انواع ویزای استرالیا

 

انواع ویزای استرالیا

1) ویزای اقامتی استرالیا
هر ساله استرالیا در حدود 50 هزار نفر را از طریق ویزای اقامتی در قالب برنامه نیروهای متخصص جذب می نماید. علت این امر تامین نیروی کار در استرالیا می باشد. همچنین نیروهای متخصص کمترین هزینه و بیشترین سود را برای دولت استرالیا به ارمغان می آورند. ویزای اقامتی برای استرالیا به 3 دسته ویزای 189، ویزای 190 و ویزای 489 دسته بندی می گردند. برای دریافت هر یک از آن ها متقاضی بایستی حداقل 60 امتیاز کسب نماید.
ویزای مهارتی مستقل (زیر گروه 189)
این ویزا برای افرادی است که نه اسپانسر و نه عضو خانواده ای در استرالیا دارند. ارزیابی این ویزا صرفا بر مبنای سن، تحصیلات، سابقه کار و به عبارتی سنجش مهارت شما می باشد. این ویزا بهترین نوع ویزای اقامتی استرالیا می باشد زیرا محدودیت محل زندگی و کار کردن ندارد. ویزای 189 استرالیا در واقع ویزای اقامت دائم استرالیا می باشد.
شرایط دریافت ویزای 189 استرالیا
• داشتن شغل مناسب (لیست مشاغل مورد نیاز)
• دارا بودن مهارت لازم برای تصدی شغل مورد نظر
• کسب 60 امتیاز
• دارا بودن مهارت زبان (حداقل آیلتس 6)
• سن کمتر از 45 سال
در صورت داشتن شرایط فوق متقاضی می تواند طی مراحل زیر اقدام به اخذ ویزای 189 استرالیا نماید
1) انتخاب مهارت و رشته
مرحله اول بسیار مهم می باشد زیرا در صورت انتخاب نامناسب، ممکن است متقاضی امتیاز و شرایط دریافت ویزا را از دست بدهد.
2) محاسبه امتیاز
بعد از انتخاب رشته بایستی امتیاز متقاضی محاسبه گردد تا در صورت کسب حداقل امتیاز لازم (60 امتیاز) به انجام مراحل بعد مبادرت ورزد.
3) ارزیابی مدارک توسط استرالیا
با توجه به رشته تحصیلی و سازمانی که توسط دولت استرالیا معین نموده بایستی مدارک متقاضی ارزیابی گردد. لیست مراکز ارزیابی را می توانید در اینجا مشاهده فرمایید.
4) ثبت نام در EOI
در این مرحله بایستی ارزیابی مدارک تحصیلی و مدرک زبان را در EOI (Expressions of Interest) آپلود نمایید. سیستم EOI پس از بررسی امتیازهای متقاضی و در صورتی که وی 60 امتیاز دریافت نماید، او را در صف دریافت دعوت نامه قرار می دهد. حداکثر زمان دریافت دعوت نامه در حدود 1 سال می باشد. ذکر این نکته ضروری است که داشتن مدرک زبان و ارزشیابی برای ثبت نام در EOI ضروری نمی باشد و تا قبل از دریافت دعوت نامه می توانید اطلاعات و مدارک خود را افزایش دهید.
5) دریافت دعوت نامه
6) اقدام به دریافت ویزا
پس از دریافت دعوت نامه متقاضی 60 روز فرصت دارد تا برای دریافت ویزا اقدام نماید و پس از اقدام ویزای وی حداکثر ظرف مدت 6 ماه صادر می گردد.
ویزای 189 استرالیا یک ویزای بلند مدت بوده که فرد متقاضی 5 سال پس از دریافت پاسپورت استرالیایی در یافت می نماید. دارنده ویزای 189 استرالیا از مزایای زیر برخوردار است:
• اقامت دائم در استرالیا
• حق کار و تحصیل در استرالیا
• ثبت نام در سیستم پزشکی استرالیا
• رفت و آمد نا محدود به استرالیا
هزینه اقدام برای این ویزا از 3670 دلار استرالیا شروع می گردد. از دیگر مزایای این ویزا امکان قرار دادن والدین و فرزندخوانده در فرم درخواست می باشد.

ویزای مهارتی 190 استرالیا
دو ویزای کلاس 189 و 190 کاملا به هم شبیه هستند با این تفاوت که در ویزای 189 دارنده ی ویزا چون به هیچ ایالت و سازمان و شخصی وابسته نیست و در واقع مستقل است می تواند از ابتدای ورود به استرالیا در هر جایی که مایل است زندگی کند ولی کسی که ویزای 190 دارد به خاطر تعهدی که به ایالتی که اسپانسرش شده دارد باید 2 سال اول ورودش به استرالیا را در ایالتی که اسپانسرش شده زندگی کند. در واقع در ویزای 190 استرالیا فرد متقاضی 5 امتیاز از استانی که اسپانسر وی شده است دریافت می نماید.
فرد متقاضی برای دریافت این ویزا پس از ثبت نام در EOI بایستی برای دریافت اسپانسرشیپ ایالتی ثبت نام نماید.

ویزای مهارتی 489 استرالیا
ویزای 489 استرالیا که به ویزای مناطق «کم جمعیت» چهار ساله معروف است ، برای متقاضیانی میباشد که معمولا نتوانسته اند از طریق ویزاهای تخصصی مستقل اقدام نمایند و یا اینکه شرایط لازم جهت اخذ امتیازات ویزاهای دائم با اسپانسر ایالتی را ندارند . داشتن اسپانسرشیپ Regional برای ویزای 489 استرالیا به متقاضی۱۰ امتیاز اضافه خواهد داد و این ۱۰ امتیاز برای کسانی که امتیازشان از ۶۰ کمتر باشد است، میتواند مفید باشد . متقاضیان مهاجرت به استرالیا با دریافت این نوع ویزا امکان اینکه پس از ۲ سال اقامت در مناطق کم جمعیت ایالت مربوطه (به شرط آنکه ۱۲ ماه از آن را به صورت تمام وقت کار کرده باشند) برای گرفتن اقامت دائم استرالیا اقدام نمایند.
شرایط اخذ ویزای 489 استرالیا
برای اخذ این نوع ویزا متقاضی ابتدا باید 50 امتیاز به صورت مستقل کسب کرده باشد که با گرفتن اسپانسر (10 امتیاز) امتیازش به 60 امتیاز برسد پس باید :
• سن متقاضی کمتر از 50 سال باشد .
• داشتن مدرک آیلتس 6 الزامی است. هر چند ایلتس 6 امتیازی ندارد اما شرط لازم برای درخواست این ویزا است.
• شغل و تحصیلات متقاضی باید در لیست مشاغل مورد نیاز آن ایالت استرالیا باشد(CSOL 1-2) .
• باید پرونده ی خود را برای انتخاب شدن در سامانه ی ( EOI : Expression Of Interest ) اداره مهاجرت ثبت نام کنید.
• گرفتن اسپانسر ایالتی : هر کدام از ایالت های استرالیا لیست مشاغلی را ارائه کرده اند که چنانچه شغل شما در لیست مربوطه باشد می توانید مدارک خود را به آن ایالت ارسال کنید و از آنجا اسپانسرشیپ دریافت کنید .
• بعد از قبولی در EOI و گرفتن دعوتنامه (Invitation) باید ظرف مدت 2ماه (60 روز )در سایت اداره مهاجرت استرالیا پرونده خودتان را برای درخواست این ویزا ثبت کنید.

متقاضیان مهاجرت به استرالیا با دریافت ویزای 489 شانس این را دارند که بعد از 2 سال زندگی در ایالت مربوطه ( که یکسال آن را نیز کار کرده باشند ) برای گفتن اقامت دائم می توانند از طریق ویزای 887 اقدام نمایند. توجه داشته باشید منظور از اسپانسرشیپ ایالتی گرفتن کار یا کارفرما نیست.

google-site-verification=Q9LIqY9gQi5BaZgycsK-eAh2DltVQCkXgXAbOKbz6Sg