تحصیل درکانادا

تحصیل در کانادا

دلایل ادامه تحصیل در کانادا
کانادا یکی از بهترین کشور های جهان چه برای کسب موقعیت های شغلی و چه برای ادامه تحصیل می باشد و این در حالی است که این کشور یکی از بهترین ها در حوزه های سرمایه گذاری و جذب توریست نیز می باشد. هر ساله بیش از 200 هزار نفر از دانشجویان و محققان برتر بین المللی کانادا را به عنوان مقصد خود انتخاب می نمایند. در ادامه به دلایل ادامه تحصیل در کانادا پرداخته شده است.
1) امکان دریافت بورسیه تحصیلی در کانادا
علاوه بر هزینه پایین تحصیل در کانادا نسبت به تحصیل در آمریکا و انگلستان، امکان دریافت بورسیه تحصیلی در کانادا برای دانشجویان فراهم می باشد. بورسیه های تحصیلی در کانادا به دو بخش بورسیه های دولتی و دانشگاهی و همچنین بورسیه های ویژه تقسیم بندی می گردند. مبلغ بورسیه های تحصیلی بسته به محل دریافت آن ها متفاوت بوده و از سالیانه 10000 دلار تا 50000 دلار متفاوت می باشند.
2) تجربه زندگی در کانادا به عنوان یکی از کشورهای جذاب دنیا
کانادا کشوری بزرگ با جذابیت های خاص طبیعی و تفریحی می باشد و در مقابل هزینه های زندگی آن در مقایسه با آمریکا بسیار کمتر و مقرون به صرفه تر می باشد. همچنین وجود افراد مختلف از تمامی فرهنگ های دنیا، سبک زندگی کانادایی را فوق العاده جذاب نموده است.
3) دارا بودن دانشگاه های های معروف بین المللی
دانشگاه های کانادایی همواره در صدر لیست دانشگاه های برتر جهان قرار دارند. در سال 2017 چهار دانشگاه کانادایی جزو 100 دانشگاه برتر جهان قرار گرفتند (دانشگاه های: مک گیل، بریتیش کلمبیا، تورنتو و مک مستر). همچنین دانشگاه ها و مراکز تحقیقاتی کانادا در حوزه های مخابرات، علوم پایه، پزشکی، کشاورزی، علوم کامپیوتر و محیط زیست در نوک پیکان دانش و تکنولوژی قرار گرفته اند. بنابراین ادامه تحصیل در کانادا انتخاب مناسبی می باشد.
4) نرخ بالای استخدام
ارتباط مستقیم دانشگاه ها با مراکز صنعتی و تجاری باعث گشته تا موقعیت های شغلی فراوانی در اختیار فارغ التحصیلان دانشگاه های کانادایی قرار گیرد. بر اساس آمار منتشره 90 درصد از دانشجویان دانشگاه های کانادا در کمتر از 6 ماه از زمان فارغ التحصیلی جذب بازار کار گشته اند.
5) دریافت اقامت دایم کانادا از طریق مهاجرت تحصیلی
اگر علاقه مند به زندگی و دریافت اقامت دایم کانادا می باشید. مهاجرت تحصیلی به کانادا یکی از راه های ورود به کانادا می باشد که بعد از اتمام تحصیلات خود می توانید برای دریافت اقامت دایم (PR) درخواست داده و در کانادا برای همیشه ساکن گردید. ذکر این نکته ضروری است که دولت کانادا امتیاز بیشتری را به مهاجرانی که تحصیلات خود را در کانادا انجام داده اند، اختصاص می دهد. بنابراین اگر قصد زندگی در کانادا را دارید و در دوران دانشجویی به سر می برید حتما به تحصیل در کانادا بیاندیشید.در ادامه شرایط تحصیل در کانادا قرار داده شده است.
نظام آموزشی کانادا
دولت کانادا نظام آموزشی معینی را به صورت برنامه فدرال تعیین نمی نماید و این امر در حوزه اختیارات هر استان می باشد. به طور معمول آموزش تا سن 16 سالگی در کانادا اجباری می باشد. البته در این میان دوره آموزش اجباری در سه استان انتاریو، مانیتوبا و نیو برانسویک تا 18 سال می باشد. دوره آموزشی به دو مقطع ابتدایی و متوسطه تقسیم بندی می شود.
آموزش عالي دركشوركانادا ازطريق موسسات آموزش عالي تحت عناوين ذيل به دانشجويان ارائه ميگردد :
1.دانشگاه هاي ايالتي
2.دانشكده هاي ايالتي
3.كالج هاي ايالتي
4.كالج هاي كاربردي
5.موسسات غيررسمي فني وحرفه اي

تحصیل در دوره کارشناسی در کانادا
جهت تحصیل در مقطع کارشناسی (undergraduate) در کانادا می باستی دارای مدرک دیپلم پیش دانشگاهی باشید. برخی از رشته ها جهت پذیرش معدل دوره دبیرستان و پیش دانشگاهی را نیز در نظر می گیرند. مدت زمان دوره کارشناسی در کانادا بسته به رشته بین 2 تا 4 سال متغیر می باشد. به عنوان مثال مدت زمان تحصیل برای رشته های پزشکی 4 سال و برای رشته های هنر و علوم اجتماعی 2 سال می باشد. با توجه به محل تحصیل آموزش به زبان های انگلیسی و فرانسه ارائه می گردد. هزینه تحصیل در این دوره با توجه به دانشگاه و رشته تحصیلی سالانه بین 7000 تا 20000 دلار می باشد. مدارک مورد نیاز جهت دریافت پذیرش در این مقطع به شرح ذیل می باشند:
• فرم درخواست که توسط موسسه آبی آماده می گردد
• ترجمه رسمی مدرک پیش دانشگاهی
• ترجمه رسمی ریز نمرات دبیرستان
• رزومه که شامل تجربه های تحصیلی، کاری، ورزشی و … می باشد
• انگیزه نامه که به تشریح دلایل متقاضی جهت ورود به دانشگاه مد نظر می پردازد
• مدرک زبان

تحصیل در دوره کارشناسی ارشد در کانادا
به طور کلی دوره کارشناسی ارشد در کانادا MA و MSc نامیده می شوند. MA برای دوره های کارشناسی ارشد رشته های انسانی، هنر و علوم اجتماعی و MSc برای رشته های مهندسی و علوم پایه همچون زیست و شیمی به کار برده می شود. سه نوع دوره کارشناسی ارشد دیگر در کانادا شامل فوق لیسانس آموزش (Med)، فوق لیسانس موسیقی (MMus) و فوق لیسانس تجارت (MBA) می باشند. مدارک مورد نیاز و همچنین پروسه دریافت پذیرش در مقطع کارشناسی ارشد در کانادا از استانی به استان دیگر متفاوت می باشد. به طور معمول پرونده پذیرش دانشجو بایستی تا ماه مارس جهت شروع تحصیل در سپتامبر به دانشگاه ارائه گردد. شایان ذکر است که هر چه زودتر اقدام به پذیرش صورت گیرد شانس دانشجو جهت قبولی و برنامه ریزی بالاتر می رود. شهریه دانشگاه های کانادایی در دوره کارشناسی ارشد برای دانشجویان بین المللی بیشتر از دانشجویان کانادایی می باشد و هزینه آن بسته به دانشگاه و رشته تحصیلی بین 6000 تا 33000 دلار کانادا می باشد.
جهت دریافت پذیرش در این مقطع 2 مورد ضروری می باشد. اولین مورد مدرک زبان می باشد که با توجه به اینکه دانشگاه محل تحصیل شما در استان کبک (فرانسوی زبان) واقع شده است یا خیر بایستی مدرک زبان فرانسه و یا انگلیسی ارائه نمایید. دومین مورد نیز مدرک نشان دهنده تمکن مالی شما می باشد. برای این امر متقاضی باید علاوه بر شهریه دانشگاه اثبات نماید که دارای مبلغ 10000 دلار کانادا (برای استان کبک این مبلغ 11000 دلار کانادا می باشد) برای یک سال زندگی می باشد. مدارک مورد نیاز جهت دریافت پذیرش فوق لیسانس در کانادا به شرح ذیل می باشند:
• فرم درخواست که توسط موسسه آبی آماده می گردد
• ترجمه ریز نمرات دوره کارشناسی
• ترجمه مدرک کارشناسی
• CV یا همان رزومه
• انگیزه نامه
• مدرک زبان
• توصیه نامه

تحصیل در دوره دکتری (PhD) در کانادا
طول دوره دکتری در کانادا بین 4 تا 6 سال می باشد. اگرچه پروسه پذیرش دکتری در کانادا بین دانشگاه های مختلف متفاوت می باشد اما به طور کلی متقاضی نیازمند انجام مراحل زیر می باشد:
1) انتخاب دوره دکتری: در این مرحله متقاضی بایستی استاد راهنما و موضوع تحقیقاتی خود را انتخاب نماید. در صورت درخواست برای دوره open PhD (دوره ای که متقاضی موضوع تحقیقاتی را معین می نماید)، متقاضی موظف به تهیه و ارسال پروپوزال تحقیقاتی به دانشگاه می باشد.
2) درخواست آلاین
3) پرداخت هزینه درخواست
4) ارسال مدارک مورد نیاز که معمولا شامل مدارک زیر می باشد:
a) انگیزه نامه: متقاضی بایستی بعد از نشان دادن پیش زمینه علمی خود به درستی علت انتخاب این دوره را تشریح نماید
b) دو یا سه توصیه نامه که می باست از اساتید آکادمیک باشند
c)   رزومه یا همان CV
d) مدرک زبان
e) بعضی مواقع آزمون GRE
f) نمونه نوشتاری (برای رشته های علوم انسانی)
g) نمونه کار (برای رشته های هنر)
هزینه تحصیل در کانادا برای دوره دکتری بسته به دانشگاه و رشته متفاوت می باشند. شهریه دانشجویان بین المللی تقریبا دو برابر دانشجویان کانادایی می باشد. به عنوان مثال شهریه دوره دکتری در دانشگاه British Columbia7600 دلار کانادا و در دانشگاه Manitoba 11140 دلار کانادا برای یک سال می باشد.
خوشبختانه تعداد زیاد بورسیه های تحصیلی دولت کانادا برای دوره دکتری، تحصیل در این مقطع را برای دانشجویان آسان تر نموده است. شرایط بورسیه های تحصیلی در کانادا نیز متفاوت می باشند. بورسیه های دانشجویی انواع مختلفی دارند که در زیر نمونه هایی از آن ها آوره شده اند:
بورسیه ونیر (Vanier): که هر ساله مبلغ 50000 دلار کانادا به دانشجویان خوب بین المللی در مقطع دکتری به رشته های علوم اجتماعی، انسانی ، پایه، مهندسی و سلامت پرداخت می نماید.
بورسیه پیر الیوت ترودو (Pierre Elliott Trudeau): که هر ساله مبلغ 40000 دلار کانادا به دانشجویان کانادایی و بین المللی پرداخت می نماید. برای دریافت این بورسیه دانشگاه محل تحصیل شما بایستی برایتان اقدام نماید.
بورسیه دانشگاه بریتیش کلمبیا (British Columbia): این بورسیه علاوه بر پرداخت شهریه دانشجو، سالانه مبلغ 18000 دلار کانادا نیز به وی پرداخت می نماید.

تحصیل در رشته های پزشکی در کانادا


عموما دانشجویان پزشکی کانادا تحصیلات خود را بعد از اخذ مدرک لیسانس در رشته ی دیگری که اغلب یکی از رشته های علوم پایه است، شروع می کنند. اما همه ی دانشکده های پزشکی کانادا برای پذیرش الزاما نیاز به مدرک لیسانس ندارند. برای مثال دانشکده های پزشکی کبک دانشجویان را بعد از دو سال تحصیل در دروه های دیپلم CEGEP که معادل با سال دوازدهم سایر استان ها به اضافه سال اول دانشگاه است، قبول می کنند. اکثر دانشکده های پزشکی غرب کانادا نیازمند حداقل 2 سال تحصیلات دانشگاهی و اکثر دانشگاه های انتاریو نیازمند حداقل 3 سال تحصیلات دانشگاهی هستند.
پیشنهادهای پذیرش در هر دانشکده ی پزشکی عموما بر اساس اظهارنامه شخصی، شرح حال، سوابق دوره ی کارشناس، امتیاز تست پذیرش کالج پزشکی(MCAT) و مصاحبه ها ارائه می شوند. دانشکده های پزشکی کبک، دانشکده اتاوا (یک دانشگاه دو زبانی) و دانشکده نورثرن انتاریو نیاز به آزمون MCAT ندارند. زیرا MACT معادل فرانسوی ندارد. برخی از دانشکده های پزشکی همانند دانشگاه تورنتو و و دانشگاه کوئین ، از نمره ی MCAT به عنوان حدنصاب نمره استفاده می کنند متقاضیان با نمرات زیر نمره استاندارد ممکن است واجد شرایط پذیرش نباشند. دانشکده پزشکی دیگر همانند دانشگاه وسترن آنتاریو بیشتر به عملکرد بالا اولویت می دهند. دانشگاه مک مستر به طور اکید از بخش استدلال شفاهی آزمون MCAT برای تعیین واجدشرایط شدن برای مصاحبه و رتبه پذیرش استفاده می کند.
تست پذیرش کالج پزشکی (ام کت – MCAT):
این تست یک آزمون استاندارد مبتنی بر کامپیوتر برای دانشجویان آینده ی پزشکی در کانادا، آمریکا و استرالیا می باشد و برای ارزیابی مهارت حل مسئله، تفکر انتقادی، دانش مفاهیم طبیعی، رفتاری و علوم اجتماعی و اصول پیش نیاز برای تحصیل در رشته پزشکی طراحی شده است. البته این تست در همه ی دانشکده های پزشکی الزامی نیست و در دانشکده هایی که الزامی است نیز میزان اهمیت به این آزمون متغیر است. معمولا دانشجویان در سال سوم تحصیلات پیش پزشکی خود در کانادا در آزمون سراسری پزشکی (ام کت) شرکت کرده و موفقیت در این آزمون در دانشکدهی که MCAT جزو پیش نیاز های پذیرش است، الزامی می باشد. آزمون MCAT توسط سازمان AAMC (انجمن کالج های پزشکی آمریکا) برگزار می شود. تقریبا تمام دانشکده پزشکی کانادا و آمریکا برای پذیرش نیاز به ارائه نمرات آزمون MCAT دارند. بسیاری از دانشکده های پزشکی آزمون هایی که برای قبل از 3 سال گذشته است را قبول نمی کنند.
تست جدید MCAT از چهار بخش تشکیل می شود:
1) اصول بیولوژی و بیوشیمی سیستم های زنده
2) اصول شیمی و فیزیک سیستم های بیولوژی
3) اصول روانی، اجتماعی و بیولوژی رفتار
4) تحلیل انتقادی و مهارت های استدلال

بیمه درمانی دانشجویان در کانادا
بیمه درمانی در کانادا برای دانشجویان بین المللی اجباری می باشد و همه دانشجویان ملزم به دریافت آن هستند. بیمه دانشجو معمولا از طریق دانشگاه پیگیری می شود. در برخی از استان ها بیمه دولتی وجود دارد حال آنکه در تعدادی از استان ها دانشجویان ملزم به خرید بیمه خصوصی می باشند. بیمه های درمانی در کانادا برای دانشجویان مقرون به صرفه بوده و اکثر خدمات پزشکی از جمله آمبولانس هوایی، دندان، فوریت های پزشکی و … را شامل می گردد. به علت زمان بر بودن توصیه می گردد دانشجویان قبل از ورود به خاک کانادا بیمه درمانی خود را معین نمایند.

ویزای همراه دانشجو برای کانادا
هر شخصی که در کانادا مشغول به تحصیل در یکی از دانشگاه های کانادا می باشد می تواند همسر، شریک قانونی و فرزندان خود که به سن قانونی نرسیده اند را همراه خود به کانادا ببرد. جهت این امر 2 راه وجود دارد. همراه همزمان با دانشجو درخواست ویزا نماید و یا اینکه بعد از اینکه دانشجو وارد کانادا شد درخواست ویزا نماید. همسر یا شریک زندگی متقاضی که قصد کار کردن در کانادا دارد می تواند برای دریافت مجوز کار آزاد Open Work Permit قبل از ورود به کشور، یا به محض ورود به کانادا و یا بعد از ورود اقدام نماید. اغلب اوقات، فرزندان زیر سن قانونی که به کانادا می آیند سابقه ای به عنوان توریست خواهند داشت، حتی اگر در حال تحصیل در کانادا باشند. این بدان علت است که این فرزندان می توانند بدون نیاز به تامین مجوز تحصیلی در مقاطع پیش دبستانی، ابتدایی یا متوسطه تحصیل نمایند.

مهاجرت به کانادا از طریق تحصیل
مهاجرت تحصیلی به کانادا یکی از راه های ورود به این کشور و دریافت اقامت دایم آن می باشد. هر ساله تعداد زیادی از مردم سراسر دنیا با روش های مختلف قصد مهاجرت به کانادا را می نمایند. مهاجرت تحصیلی به کانادا یکی از راه های ارزان و مطمئن بوده و در عین حال تحصیل در کانادا شانس متقاضیان جهت دریافت اقامت دایم کانادا را افزایش می دهد.

ویزای تحصیلی کانادا
جهت دریافت ویزای تحصیلی کانادا علاوه بر فرم پر شده به مدارک ذیل نیز نیاز می باشند:
1) مدرک نشان دهنده تمکن مالی به جهت پرداخت شهریه و هزینه زندگی
2) تاییدیه پرداخت شهریه و یا پیش ثبت نام
3) گذرنامه با حداقل 6 ماه اعتبار
4) مدرک زبان
5) مدارک تحصیلی شامل ریز نمرات و دانشنامه
6) تاییدیه پیشنهاد تحقیق از دانشگاه مورد نظر (برای دکتری و دوره های تحقیقاتی)

درباره کانادا


کانادا کشوری در شمال قاره آمریکای شمالی است که از ده استان و سه قلمرو تشکیل شده‌است. این کشور از اقیانوس اطلس تا اقیانوس آرام و از شمال تا اقیانوس منجمد شمالی گسترده‌است. کانادا با مساحت ۹٫۹۸ میلیون کیلومتر مربع، دومین کشور پهناور جهان از نظر مجموع مساحت و چهارمین کشور پهناور جهان از نظر مساحت خشکی است. مرز مشترک کانادا با ایالات متحده، بلندترین مرز زمینی در جهان است. بخش زیادی از خاک کانادا به دلیل سرمای هوا و نزدیکی به قطب شمال، خالی از سکنه است. حکومت کانادا یک دموکراسی پارلمانی فدرال و یک پادشاهی مشروطه است که در حال حاضر ملکه الیزابت دوم رئیس کشور است. ساختار حکومت کانادا از پادشاه یا ملکه بریتانیای کبیر، دولت فدرال، دو مجلس سنا و عوام، دولت‌های ایالتی و فرماندار کل که به عنوان نماینده ملکه الیزابت ایفای نقش می‌کند، تشکیل شده‌است. رأی دهندگان کانادا و شهروندان نیز در قاعده این هرم قرار می‌گیرند. این کشور توسط دولت‌های مستقل از هم اداره می‌شود، که در مجموع زیر پوشش دولت فدرال قرار گرفته‌اند. هرچند کانادا پس از روسیه بزرگ‌ترین کشور جهان است، اما جمعیت آن تنها، حدود یک‌پنجم جمعیت روسیه است. نزدیک به ۹۰ درصد از جمعیت این کشور در امتداد مرز جنوبی آن، تا فاصله ۲۰۰ کیلومتری آمریکا زندگی می‌کنند. پرجمعیت‌ترین شهرهای کانادا به ترتیب تورنتو، مونترآل و ونکوور هستند.
نزدیکی جغرافیایی این کشور به آمریکا سبب شده تا روابط اقتصادی کانادا و آمریکا بسیار گسترده باشد، به گونه‌ای که آمریکا و کانادا بزرگ‌ترین رابطه اقتصادی را در جهان دارند و حجم معاملات این دو کشور با هم از معاملات هر دو کشور دیگری در جهان بیشتر است. با این حال این رابطه اقتصادی قوی، زیان‌هایی هم برای کانادا در پی داشته‌است. آلودگی ناشی از فعالیت کارخانه‌های آمریکایی در نزدیکی مرز دو کشور یکی از این زیان‌هاست.
کانادا منابع طبیعی فراوانی دارد. آب و هوای آن سرد و در بیشتر نقاط قطبی است. البته آب و هوا در بخش جنوب غربی، جایی که شهر ونکوور در آن قرار دارد، معتدل است. آبشار نیاگارا، پهناورترین آبشار جهان هم در مرز این کشور با ایالات متحده قرار دارد.
کانادا با تولید ناخالص داخلی در حدود 1.79تریلیون دلار در رده یازدهم بزرگ‌ترین اقتصادهای جهان در سال ۲۰۱۵ قرار گرفت. کانادا یکی از کشورهای عضو گروه هشت و سازمان همکاری اقتصادی و توسعه است. این کشور دارای منابع معدنی غنی، صنایع پیشرفته (همچون خودروسازی، صنایع شیمیایی و نفت، صنایع غذایی، چوب و کاغذ، صنایع معدنی و فلزی و شیلات) و محصولات فراوان کشاورزی (از جمله گندم، دانه‌های روغنی، میوه، سبزیجات و توتون) است.
این کشور از نظر صنعت و فناوری، کشوری پیشرفته‌است که سیستم اقتصادی آن به شدت به خصوص در بخش بازرگانی و داد و ستد به ایالات متحده وابسته است، به نحوی که باعث شده این کشور رابطه اقتصادی پیچیده و بلندمدتی را با این کشور داشته باشد – وابستگی این کشور به بخش منابع طبیعی گران‌بهایش نیز بسیار زیاد است.

google-site-verification=Q9LIqY9gQi5BaZgycsK-eAh2DltVQCkXgXAbOKbz6Sg