تحصیل درهلند

تحصیل در هلند

دلایل ادامه تحصیل در هلند
10 درصد دانشجویان در هلند یعنی بالغ بر 90000 دانشجو خارجی می باشند که هر ساله بر تعداد آن ها افزوده می شود. وجود این همه دانشجوی بین المللی از اقصی نقاط دنیا در این کشور کوچک نشان دهنده جذابیت ها و پتانسیل های بالای هلند در جذب علاقه مندان به فراگیری علم و دانش دارد که در ذیل به آن ها پرداخته می شود:
1) مکان بین المللی با فرهنگ های مختلف
یکی از مواردی که دانشجویان در هنگام انتخاب محل تحصیل خود احاظ می نمایند، محیط پیرامونشان می باشد. کشور هلند با دارا بودن سواحل، رودخانه ها، کانال های قایق سواری و موارد جذاب تفریحی دیگر به دانشجویان امکان داشتن اوقات فراغتی سرشار از لذت را می بخشد.
2) تدریس به زبان انگلیسی
هلند به عنوان اولین کشور غیر انگلیسی زبان در زمینه ارائه آموزش عالی به زبان انگلیسی شناخته می شود. بیش از 2100 برنامه آموزشی در اکثر رشته ها (شامل کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتر) به زبان انگلیسی در این کشور ارائه می گردد. شایان ذکر است که ارائه مدرک زبان ضروری می باشد.
3) هزینه های پایین زندگی
در مقایسه با کشور های اروپای غربی، هزینه زندگی در هلند پایین تر می باشد. هزینه زندگی برای هر شخص بسته به سبک زندگی بین 700 تا 1000 یورو در ماه می باشد. با توجه به وجود اجازه کار دانشجویی در هلند، بخشی از هزینه های ماهانه دانشجویان تامین می گردد. به علاوه برای دانشجویان تخفیف هایی در مکان های مختلف از جمله رستوران ها، سینماها، موزه ها و … در نظر گرفته شده است.
4) شهریه پایین
شهریه دانشگاه های هلند در مقایسه با دانشگاه های کشور های انگلیسی زبان مانند انگلیس و آمریکا بسیار پایین تر می باشد. این امر به واسطه پرداخت یارانه توسط دولت هلند به نظام آموزشی این کشور می باشد. شهریه دانشگاه در هلند برای دانشجویان غیر اروپایی برای مدت یک سال با توجه به رشته و دانشگاه بین 1900 تا 6000 یورو می باشد.
5) فرصتی مناسب برای سفر
هلند در مرکز اروپا واقع گردیده است. این موقعیت جغرافیایی امکان سفر به شهر های مهم اروپایی را تسهیل نموده است. به عنوان مثال فاصله آمستردام تا شهرهای پاریس، لندن، برلین و بروکسل فقط یک ساعت می باشد. همچنین سیستم حمل و نقل پیشرفته هلند امکان سفر های داخلی در هلند را بسیار آسان نموده است.
6) دریافت کار در هلند بعد از فارغ التحصیلی
دانشجویان بعد از فارغ التحصیلی در هلند می توانند اقامت یک ساله جهت یافتن کار و یا اقامت سه ساله جهت راه اندازی بیزینس دریافت نمایند. جهت اطلاعات بیشتر می توانید با موسسه آبی تماس حاصل نمایید.
7) سیستم آموزشی مدرن و پیشرفته
دانشگاه ها و سیستم آموزش عالی هلند همواره یکی از به روزترین ها از نظر خلاقیت و نوآوری در دنیا می باشد که این امر باعث می گردد فارغ التحصیلان دانشگاه های هلند در زمره افراد خبره جهانی قرار گرفته و فرصت های شغلی مناسبی را دریافت نمایند.

نظام آموزشی هلند


الف) نظام آموزشی هلند قبل از دانشگاه
تمامی افراد در هلند بایستی یک دوره 12 ساله آموزش اجباری را از سن 5 تا 17 سالگی پشت سر بگذرانند. برنامه آموزشی تا سن 16 سالگی به صورت تمام وقت و بعد از آن به صورت پاره وقت دنبال می گردد. پیش دبستانی در نظام آموزشی هلند وجود ندارد لیکن دوره ابتدایی از 4 سالگی شروع می گردد (از 5 سالگی اجباری می باشد). آماده سازی کودکان زیر 4 سال تحت نظر سازمان بهزیستی و مهد کودک ها می باشد. دوره ابتدایی تا 12 سالگی به طول می انجامد و پس از آن دانش آموزان وارد دوره متوسطه می گردند.
بر اساس گزارس پیسا (PISA) که توسط سازمان همکاری اقتصادی و توسعه هر 3 سال یکبار عملکرد نظام های آموزشی را در جهان بررسی می کند، هلند یکی از کشور هایی است که نظام آموزشی موفقیت آمیزی دارد. این آزمون که دانش، مهارت و قابلیتهایی نظیر تفکر انتقادی دانش آموزان، اعتماد به نفس را می سنجد. دلایل موفقیت نظام آموزشی هلند شامل: مشارکت دانش آموز در اداره مدرسه، جلوگیری از تبعیض طبقاتی در مدارس و توجه معلمان به ویژگیهای و تواناییهای فردی هر یک از دانش آموزان می باشد.
ب) نظام آموزشی دانشگاهی در هلند
نظام آموزش آکادمیک هلند شامل دو نوع موسسه (دانشگاه های کاربردی و دانشگاه های تحقیقاتی) می شود. این موسسات بودجه خود را از دولت دریافت می نمایند. امروزه 14 دانشگاه تحقیقاتی و 41 دانشگاه کاربردی در هلند وجود دارد. در کنار این دانشگاه ها، تعدادی دانشگاه خصوصی نیز وجود دارند. در هلند سه مقطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا وجود دارد. که در ادامه تشریح می گردند:
1) تحصیل در دوره کارشناسی در هلند
طول دوره کارشناسی در هلند بین 3 تا 4 سال می باشد. متقاضی علاوه بر داشتن دیپلم پیش دانشگاهی بایستی معدل بالای 12 نیز داشته باشد. برنامه های کارشناسی به هر دو زبان انگلیسی و هلندی ارائه می گردند. هزینه تحصیل در هلند برای مقطع کارشناسی سالانه 7000 یورو می باشد. مدرک زبان مورد نیاز آیلتس آکادمیک 6 و یا تافل 80 می باشد. همچنین در صورتی که دارای مدرک زبان با نمره پایین تری می باشید (به عنوان مثال تافل 74) می توانید قبل از شروع دانشگاه یک دوره زبان در هلند بگذرانید. مدارک مورد نیاز جهت دریافت پذیرش دوره کارشناسی در هلند به شرح ذیل می باشند:
• فرم درخواست که توسط موسسه آبی آماده می گردد
• ترجمه رسمی مدرک پیش دانشگاهی
• ترجمه رسمی ریز نمرات دبیرستان
• رزومه که شامل تجربه های تحصیلی، کاری، ورزشی و … می باشد
• انگیزه نامه که به تشریح دلایل متقاضی جهت ورود به دانشگاه مد نظر می پردازد
• مدرک زبان

2) تحصیل در دوره کارشناسی ارشد در هلند
دوره کارشناسی ارشد در هلند معمولا 2 ساله می باشد اما برنامه های یک ساله نیز وجود دارند. شهریه دانشگاه های هلند در مقطع کارشناسی ارشد در حدود 9000 یورو برای هر سال می باشد. امکان اخذ بورس تحصیلی به سه شکل وجود دارد: برخورداری از تخفیف در شهریه، تحصیل رایگان، دریافت کمک هزینه با تحصیل رایگان. رقابت برای بورسهای نوع دوم و سوم بسیار فشرده و مستلزم شایستگیهای فردی است. بسته به دانشگاه و رشته متقاضی، معدل متقاضی در دوره لیسانس بایستی بالاتر از 12-15 باشد. حداقل نمره زبان درخواستی از متقاضیان در این مقطع آیلتس آکادمیک 6 و یا تافل 80 می باشد ولی ممکن است بعضی از دانشگاه ها و یا رشته ها نمره بالاتری را درخواست نمایند.

3) تحصیل در دوره دکتری در هلند
از آنجاییکه دانشگاه های هلند نقشی کلیدی در توسعه و نوآوری های جهانی ایفا می نمایند، گذراندن دوره دکتری در این کشور یک انتخاب مناسب می باشد. دوره های دکتری صرفا در دانشگاه های تحقیقاتی (research university) ارائه می گردند و هیچ دانشگاه کاربردی مدرک دکتری اعطا نمی نماید. طول دوره دکتری در هلند حداق 4 سال می باشد. بعد از 4 سال و با تایید استاد راهنما، دانشجو از رساله دکتری خود دفاع می نماید. دانشجویان دوره دکتری قرارداد کاری با دانشگاه امضا کرده و ماهانه مبلغ 1500 تا 2500 یورو حقوق دریافت می نمایند. در برخی موارد دنشجوی دکتری برای یک دوره 6 ماهه به دانشگاه های دیگر نظیر هاروارد و آکسفورد فرستاده می شود. مهمترین مدارک مورد نیاز برای پذیرش دکتری در هلند به شرح زیر می باشند:
• مدرک کارشناسی ارشد
• ریز نمرات دوره کارشناسی ارشد
• انگیزه نامه
تحصیل پزشکی در هلند
اگرچه آموزش پزشکی در هلند مورد تایید انگلستان می باشد اما سیستم آموزش پزشکی در هلند با انگلستان متفاوت است. دانشجویان علاقه مند به پزشکی بایستی 7 سال را در 3 مقطع مختلف سپری نمایند.
کارشناسی پزشکی (3 سال)
کارشناسی ارشد پزشکی (3 سال)
کارآموزی (1 سال)
امکان تحصیل به زبان انگلیسی فقط در 3 سال اول (کارشناسی) وجود دارد که امکان آن تنها توسط دو دانشگاه گرونینگن (Groningen) و ماستریخت (Maastricht) ارائه می گردد. در صورتی که دانشجو دوره کارشناسی پزشکی خود را به زبان انگلیسی بگذراند، موظف است ظرف همین دوره 3 ساله زبان هلندی را فراگیرد در غیر این صورت فارغ التحصیل نمی گردد.
تحصیل در رشته دندانپزشکی در هلند صرفا به زبان هلندی امکان پذیر است و هیچ دوره آموزش دندان پزشکی به زبان انگلیسی در این کشور وجود ندارد.

نظام بیمه هلند


هلند یکی از بهترین نظام های سلامت دنیا را دارا می باشد و در حدود 11 درصد از درآمد ناخالص خود را صرف آن می نماید. دانشجویان می توانند از 3 مدل بیمه درمانی در این کشور بهره مند گردند که شامل بیمه عمومی هلند، کارت بیمه اتحادیه اروپا و بیمه های خصوصی می گردند.

کار دانشجویی در هلند
بخشی از هزینه های خود را میتوانید با کار در چهارچوب ضوابط (بویژه از سال دوم به بعد) تأمین نمایید. بر اساس ضوابط دولت هلند، دانشجویان مجازند ۱۰ ساعت در هفته کار کنند. اگر از این حق استفاده نکنید، میتوانید به مدت دو ماه به صورت تمام وقت در طول تعطیلات تابستان کار کنید. هر ساعت کار دانشجویی دستمزدی در حد ۷ یورو (خالص، پس از کسر مالیات) خواهد داشت. توجه داشته باشید که در صورت کار با حداکثر ساعات مجاز، شما میتوانید تنها هزینه مسکن خود را تأمین نمایید. توصیه میشود به شرطی در هلند تحصیل کنید که بدون کار هم بتوانید مخارجتان را از خانواده خود دریافت نمایید.

هزینه های زندگی در هلند
هزینه های با توجه به سبک زندگی افراد بسیار متفاوت است. 4 عامل اصلی برای هزینه کرد ماهانه در هلند شامل مسکن، خوراک، بیمه و حمل و نقل وجود دارد. حداقل پول لازم برای زندگی دانشجویی در ماه به طور متوسط 750 یورو می باشد.

شرایط مالی جهت دریافت ویزای هلند
برای دریافت ویزا در اکثر موارد باید هزینه های زیر به حساب دانشگاه واریز گردد: شهریه دانشگاه برای یک نیمسال یا یک سال تحصیلی کامل، اجاره اتاق برای سه ماه تا یک سال، بیمه پزشکی (۵۰۰ یورو برای یک سال)، هزینه صدور اقامت (۵۰۰ یورو برای یک سال) و مبالغ جزئی بعنوان پول پیش مسکن و نظایر آن (بین ۵۰۰ تا ۱٫۰۰۰ یورو). در این حالت، ویزا بصورت متمرکز برای دانشجو در مدتی کوتاه صادر میگردد. در حالت فوق، شما نیازی به داشتن حامی یا حساب بانکی نیستید. اگر دانشجو یا بستگان وی تأمین مسکن و نظایر آن را شخصاً به عهده بگیرند، مدت زمان بیشتری برای دریافت ویزا صرف خواهد شد و امکان رد ویزا بالاتر است و باید ثابت شود که شما از نظر مالی قادر به تأمین هزینه ها هستید. در این رابطه،. مسئولین اداره مهاجرت هلند از متقاضی انتظار دارند که مبلغ ۹٫۰۰۰ یورو در حساب بانکی خود در کشور مبدأ داشته باشند. از نظر آنها این مبلغ حداقل مقدار مورد نیاز برای یک سال زندگی دانشجویی مجردی است. ویزای اعطا شده به دانشجویان، ویزای شینگن می باشد.

نکات ویژه
هر ساله افراد زیادی مهاجرت به هلند را در مسیر زندگی خود قرار می دهند. این امر از طرق مهاجرت تحصیلی به هلند، ثبت شرکت در هلند و حتی مهاجرت به هلند از طریق پناهندگی انجام می پذیرد. در صورتی که در سن پایین می باشید و شرایط تحصیل در هلند را احراز نمایید می توان اشاره نمود که دارای شرایط مهاجرت به هلند می باشید. با بررسی شرایط مهاجرت به هلند آشکار می گردد که جهت دریافت اقامت هلند، مهاجرت تحصیلی راهی آسان و بی خطر می باشد که امکان اقامت در اروپا را برای متقاضیان فرآهم می آورد
درباره هلند
هلند کشوری است کوچک از قلمروهای پادشاهی هلند در شمال غربی اروپا با شانزده و نیم میلیون جمعیت که بیشترشان مسیحی پروتستان هستند. پایتخت هلند شهر آمستردام است، اما به منظور تمرکززدایی بسیاری از وزارتخانه‌ها و سفارتخانه‌ها در شهر لاهه یا پیرامون آن مستقر شده‌اند. هلند بخش اصلی و اروپایی پادشاهی هلند به ‌شمار می‌رود که جزایری را در آمریکای مرکزی نیز شامل می‌شود. هلند از شرق با آلمان، از جنوب با بلژیک و از غرب نیز از طریق دریا با بریتانیا هم‌جوار است. بندر روتردام دومین شهر بزرگ هلند است و از نظر مساحت و تعداد اسکله‌هایی که دارد، بزرگ‌ترین بندر اروپا نیز به‌شمار می‌رود. 25 درصد از زمین‌های کشور هلند پایین‌تر از سطح دریای آزاد قرار دارد و ۲۱ درصد از جمعیت آن در این مناطق زندگی می‌کنند.
هلند در پرورش و تجارت گُل مقام اول را در جهان داراست. دامداری و کشاورزی نیز از پایه‌های اقتصاد هلند محسوب می‌شود. هلندی‌ها علی‌رغم کوچکی کشورشان سهم بزرگی در تجارت و بانکداری جهانی دارند. ایالات متحده آمریکا یکی از بازارهای اصلی هلند است و کشورهای اتحادیه اروپا مهم‌ترین شرکای تجاری آن هستند. بیش از نیمی از سهام شرکت نفتی- گازی شل را هلند در اختیار دارد و مابقی را بریتانیا. این شرکت که بخش هلندی آن به رویال داچ شل معروف است در زمینه استخراج و تجارت نفت و گاز در سراسر جهان از جمله ایران فعالیت می‌کند. هلند خود نیز دارای ذخایر گاز طبیعی است و بخش از آن را صادر می‌کند. کشتی سازی و صنایع شیمیایی از دیگر صنایع مادر در هلند هستند. از شرکتهای بزرگ هلندی می‌توان به فیلیپس (صنایع الکترونیک)، هاینکن (یکی از عمده‌ترین تولیدکنندگان آبجو در جهان) و (صنایع شیمیایی مانند آکزونوبل) اشاره کرد. واحد پول هلند پیش از تبدیل به یورو، فلورن یا گیلدر هلندی بود.
زبان رسمی هلند، هلندی است. در کشور هلند در حدود ۳۰ هزار فارسی‌زبان ایرانی سکونت دارند. هلند نقاش‌های شناخته شده‌ای داشته‌است. در سده ۱۷ میلادی، در زمانی که جمهوری هلند در اوج خود بود، استادان بزرگی همچون رامبرانت، یوهانس ورمر، جان استین، جیکوب ایساکزون و بسیاری دیگر فعالیت می‌کردند. نقاش‌های مشهور سده ۱۹ و ۲۰ هلند، ون گوگ و پیت موندریان بوده‌اند. موریس اشر هنرمند گرافیست این دوران بود. هلند خانهٔ فیلسوف‌های بزرگی چون اسپینوزا و دزیدریوس اراسموس بوده‌است. تمام کارهای اصلی دکارت در هلند انجام شده‌است.
آب و هوای کشور هلند بسیار مشابه به کشور انگلستان است در فصول مختلف سال دماهای تعریف شده‌ای برای آن ذکر شده است، مثلاً در فصل تابستان دمای هوا بین 17 تا 24 درجه سانتی گراد متغیر است و کمتر پیش می‌آید که دما به بالای 30 درجه سانتی گراد برسد، این نوع از آب و هوای کشور هلند را در ماه‌های جولای و آگوست تجربه خواهید کرد. در ادامه باید بدانید که دمای هوا در فصل زمستان نیز به زیر صفر درجه سانتی گراد نمی‌رسد و معمولاً بین صفر تا 10 درجه سانتی گراد متغیر است، اگر در ماه‌های دسامبر و ژانویه به این کشور سفر کنید می‌توانید شاهد این درجه از دما و تجربه‌ای لذت بخش از سردی فصل زمستان و خنکی آب و هوای کشور هلند باشید.

google-site-verification=Q9LIqY9gQi5BaZgycsK-eAh2DltVQCkXgXAbOKbz6Sg