرفه‌ هاي‌ مورد نظ‌ر در بازار مشغول‌ شوند. در پايان‌ دوره‌ به‌ دانش‌ اموختگان‌ مدرك‌ Diplomato in .... كه‌ با گرايش‌ ذكر مي‌ شود اعط‌ا مي‌ شود. دارندگان‌ اين‌ نوع‌ مدرك‌ مي‌ توانند وارد سال‌ دوم‌ دوره‌ Laureaدر رشته‌ تحصيلي‌ خود شوند.
2-Diploma di Laurea DL : ط‌ول‌ مدت‌ تحصيلي‌ در اين‌ دوره‌ حداقل‌ 4 سال‌ است‌ كه‌ شامل‌ رشته‌ هاي‌ علوم‌ انساني‌ و بعضي‌ دوره‌ هاي‌ علوم‌ پايه‌است‌ دوره‌ هاي‌ 5 ساله‌ مربوط‌ به‌ رشته‌ هاي‌ فني‌ و مهندسي‌ و يا كشاورزي‌ مي‌ باشد و دوره‌ هاي‌ پزشكي‌ نيز به‌ مدت‌ 6 سال‌ است‌. اين‌ دوره‌ سط‌ح‌ دوم‌ تحصيلات‌ دانشگاهي‌ در ايتاليا مي‌ باشد كه‌ دانشجو همراه‌ گذراندن‌ دروس‌ مربوط‌ به‌ كاراموزي‌ نيز مي‌ پردازد و در سالهاي‌ پاياني‌ موظ‌ف‌ است‌ تحقيقاتي‌ انجام‌ داده‌ و از رساله‌ خود دفاع‌ موفقيت‌ اميز نمايد ( لارم به ياداوري‌ گردد است كه‌ در مدارك‌ دانشگاهي‌ ايتاليا واژه‌ Dottore/Dottoressa اورده‌ ميشود كه‌ اين‌ نبايد با مدارك‌ دانشگاهي‌ سط‌ح‌ سوم‌ در كشور ايتاليا (Dottore di Ricerca) اشتباه‌ شود).
3-Diploma diSpecializzazione DS : اين‌ دوره‌ بعد از مقطع‌ Laurea اغاز مي‌ گردد و شرط‌ ورود دارا بودن‌ مدرك‌ Laurea و قبولي‌ در امتحانات‌ ورودي‌ مي‌ باشد. ط‌ول‌ مدت‌ تحصيلي‌ حداقل‌ 2 و حداكثر 5 سال‌ است‌ و به‌ صورت‌ درس‌ و تحقيق‌ ارائه‌ مي‌ گردد همانط‌ور كه‌ از اسم‌ دوره‌ مشخص‌ است‌ كاملا مباحث‌ تخصصي‌ مورد نظ‌ر مي‌ باشد. در پايان‌ دانشجو از رساله‌ تحقيقاتي‌ دفاع‌ مي‌ نمايد. سط‌ح‌ سوم‌ تحصيلات‌ دانشگاهي‌ در ايتاليا شامل‌ اين‌ دوره‌ ها و برنامه‌ تحقيقاتي‌ مي‌ باشد.
4-Dottorato di Ricerca : اين‌ دوره‌ را برنامه‌ تحقيقاتي‌ دكترا مي‌ نامند كه‌ بعد از مقط‌ع‌ Laurea اغاز مي‌ گردد و يا در صورت‌ تغيير رشته‌ از داوط‌لب‌ خواسته‌ مي‌ شود دوره‌ هاي‌ تخصصي‌ بند 3 را به‌ عنوان‌ پيش‌ نياز بگذراند. ط‌ول‌ مدت‌ تحصيلي‌ حداقل‌ 3 سال‌ بوده‌ و منحصرا با تحقيق‌ همراه‌ است‌ و لازم‌ است‌ طی‌ي‌ اين‌ تحقيق‌ مجهولي‌ كشف‌ يا موضوع‌ جديدي‌ ارائه‌ گردد. دفاع‌ موفقيت‌ اميز از رساله‌ تحقيقاتي‌ الزامي‌ مي‌ باشد. شرط‌ ورود به‌ دوره‌ دكترا در ايتاليا دارا بودن‌ مدرك‌ Laurea و شركت‌ در ازمون‌ سراسري‌ مي‌ باشد كه‌ براي‌ رشته‌ هاي‌ گوناگون‌ تعداد مشخصي‌ پذيرفته‌ مي‌ شوند. امتحانات‌ سراسري‌ دوره‌ دكترا سالي‌ يك‌ بار توسط‌ وزارت‌ دانشگاهها و تحقيقات‌ علوم‌ و فن‌ اوري‌ برگزار مي‌ شود.
ارزشيابي‌ مدارك‌ تحصيلي‌
1-مدارك‌ Diploma Universitario DU : و كليه‌ مدارك‌ دانشگاهي‌ از جمله‌ مدرك‌ 2 Laurea يا 3 سال‌ بعد از ديپلم‌ دبيرستان‌ به‌ عنوان‌ كارداني‌ ارزشيابي‌ مي‌ شود.
2-مدارك‌ Diploma di Laurea DL : بعد از ديپلم‌ دبيرستان‌ براي‌ دوره‌ هاي‌ 4 ساله‌ به‌ عنوان‌ كارشناسي‌ ارزشيابي‌ مي‌ شود.
3-مدارك‌ Diploma di Laurea DL : بعد از ديپلم‌ دبيرستان‌ براي‌ دوره‌ هاي‌ 5 ساله‌ به‌ عنوان‌ كارشناسي‌ ارشد پيوسته‌ ارزشيابي‌ مي‌ شود.
4-مدارك‌ (Diploma di Specializzazione) با شرط‌ گذاردن‌ حداقل‌ 2 سال‌ تحصيلي‌ و داشتن‌ كارشناسي‌ به‌ عنوان‌ كارشناسي‌ ارشد و با دارا بودن‌ كارشناسي‌ ارشد پيوسته‌ به‌ عنوان‌ كارشناسي‌ ارشد در تخصص‌ ياد شده‌ ارزشيابي‌ مي‌ شودویا با نظر تیم ارزشیابی کننده مدارک وتاییده توسط این تیم صاد می گردد. و يا با نظ‌ر كميسيون‌ ارزشيابي‌ صحت‌ صدور تاييد مي‌ گردد.
5-مدارك‌ Dottorato di Ricerca (DR))) با شرط‌ داشتن‌ مدارك‌ Laurea و يا كارشناسي‌ ارشد به‌ عنوان‌ دكترا ارزشيابي‌ مي‌ شود.

آموزش عالی فنی و حرفه ای

ازسال 1998 سیستم آموزش فنی حرفه ای در ایتالیا به صورت انسجام یافته و در سطحی به غیر از دانشگاه شروع به گسترش نموده است.

با هدف سازمان دهی و نوآوری های مورد نیاز بازار کار جهانی وتربیت متخصصانی ماهر برای ورود به بازارهای جهانی د رسطح بین الملل و اینکه این یک شروع آزمایشی است از یک مسیر آموزش تکمیلی جدا از سیستم دانشگاهی که تحت عنوان تحصیلات تکمیلی آموزش فنی نامیده می شود. دوره هاي آموزش تكميلي فني و حرفه اي دريك روش هماهنگ با وزارت آموزش و پرورش،دانشگاهها و مدارس با هدف بوجود آوردن متخصصان واجد شرايط لازم جهت اشتغال در بازار كار سازمان يافته و ارائه مي گردد.

اهداف كلي

از جمله مهمترين اهداف مراكز آموزش تكميلي فني و حرفه اي ميتوان از موارد ذيل نام برد:

. ارائه سيستم كارآمد فني و حرفه اي از طريق تربيت كادر متخصص فني و حرفه اي

. همگامي با دانش فني و حرفه اي جهاني به واسطه بين المللي شدن بازارها

.  ايجاد تخصص های حرفه اي لازم برای بازار كار

ارزيابي تحصيلي

گذراندن حداقل 30 تا 40 درصد مدت زمان دوره هاي كارآموزي اجباري است.

8700موسسه آموزشی در سال تحصیلی 2017-18

تعداد کل دانش آموزان در ایتالیا

7037307
  • تعداد دانش آموزان مونث48%
  • تعداد دانش آموزان مذکر52%
  • تعداد دانش آموزان مقطع ابتدایی39%
  • تعداد دانش آموزان مقطع مقدماتی متوسطه24%
  • تعداددانش آموزان مقطع تکمیلی متوسطه37%

تعدادکل دانشجویان ایتالیا در سال 2018

1654680
  • تعداددانشجویان مونث55%
  • تعداددانشجویان خارجی5%

ادامه تحصیل در ایتالیا

ادامه تحصیل در ایتالیا به زبان ایتالیایی و یا به زبان انگلیسی میسر است. در صورتی که مشتاق به ادامه تحصیل به زبان ایتالیایی هستید (و یا قصد دریافت مدرک کارشناسی در کشور ایتالیا را دارید)، قبل از درخواست ویزای تحصیلی از ایتالیا ابتدا شما نیازمند گذراندن دوره های زبان ایتالیایی و گرفتن نمره قبولی در آزمون Esterni که توسط مدرسه ایتالیایی در تهران “پیترو دلا واله” برگزار می شود، خواهید بود. این امتحانات بهمن هر سال برگزار شده و دانشجو با خواندن کتاب 1 و 2 Espresso و کسب حداقل نمره 160 از 200 می تواند برای گرفتن ویزای تحصیلی اقدام نماید. لازم به ذکر است که داشتن این مدرک تنها برای گرفتن ویزا می باشد و برای ورود به دانشگاه باید مدارک مورد نیاز هر دانشگاه را تهیه نمایید

 

 

انواع بورس در ایتالیا:

در کل کمک تحصیلی در ایتالیا به سه نوع می باشد:

1:کاهش شهریه و پرداخت شهریه 500 تا 1000 یورو در سال

2:اخذ بورسیه استانی تا سقف 5200 یورو در سال بعلاوه پرداخت شهریه تحصیل متقاضی

3:بورس کامل 11000 تا 20000 یورویی که مختص دانشجویان ممتاز می باشد

کاردانشجویی

کار دانشجویی در ایتالیا:

امکان کار قانونی 20 ساعت در هفته وجود دارد و به صورت میانگین 9 یورو در ساعت حقوق پرداختی جهت کار در ایتالیا می باشد. جهت انجام کار غیر رسمی محدودیت ساعت وجود نخواهد داشت. امکان پیدا کردن کار وجود دارد اما با توجه به شرایط موجود پیدا کردن مشاغل مرتبط چندان ساده نیست اما امکان کار در زمینه های دیگر معمولا وجود دارد. در بخش های خدمات عمومی (کار در رستوران و هتل ها – فعالیت های تبلیغاتی و غیره) و توریسم با توجه به اینکه در ایتالیا یکی از زمینه های اصلی می باشد امکان پیدا کردن کار وجود دارد

در صورتی که مشتاق به ادامه تحصیل به زبان انگلیسی در ایتالیا هستید، این امکان برای شما وجود خواهد داشت تا در رشته های محدودی در مقطع لیسانس به زبان انگلیسی پذیرش بگیرید. امکان ادامه تحصیل در کارشناسی ارشد در ایتالیا و دکتری در ایتالیا در اکثر رشته های تحصیلی وجود دارد. ادامه تحصیل در رشته پزشکی در ایتالیا نیز به زبان انگلیسی ممکن میباشد. لازم به ذکر است که سفارت ایتالیا در ایران با درخواست ویزاهای دوره های زبان موافقت نکرده و روادید را صادر نمی کند

پذیرش مقطع کارشناسی در ایتالیا: امکان پذیرش در مقطع کارشناسی به زبان انگلیسی و یا ایتالیایی وجود دارد. تنوع رشته ها به زبان ایتالیایی بیشتر است. مدارک مقطع کارشناسی: 1:مدرک زبان ایتالیایی استرنی 2:گواهی پایان تحصیلات متوسطه و پیش دانشگاهی همراه با ریز نمرات هر دو مقطع 3:گذرنامه
پذیرش مقطع کارشناسی ارشد: جهت ادامه تحصیل در دانشگاه های انگلیسی زبان عموما 2 مرتبه نوبت در سال امکان اقدام کردن وجود دارد که مربوط به (ترم ژانویه و ترم سپتامبر) اقدام به اخذ پذیرش می شودنمایند. معمولا در ترم سپتامبر دانشگاه ها تعداد رشته های بیشتری ارائه می کنند. پروسه پذیرش معمولا بین 3 تا 4 ماه به طول می انجامد مدارک مقطع کارشناسی ارشد: 1:دانشنامه مقطع کارشناسی همراه با ریز نمرات 2:گذرنامه 3:مدرک زبان انگلیسی (برای دوره های ارائه شده به زبان انگلیسی) 4:مدرک زبان ایتالیایی (برای دوره های ارائه شده به ایتالیایی) 5:دو توصیه نامه استاد 6:رزومه 7:انگیزه نامه تحصیلی
پذیرش مقطع دکتری: در صورتی که جهت دوره دکتری قصد ادامه تحصیل دارید، اقدام کردن محدود به دوره زمانی خاصی نمی شود و در هر دوره ای از سال می توان اقدام کرد مدارک مقطع دکتری: 1:دانشنامه مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد همراه با ریز نمرات 2:گذرنامه 3:مدرک زبان انگلیسی (برای دوره های ارائه شده به زبان انگلیسی) 4:مدرک زبان ایتالیایی (برای دوره های ارائه شده به ایتالیایی) 5:دو توصیه نامه استاد 6:رزومه 7:انگیزه نامه تحصیلی 8:پروپوزال یا پروژه تحقیقاتی 9:خلاصه موضوع پایان نامه مقطع کارشناسی ارشد 10:فهرست مقالات و نشریات و یا هر مدرک دیگری که بتواند در ارزشیابی موثر واقع شود
شرایط اخذ پذیرش رشته های پزشکی: 1:شرکت در آزمون ورودی کتبی و شفاهی 2:گواهی پایان تحصیلات متوسطه و پیش دانشگاهی همراه با ریز نمرات هر دو مقطع 3:گذرنامه 4:مدرک زبان ایتالیایی استرنی
مدارک مورد نیاز: 1:شرکت در آزمون ورودی کتبی و شفاهی 2:دانشنامه مقطع کارشناسی همراه با ریز نمرات 3:گذرنامه 4:مدرک زبان انگلیسی (برای دوره های ارائه شده به زبان انگلیسی) و یا مدرک زبان ایتالیایی ( برای دوره های ارائه شده به ایتالیایی) 5:دو توصیه نامه استاد 6:رزومه 7:انگیزه نامه تحصیلی 8:پروپوزال یا پروژه تحقیقاتی 9:خلاصه موضوع پایان نامه مقطع کارشناسی ارشد 10:فهرست مقالات و نشریات و یا هر مدرک دیگری که بتواند در ارزشیابی موثر واقع شود

رنکینگ دانشگاه های ایتالیا

دانشگاه پلی تکنیک میلان 2

دانشگاه پلی تکنیک میلان (Politecnico di Milano )

رتبه 156

دانشگاه سانت انا لوگو

دانشگاه سانت آنا (Scoula Superiore Sant’Anna Pisa )

رتبه 167

دانشگاه نرماله سوپریورایتالیا 1

دانشگاه نرماله پیزا(Scoula Normale Superiore di Pisa)

رتبه 175

دانشگاه بولونیا ایتالیا

دانشگاه بولونیا (BOLOGNA)

رتبه 180

دانشگاه اسپینزا رم ایتالیا

دانشگاه ساپیینزا (La Sapienza)

رتبه 218

درباره ایتالیا

ایتالیا (به ایتالیایی: Italia و به انگلیسی: Italy) با نام رسمی جمهوری ایتالیا (Repubblica Italiana با تلفظ رپوبلیکا ایتالیانا) کشور بزرگی‌ست که در جنوب اروپا قرار دارد.

ایتالیا و یونان از پایه‌گذاران تمدن غرب به شمار می‌روند. به این علت، این کشور بیشترین تعداد آثار ثبت شده در میراث جهانی یونسکو را در سطح دنیا داراست و یادمان‌های تاریخی و آثار باستانی تقریباً در تمام نقاط ایتالیا پراکنده‌اند. این کشور همچنین به تنوع خوراک، برندهای مد، اتومبیل‌های گران‌قیمت مسابقه‌ای و موتورسیکلت‌ها، تنوع فرهنگی و گویشی، کوه‌ها و دریاچه‌های بی‌نظیر به‌خصوص در دامنه‌های آلپ، سواحل زیبا و مردم خونگرم مشهور است.

کشوری وسیع که با وسعتی حدود ۳۰۱ هزار و ۳۴۰ کیلومتر مربع و جمعیتی بالغ بر ۶۰ میلیون و ۵۰۰ هزار نفر، به عنوان چهارمین کشور پر جمعیت قاره‌ سبز، شناخته می‌شود.

ایتالیا دلیل شباهت نقشه‌اش به چکمه، به کشور چکمه‌ای مشهور است. پایتخت ایتالیا رم است و شبه جزیره‌ ایتالیا، جزیره‌ سیسیل و جزیره‌ ساردنی واقع در دریای مدیترانه، ایتالیای امروزی را تشکیل می‌دهند؛ کشوری پیشرفته که یکی از هفت کشور صنعتی جهان شمرده می‌شود.

نکته قابل توجه و جالب در مورد ایتالیا، بخش‌هایی از کشور است که خارج از خاک آن قرار گرفته‌اند و کشورهایی مستقل که درون مرزهای آن هستند؛ به عنوان مثال کامپیونه دیتالیا به عنوان بخشی از خاک ایتالیا، در سوئیس واقع شده است و دو کشور بسیار کوچک با نام‌های واتیکان و سان مارینو به ترتیب در شهر رم و ایالت امیلیا، در مرزهای جغرافیایی این کشور قرار دارند.

با اینکه این دو کشور(واتیکان وسان مارینو) عضوی از اتحادیه اروپا نیستند، اما در پیمان شنگن و اتحادیه پولی اروپایی عضویت دارند. با صرفنظر از لباس پلیس این دو کشور، اختلاف ظاهری دیگری بین خاک این کشورها و ایتالیا دیده نمی‌شود. بین این کشورها کنترل مرزی وجود ندارد و واحد پولی آنان نیز یکسان است. زبان رسمی این دو کشور نیز ایتالیایی‌ست.

ایتالیا با اتریش، فرانسه، واتیکان، سان مارینو، اسلوونی و سوئیس مرز مشترک دارد.

آب و هوا

یکی از خصوصیات آب و هوای ایتالیا دمای معتدل این کشور است. کوه‌های آلپ در شمال از ورود هوای سرد در زمستان جلوگیری می‌کنند و دریاهای اطراف از افزایش شدید دما در طول تابستان جلوگیری می‌کنند.

دره رود پو در شمال ایتالیا منطقه‌ای است که شهرهایی همانند میلان و تورین در آن واقع شده‌اند. این منطقه در جنوب کوه‌های آلپ واقع شده و متوسط دمای آن در طول سال ۱۳ درجه سانتیگراد است و دارای زمستان‌های سرد و تابستان‌های گرم است. گاهاً دمای این منطقه در زمستان به ۱۷- می‌رسد و تابستان دماهای بالای ۳۵ را نیز تجربه می‌کند.

مرکز ایتالیا محدوده‌ٔ بین دریاهای تیرنی و آدریاتیک زمستان‌های معتدل تا اندکی سرد و تابستان‌های گرم دارد. با این‌حال گرمای تابستان چندان آزاردهنده نیست و به ندرت اتفاق می‌افتد که دما به ۴۰ برسد. سردترین دمایی که شهر رم در زمستان تجربه کرده ۶- است ولی با این وجود بارش اندکی برف یک یا دو بار هر سال در رم چندان غیرمنتظره نیست.

سواحل جنوب ایتالیا زمستان‌های معتدل و تابستان‌های گرم دارد و دمای هوا به ندرت زیر صفر می‌رود. تابستان‌ها به نسبت گرم‌اند. درخت‌های نخل در این منطقه نشان از آب و هوای گرم دارد. با این‌حال کوه‌های این منطقه مدت طولانی از سال پوشیده از برف هستند.

مردم

اقوام و نژادهای مختلفی از جمله ایتالیایی اسلاوتبار، فرانسوی، آلبانیایی‌تبار و ایتالیایی یونایی‌تبار در ایتالیا زندگی می‌کنند. زبان رسمی مردم، ایتالیایی است و درصورتی که قصد اقامت در این کشور را دارید بهتر است کمی ایتالیایی یاد بگیرید و واحد رسمی پول کشور یورو (€) است.

مذاهب

اکثریت مردم این کشور مسیحی هستند (بیش از 90 درصد)، ولی سایر ادیان مانند یهودیت، بودیسم، هندوئیسم و غیره در این کشور زندگی می کنند. مسلمانان نیز حدود 6 درصد از جمعیت را تشکیل می دهند

اقتصاد

ایتالیا جزو 7 کشور صنعتی جهان و جزو برترین کشورهای توسعه یافته جهان به شمار می آید. این کشور دارای صنایع متوسط و کوچک خیلی پیشرفته و همچنین صنعت کشتی سازی بسیار قوی می باشد. از جمله مهم‌ترین صنایع کشور می‌توان به صنایع فلز کاری، ماشین آلات، شیمیایی، وسائط نقلیه، مواد غذایی و مشروبات، منسوجات و البسه، هواپیما سازی، کشتی‌سازی، پتروشیمی، الکتریکی، اتمی و جنگ‌افزار اشاره نمود. گندم، جو، سیب‌زمینی، چغندر قند، سیب، ذرت، برنج، انگور، ماهی، گاو و خوک نیز مهم‌ترین محصولات کشاورزی و دامپروری کشور را تشکیل می‌دهند

گردشگری

توریسم یکی از مهم‌ترین منابع اقتصادی ایتالیا به شمار می‌رود که حدود 6٪ از تولید داخلی کشور را به خود اختصاص داده است. سالیانه حدود 20 میلیون گردشگر از این کشور بازدید می کنند و این کشور همواره یکی از 5 پر توریست ترین کشور های دنیاست.

بر اساس محاسبه‌ای که یونسکو انجام داده، بیش از نیمی از میراث فرهنگی جهان در کشور ایتالیا واقع شده است که شامل آثار باقی مانده از گذشته و تنوع طبیعت و هم چنین آثار بی نظیر هنری می باشد.

هر ساله بطور میانگین حدود بیست میلیون گردشگر خارجی از ایتالیا بازدید می‌کنند و این رقم طبیعتاً علاوه بر میلیونها ایتالیایی می‌باشد که کشورشان را برای گذراندن تعطیلاتشان انتخاب می‌کنند و البته در این انتخاب، تکیه بر سی و پنج هزار واحد اقامتی موجود در کشور که دارای تقریباً دو میلیون تخت می‌باشند، دارند

کولوسئوم و طاق کنستانتین، سازه‌ بزرگی است که از دوران رم باستان به یادگار مانده و می‌توان گفت که زمین‌های فوتبال امروزی، بر اساس طرح همین بنا به شکل بیضی ساخته شده‌‌اند. قدمت این بنای عظیم به دوران قبل از میلاد مسیح باز می‌گردد و از مهم‌ترین جاذبه‌های رم به‌شمار می‌آید. موزه واتیکان نیز با پیشینه‌ای که به قرن ۱۶ میلادی بر می‌گردد، محل نگهداری اشیای جالب بی‌شماری است که می‌تواند ساعت‌ها بازدیدکنندگان را به خود مشغول دارد.

برج کج پیزا یکی از مشهورترین بناهای تاریخی و جاذبه‌های گردشگری در دنیا است و بازدید از آن، به یکی از به یادماندنی‌ترین خاطرات هر فرد تبدیل می‌شود. دلیل نامگذاری، انحراف برج در جهت جنوب‌غربی است که به دلیل فونداسیون ضعیف و نداشتن پایه‌ای محکم، پس از ساخت برج در سال ۱۱۷۳ ایجاد شد. ویرانه‌های پمپئی در نزدیکی شهر ناپل قرار دارد و سالانه میزبان گردشگران زیادی از سراسر جهان می‌شود. شهر باستانی پمپئی که بر اثر آتشفشان کوه وزوو به مدت ۱۵۰۰ سال مدفون شده بود، به صورت کاملاً اتفاقی در سال ۱۵۹۹ میلادی کشف شد و امروزه جزوی از میراث جهانی یونسکو محسوب می‌شود. میدان سن مارکو نیز از مهم‌ترین جاذبه‌های گردشگری ایتالیا است. سن مارکو اصلی‌ترین میدان ونیز به‌شمار می‌رود که کلیسای جامع سن مارکو و برج ساعت نیز در محوطه آن قرار دارند و ضمن قدم زدن و بازدید می‌توان یک فنجان چای یا قهوه در کافه‌های اطراف آن نوشید. از دیگر دیدنی‌های ایتالیا می‌توان به پله‌‌های اسپانیایی رم، میدان دی اسپاگنا و پانتئون اشاره کرد و از مهم‌ترین مقاصد گردشگری می‌توان فلورانس، پیزا و ونیز را نام برد.

ساعت محلی ایتالیا ۲.۵ ساعت از ساعت ایران عقب‌تر است

شهرهای مهم ایتالیا

شهر رم
شهر رم در مرکز ایتالیا، ناحیه‌ی «لاتزیو» (Lazio) و در کرانه‌ی رود تایبر در ارتفاع ۴ کیلومتری از سطح دریا واقع شده است. رم، پایتخت کشور ایتالیا و بزرگ‌ترین و پرجمعیت‌ترین شهر این کشور است. قدمت پیدایش این شهر تاریخی بر اساس مستندات به قرن ۷ پیش از میلاد مسیح بازمی‌گردد و در نتیجه یکی از قدیمی‌ترین شهرهای جهان در طول زندگی بشر محسوب می‌شود. جمعیتی بالغ بر ۲,۸۶۸ میلیون نفر در مساحت ۱٬۲۸۵ رم زندگی می‌کنند و با توجه به ۹۰۰ کلیسای کوچک و بزرگ در این شهر، مسیحیت دین غالب مردم رم محسوب می‌شود. زبان مردم این شهر، ایتالیایی و واحد پول‌شان یورو است. کشور واتیکان به عنوان کوچک‌ترین کشور جهان با وسعت ۴۴ هکتاری و جمعیتی یک هزار نفری، در شهر رم قرار گرفته است. رم علاوه‌بر پایتخت ایتالیا، مرکز اقتصادی این کشور نیز محسوب می‌شود. بسیاری از کارخانه‌ها، دفاتر و شرکت‌های این کشور در شهر رم واقع شده‌اند. صنایع ماشین‌آلات، کامپیوتر و هوافضا از جمله صنایع پررونق در این شهر به شمار می‌روند. جالب است بدانید رم به عنوان چهارمین مرکز مد، پس از شهرهای میلان، نیویورک و پاریس شناخته می‌شود و شهرهای رم و تهران با یکدیگر پیمان خواهرخواندگی دارند. مقر اصلی سازمان جهانی غذا و کشاورزی (FAO) نیز در رم قرار دارد.
شهر میلان
میلان (Milan) مرکز استان لومباردی در شمال ایتالیا است که پس از رم، به‌عنوان دومین شهر پرجمعیت ایتالیا شناخته شده است. میلان در ابتدای سده پیش از میلاد به دست اینسوبری‌ها ساخته شد و در سال ۲۲۲ پیش از میلاد توسط رم باستان فتح شد و نام آن به مدیولانوم تغییر پیدا کرد. اهمیت این شهر به تدریج تا تبدیل شدن به پایتخت امپراتوری روم غربی افزایش یافت. این شهر جمعیتی معادل ۱,۳۴۹,۴۲۶ و مساحتی بالغ بر۱۸۳٫۷۷ کیلومتر مربع دارد. زبان رسمی مردم، ایتالیایی و واحد پول‌شان یورو است. حدود یک‌سوم از جمعیت میلان، مهاجران فیلیپینی هستند. مذهب اکثر جمعیت این شهر، کاتولیک است و مذاهبی نظیر کلیسای ارتدوکس،‌ بودایی، یهودی، اسلام و پروتستانی نیز پرستش می‌شود این شهر اروپایی، شهر مد ایتالیا و مرکز اصلی مد به‌شمار می‌رود و معروف‌ترین شرکت‌های مد جهان مثل آرمانی، ورساچه، پرادا، دولچه و گابانا، میو میو و… همچنین کمپانی بزرگ لوکساتیکا و برند معروف ری بن در میلان مستقر هستند. شهر میلان دارای ۲ باشگاه ورزشی بزرگ به نام آث میلان و اینتر میلان است که در سرتاسر جهان طرفداران بسیار زیادی دارند.
شهر پیزا
پیزا (Pisa) شهری واقع در توسکانی در مرکز کشور ایتالیا است که بر کرانه شرقی دهانه رود آرنو در دریای تیرنی قرار دارد. این شهر به خاطر وجود برج پیزا در آن معروف است، هر چند بیش از ۲۰ بنای تاریخی دیگر شامل کلیسا، کاخ و پل‌هایی بر فراز رودخانه آرنو نیز در این شهر قرار دارند. مساحت این شهر اروپایی ۱۸۵ کیلومتر مربع است و جمعیتی بالغ بر ۹۱ هزار نفر در آن زندگی می‌کنند. زبان رسمی مردم، ایتالیایی است. فاصله بین پیزا تا ایتالیارم، ۳۶۴ کیلومتر است که ۳ ساعت و ۴۹ دقیقه طول می‌کشد؛ فاصله پیزا تا فلورانس، ۸۹ کیلومتر است که ۱ ساعت و ۲۷ دقیقه طول می‌کشد؛ فاصله پیزا تا میلان، ۲۸۰ کیلومتر است که ۳ ساعت و ۱۰ دقیقه طول می‌کشد. جاهای دیدنی شهر پیزا عبارتند از برج کج پیزا از مشهورترین برج‌های جهان، کلیسای جامع سانتا ماریا از بهترین نمونه‌های معماری پیزایی،تعمیدگاه با گنبد مخروطی و منبر مرمرین، موزه‌ی ملی با آثار مجسمه‌سازی و نقاشی و کتب خطی، کلیسا سانتا ماریا دلا اسپینا با معماری و تزیینات معرکه، کلیسای سانتو استفانو با دیوارنگاره‌های دیدنی، کمپو سانتو که ایوان مستطیلی شکل با طاق‌های زیبای گوتیک است و موزه‌ی کلیسای جامع (موزه‌ی اپرای دومو) که از بهترین موزه‌های منطقه‌ی توسکانی به شمار می‌رود و چشم‌اندازی فوق‌العاده‌ به برج پیزا دارد.
شهر ونیز
شهر ونیز در سواحل شمال شرقی ایتالیا و در نزدیکی دریای آدریاتیک واقع شده و مرکز منطقه‌ی ونتو (Veneto) است. ونیز که به شهر شناور روی آب شهرت دارد، از مجموع ۱۱۵ تا ۱۱۸ جزیره‌ی کوچک تشکیل شده است که به وسیله‌ی کانال‌هایی از هم جدا شده‌اند. باستان‌شناسان معتقدند این شهر در قرون پنجم و ششم بعد از میلاد شکل گرفته است. ونیز که در ایتالیایی به آن ونتزیا می‌گویند مرکز استان ونتو است و جمعیتی معادل ۲۷۰،۹۷۵ نفر دارد. بخش اعظمی از مردم ونیز کاتولیک هستند، هر چند در این منطقه آزادی مذاهب حکم می‌کند. قسمت تاریخی ونیز که در مرکز شهر ونیز قرار دارد به طور سنتی و از قدیم به شش قسمت تقسیم شده است و این مناطق شش‌گانه عبارتند از: درسودورو، سانتا کروچه، سن پلو، سن مارکو، کانا رجو، کاستلو. مورانو، بورانو، تورچلو و لیدو از جزایر این شهر هستند.
شهر فلورانس
فلورانس (Florence)، خاستگاه رنسانس ایتالیایی، یکی از زیباترین شهرهای تاریخی جهان و پایتخت ناحیه توسکانی ایتالیا است که در کلانشهر فلورانس قرار دارد. این شهر اروپایی حدود ۳۸۲ هزار نفر جمعیت دارد که در مساحت ۱۰۲ کیلومتر مربعی آن ساکن هستند و همین موضوع آن را به پرجمعیت‌ترین شهر توسکانی تبدیل کرده است. زبان مردم، ایتالیایی و پول رسمی، یورو است. جاذبه های فلورانس شامل کلیسای جامع فلورانس (Cattedrale di Santa Maria del Fiore)، تعمیدگاه سان جیوانی (Baptistery of San Giovanni)، موزه آثار کلیسای جامع (Museo dell'Opera del Duomo)، گالری اوفیتزی (Uffizi Gallery)، کلیسای سانتا ماریا نووِلا (Church of Santa Maria Novella)، پل پونته وچیو (Ponte Vecchio)، باغ‌های بابولی (Boboli Gardens)، آکادمیا گالری (Accademia Gallery)، باغ‌های باردینی (Giardino Bardini)، موزه ملی بارگلو (National Museum of Bargello) و... می‌شود.
google-site-verification=Q9LIqY9gQi5BaZgycsK-eAh2DltVQCkXgXAbOKbz6Sg