تحصیل در آلمان

دلایل ادامه تحصیل در آلمان

آلمان سومین مقصد دانشجویان بین المللی در دنیا می باشد. بر اساس آمار منتشره 12% کل دانشجویان آلمان را دانشجویان خارجی تشکیل می دهند. در کنار جذابیت های طبیعی، فرهنگی و توسعه یافتگی عوامل دیگری باعث جذب دانشجویان به این کشور به شرح ذیل می گردند. این عوامل شامل کیفیت بالای آموزشی، ارتباط تنگاتنگ آموزش و صنعت، امنیت بالا، امکان خلق ایده های نو و همچنین گستردگی رشته های تحصیلی نیز می باشد. یکی دیگر از عوامل مهم و تاثیر گذار در جذب دانشجویان خارجی وجود تحصیل رایگان در آلمان می باشد که به آن ها امکان تحصیل رایگان در اروپا را می دهد. از دیگر جذابیت های ادامه تحصیل در آلمان، وجود فرصت های کاری بالا و تبدیل اقامت تحصیلی به اقامت کاری و همچنین اقامت دایم می باشد. در ادامه مطلب شرایط اخذ پذیرش از آلمان، شرایط تحصیل در رشته پزشکی در آلمان، بورسیه های تحصیلی در آلمان، شرایط مهاجرت به آلمان، کار دانشجویی، نحوه دریافت ویزای تحصیلی آلمان و … تشریح می گردند.

نظام آموزشی آلمان

سیستم آموزشی در آلمان را می توان به 2 بخش پیش از دانشگاه و تحصیلات دانشگاهی تقسیم بندی نمود.

 

1) نظام آموزشی پیش از دانشگاه

کودکان از سه سالگی وارد مهد کودک می شوند. به طور رسمی آموزش در کشور آلمان در مدارس از ۶ سالگی شروع می شود. مدت دوره ی ابتدایی در مدارس آلمان ۴ سال می باشد. دانش آموزان پس از اتمام دوره ی ابتدایی، وارد  دوره ی جدیدی می شوند که ۶ سال به طول می انجامد. در پایان این دوره دانش آموزان بعد از۹ سال تحصیلی ( ۴سال ابتدایی + ۵سال بعد از ابتدایی) مدرک   Hanp tschulabschluss یا پس از گذراندن ۱۰ سال ( ۴ سال ابتدایی + ۶ سال بعد از ابتدایی)  مدرک                     Real   schulabschluss  می گیرند. پس از اتمام این دوره  ها، دانش آموزان می توانند یکی از دو راه ذیل را انتخاب نمایند. 1) دانش آموزانی که ادامه تحصیل برایشان مهم نیست می توانند وارد مدارس فنی گشته و پس از آن به سرعت جذب بازار کار گردند. 2) دانش آموزانی که به فکر دامه تحصیل بوده و پس از ورود به دبیرستان و اتمام آن وارد تحصیلات دانشگاهی می شوند.

 

2) نظام آموزشی در دانشگاه

نظام آموزش عالی آلمان شامل مقاطع کارشناسی (4 سال)، کارشناسی ارشد (2 سال) و دکتری (3 سال) می باشد. به طور معمول زبان آموزشی در مقاطع لیسانس و فوق لیسانس آلمانی می باشد ولی دوره های مختلفی به زبان انگلسی نیز وجود دارند. امکان تحصیل در مقطع دکتری به هر دو زبان انگلیسی و آلمانی فرآهم می باشد. همچنین امکان ورود به مدارس عالی فنی(Fachhochschulreife) نیز برای کسانی که دیپلم 12 ساله دارند (در آلمان دیپلم دبیرستان 13 ساله می باشد) وجد دارد.

شرایط تحصیل در آلمان

این شرایط  بسته به مقطع تحصیلی و زبان آموزشی متفاوت می باشند. همچنین ممکن است بسته به دانشگاه تفاوت های جزئی در شرایط پذیرش وجود داشته باشد. در صورتی که تحصیل شما به زبان آلمانی صورت می گیرد بایستی مدرک زبان آلمانی ارائه نمایید. مدارک زبان آلمانی شامل ZD، DSH و TestDaf می باشند. دانشگاه های آلمان صرفا با داشتن مدرک DSH و یا TestDaf به شما پذیرش می دهند. در صورتی که دارای مدرک ZD (B2) باشید صرفا می توانید از یک کالج زبان در آلمان پذیرش بگیرید.  در صورتی که تحصیل شما به زبان انگلیسی می باشد بایستی مدرک IELTS و یا TOEFL ارائه نمایید. نمرات لازم برای دانشگاه های مختلف متفاوت است اما معمولا نمره آیلتس بین 5.5 تا 6 و یا تافل بین 78 تا 85 درخواست می گردد.

تحصیل در مقطع کارشناسی

طول دوره کارشناسی در آلمان 4 سال می باشد. متقاضیان جهت تحصیل در مقطع کارشناسی در دانشگاه های آلمان بایستی دارای مدرک دیپلم و پیش دانشگاهی بوده و همچنین دارای قبولی در آزمون سراسری (روزانه یا شبانه) در مقطع کارشناسی رشته مورد نظر خود باشد. در صورتی که قبولی دانشگاه نداشته باشید ابتدا بایستی وارد دوره یک ساله کالج شوید. دوره کالج برای آن است که شما دیپلمی معادل یک شخص آلمانی دریافت نمایید. معمولا دوره کالج به زبان آلمانی می باشد و متقاضی باید دارای سطح B1 در زبان آلمانی باشد. بنابراین می توان اعلام نمود که اقدام برای پذیرش در آلمان با دیپلم امکان پذیر است.

تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد

مدت زمان دوره کارشناسی ارشد دو سال می باشد. برای آنکه متقاضی بتواند وارد این دوره شود باید مدرک کارشناسی خود را از دانشگاه های سراسری, آزاد و … دریافت کرده باشد. برای آنکه متقاضی ادامه تحصیل در دانشگاه پذیرفته بشود بایستی رزومه (CV) قوی به دانشگاه نشان بدهد. دوره های کارشناسی ارشد در کشور آلمان به هر دو زبان انگلیسی و هم به زبان آلمانی ارائه میگردند. برای تحصیل در دانشگاه چه به زبان آلمانی و چه به زبان انگلیسی بایستی مدرکی که بیانگر تسلط شما به زبان می باشد ارائه نمایید. متقاضیان به اخذ پذیرش تحصیلی به زبان آلمانی، می بایست مدارک دال بر تسلط به این زبان را ( در سطح B2) قبل از ورود به دانشگاه کسب نمایند. گفتنی است  کشور آلمان مجوز یادگیری زبان آلمانی را در کشور آلمان به دانشجویان اعطا نمی نماید. برای تحصیل در آلمان به زبان انگلیسی مدرک  آیلس 6  به بالا و یا تافل 80 لازم می باشد. ذکر این نکته ضروری می باشد که این نمرات به طور کلی درخواست می گردد و ممکن است دانشگاهی شما را با نمره آیلتس 5.5 نیز برای کارشناسی ارشد پذیرش نماید.

تحصیل در مقطع دکتری

آلمان همانند سایر کشورهای پیشتاز در بحث تحصیل، به دانش جویان در حال تحصیل در مقطع دکترا، توجه ویژه ای دارد. طول دوره دکتری بسته به رشته تحصیلی 3 تا 5 سال می باشد. معمولا مدت زمان تحصیل در مقطع دکتری برای رشته های علوم پایه و مهندسی 3 سال می باشد. از آنجاییکه در مقطع دکتری کلاس آموزشی وجود نداشته و دانشجو صرفا با استاد راهنمای خود سر و کار دارد لذا زبان آموزشی انگلیسی و یا آلمانی با توجه به مهارت های زبان دانشجو، می باشد. دوره دکتری در آلمان می تواند همراه با بورسیه تحصیلی باشد. برای دریافت بورسیه تحصیلی بایستی با دانشجویان زیادی از سراسر دنیا رقابت نمایید بنابراین شرایط اخذ پذیرش از دانشگاه های آلمان به جهت دریافت بورسیه دکترا شامل پارامترهایی می گردد که فرد متقاضی می بایست احراز نمائد:

1) در دست داشتن مدارک کارشناسی و کارشناسی ارشد از دانشگاه های معتبر

2) اخذ مدرک دال بر تسلط کافی و زبان انگلیسی

3) جلب نظر یک استاد مشاور (supervisor) که تز دکترا فرد را پشتبانی نماید

۴) داشتن تالیفات از قبیل مقالات بین المللی، کتاب و …

به طور کلی می توان گفت که هر چه رزومه بهتری ارائه نمایید شانس دریافت پذیرش و بورسیه تحصیلی شما بالاتر می رود. میزان بورسیه تحصیلی آلمان برای مقطع دکتری به طور متوسط 1400 یورو می باشد.

شرایط تحصیل در رشته پزشکی در آلمان

برای تحصیل در رشته های پزشکی  دو راه وجود دارد:

 • ورود به کالج پزشکی(M-Kurs):

دانش آموزانی که مدرک پیش دانشگاهی دارند( رشته تجربی و ریاضی فیزیک) و حداقل مدرک زبان آلمانی آنها B1 است، میتوانند وارد کالج شوند. افرادی که بعد از سال ۲۰۱۱ میلادی دیپلم و پیش دانشگاهی خودشان را تمام کردند نیاز به قبولی کنکور سراسری برای ورود به کالج ندارند و فقط باید میانگین معدل دیپلم و پیش دانشگاهی این عزیزان بالای ۱۵ باشد.( توجه شود که این معدل فقط برای ورود به کالج لازم میباشد نه برای درخواست رشته مورد نظر) بعد از گذراندن دوره کالج در صورتیکه معدل دیپلم و پیش دانشگاهی آنها بالا باشد و موفق به کسب نمره خوبی در کالج شده باشند، وارد دانشگاه میشوند.

محاسبه معدل: ( معدل دیپلم + معدل پیش دانشگاهی + نمره کالج*۲)/تقسیم بر ۴

افرادی که دانشگاههای ایالت بایرن آلمان رو انتخاب میکنند( درصورتیکه در کالج این ایالت یعنی مونیخ درس خوانده باشند و برای تحصیل دانشگاه اولیه خودشون رو در همین ایالت انتخاب کرده باشند از امتیاز بالایی برای پذیرش برخوردارند، یعنی دانشگاه های ایالت بایرن سهمیه جداگانه و مخصوص برای افراد ورودی به کالج بایرن دارد.). این امتیاز بالا که شانس گرفتن پذیرش را خیلی بالا میبرد فقط مخصوص ایالت بایرن میباشد.

شرایط ذکر شده در بالا شروط کلی بوده و میتوانند بسته به دانشگاه و ایالت مورد نظر تغییر کند. بنابراین مکاتبه با دانشگاه مورد نظر بسیار مهم هست.

 • ورود مستقیم به دانشگاه:

برای ورود مستقیم به دانشگاه دو روش کلی وجود دارد:

افرادی که مدرک لیسانس یا بالاتر دارند میتوانند با اخرین مدرک اخذ شده خود برای ورود مستقیم به دانشگاه اقدام نمایند.  شرط لازم برای این دسته از عزیزان داشتن معدل بالا در اخرین مدرک تحصیلی اخذ شده از دانشگاه میباشد. یعنی معدل اخرین مدرک تحصیلی این دوستان برای پذیرش محاسبه خواهد شد.

همچنین افرادی که معدل دیپلم و پیش دانشگاهی بالایی داشته و حداقل ۲ ترم تحصیلی را در رشته پزشکی در ایران خوانده باشند میتوانند مستقیم پذیرش تحصیلی پزشکی از آلمان دریافت نمایند.

هزینه تحصیل در آلمان

هزینه تحصیل در دانشگاه های آلمان برای دانشگاه های دولتی رایگان و برای دانشگاه های خصوصی بین 10000 تا 20000 یورو در سال می باشد. از آنجاییکه تحصیل در دانشگاه های دولتی آلمان برای تمامی دانشجویان (حتی دانشجویان خارجی) رایگان می باشد لذا دانشجویان زیادی از سراسر دنیا به آلمان سرازیر شده اند. در بعضی موارد دانشگاه های دولتی هزینه ای در حدود 100-300 یورو برای یک سال دریافت می نمایند.

هزینه های زندگی در آلمان

آلمان یکی از کشورهای ارزان از نظر زندگی در اروپا محسوب می گردد. اگر قصد تحصیل در اروپا با هزینه های زندگی کم داشته باشید، آلمان مقصد مناسبی است. این نکته را به یاد داشته باشید که یکی از پارامترهای مهم تحصیل در خارج از کشور، هزینه های زندگی در کشور مربوطه و یا شهر محل تحصیل می باشد. به طور متوسط هزینه زندگی برای دانشجویان در آلمان در حدود 700 یورو در ماه می باشد.

کار دانشجویی در آلمان

شخصی که با ویزای دانشجویی وارد کشور آلمان میشود اگر تبعه کشورهای عضو اتحادیه اروپا باشد محدودیتی برای اشتغال ندارد. در غیر این صورت اجازه کار پاره وقت دارد که این کارها بیشتر کارهای دانشجویی و کار در شرکت های خصوصی می باشد. در آمد متوسط این گونه کارها 8 تا 10 یورو در ساعت است. ساعات کار دانشجویی بسته به شهر وایالتی که دانشجو در آن مشغول به تحصیل و زندگی است متفاوت می باشد. در اکثریت ایالات دانشجو میتواند 180 روز در سال به صورت پاره وقت به کار بپردازد. البته فرد میتواند به اداره کار مستقر در شهر محل زندگی خود مراجعه کند و در مواردی اجازه کار 10 ساعت دیگر در هفته را نیز اخذ می نماید. در ایالات محدودی نیز دانشجو فقط اجازه دارد در تعطیلات بین دو ترم و تعطیلات تابستان به کار بپردازد. درآمد حاصله از کار دانشجویی بخش زیادی از هزینه های زندگی دانشجویان را پوشش می دهد.

ویزای دانشجویی آلمان

برای دریافت ویزای تحصیلی در آلمان بایستی مدارک زیر را به هنگام رفتن به سفارت همراه داشته باشید:

 • پاسپورت با اعتبار حداقل ۶ ماهه و دو کپی از آن
 • پذیرش تحصیلی
 • گواهی پایان دوره سه سال متوسطه (به همراه ترجمه)
 • گواهی پایان دوره پیش دانشگاهی (به همراه ترجمه)
 • گواهی پایان دوره کارشناسی و یا کارشناسی ارشد (به همراه ترجمه)
 • فرم پرشده ی درخواست ویزا
 • عکس رنگی پاسپورتی
 • شناسنامه و دو کپی از آن
 • گواهی پشتیبانی مالی: این گواهی به دو صورت قابل ارایه است. یکی ارایه گواهی تمکن مالی به ارزش ۸۶۰۰ یورو و یا ارایه گواهی ضمانت و پشتیبانی توسط یکی از وابستگان متقاضی که ساکن آلمان میباشد.
 • مدارک سوابق شغلی (در صورت وجود)
 • هزینه ی صدور ویزای تحصیلی در آلمان
 • انگیزه نامه
 • زندگی نامه

نکات ویژه

یکی از ویژگی های مهم تحصیل در آلمان امکان گرفتن ویزا برای همسفر و فرزندان دانشجو می باشد. دولت آلمان به خانوده دانشجویان خارجی اجازه می دهد تا همراه فرد دانشجو وارد آلمان گردند. همچنین مهاجرت تحصیلی به آلمان یکی از روش های خوب مهاجرت بوده که امکان دریافت اقامت دایم را برای دانشجو فرآهم می آورد. از دیگر مزیت های تحصیل در آلمان، امکان دریافت ویزای دانشجویی آلمان بدون داشتن مدرک زبان در موارد خاص می باشد.

درباره آلمان

آلمان به عنوان بزگترین اقتصاد قاره اروپا و همچنین دومین کشور پر جمعیت اروپا نقش کلیدی در اقتصاد، سیاست و مسایل دفاعی این قاره ایفا می نماید. این کشور دارای 83 میلیون جمعیت بوده که 74% آن ها در شهر ها زندگی می نمایند. در میان کشور های جهان، آلمان شانزدهمین کشور پر جمعیت دنیا محسوب می گردد. در آلمان به ازای هر 1000 نفر 2.19 نفر مهاجر می باشند. از نظر وسعت، آلمان دارای مساحتی معادل 357000 کیلومتر مربع می باشد و با کشورهای هلند، بلژیک، فرانسه، سوییس، اتریش، چک، لهستان و دانمارک همسایه می باشد. نظام سیاسی این کشور جمهوری فدرال می باشد. آلمان با تولید ناخالص ملی (GDP) 3.5 تریلیون دلار رتبه چهارم اقتصاد جهانی را به خود اختصاص داده است. اقتصاد آلمان عمدتا بر پایه صادرات ماشین آلات صنعتی، خودرو، تجهیزات خانگی و مواد شیمیایی می باشد. دولت آلمان 4% از تولید ناخالص ملی خود را به امر آموزش اختصاص می دهد که نکته قابل تامل و رقم چشمگیری می باشد. به عبارت دیگر بودجه یکساله آموزش در آلمان به طور تقریبی برابر با کل بودجه یک سال ایران می باشد. آلمان یکی از پیشرفته ترین کشورها از نظر سیستم حمل و نقلی نیز می باشد. شبکه حمل و نقل در آلمان شامل 550 فرودگاه، 43000 کیلومتر ریل راه آهن، 644000 کیلومتر جاده و 400 اسکله دریایی می باشد.

google-site-verification=Q9LIqY9gQi5BaZgycsK-eAh2DltVQCkXgXAbOKbz6Sg