استرالیای غربی

استرالیای غربی

آب و هوا، گياهان و جانوران
منطقه هاي ساحلي استرالياي غربي داراي آب و هواي مديترانه اي است. به همين دليل طبيعتا بسيار جنگلي است من جمله يکي از بلندترين درختان جهان در آن است. اين منطقه کشاورزي يکي از نه زيستگاه متنوع زمين است با درصد بالايي از گونه هاي بومي. ميانگين بارش باران در مناطق مختلف متفاوت است : به طور مثال در منطقه ويتبلت کمتر از مناطق نزديک نورث کليف که مرطوبترين منطقه است، بارش داريم. دو سوم مرکز ايالت استرالياي غربي، خشک و غير مسکوني است و تنها فعاليت اقتصادي قابل توجه در آن معدن است. کيمبرلي در شمال، يکي از استثناها است که آب و هواي موسمي بسيار گرم دارد. بارش برف در استرالياي غربي بسيار نادر است.
استرالياي غربي خانه حدود 540 گونه پرنده است که 15 تا از آنها بومي ايالت هستند. همچنين حدود 9437 گونه گياهي در استرالياي غربي وجود دارد. اين ايالت يکي از بزرگترين مناطق از لحاظ تعداد گونه هاي گياهي در جهان شمرده مي شود.

جمعيت، اقتصاد و کشاورزي
استرالياي غربي تعداد قابل توجهي از مهاجران را در اوايل قرن 20 دريافت کرد. از انگليس، ايرلند، ايتاليا، کرواسي و مقدونيه که البته بيشترين تعداد مهاجران انگليسي هستند. اقتصاد غرب استراليا، به طور کامل توسط استخراج و انجام فرايند بر روي طيف متنوعي از مواد معدني و کالاهاي نفتي هدايت مي شود. استرالياي غربي حدود 58 درصد از مواد معدني و انرژي صادراتي استراليا و به طور بالقوه حدود5 درصد کل توليد ناخالص کشور را فراهم مي کند. عمده صادرات ايالت شامل سنگ آهن، آلومينيوم، نيکل، طلا، گندم، پشم، نفت خام، مونياک و گاز طبيعي مايع است.
توليدات کشاورزي شامل مزارع نخود، جو و همينطور خروجي گوشت بره و گوشت گاو است. بزرگترين پالايشگاه نفت استراليا و توليد بنزين واقع در جنوب پرت مرکز استرالياي غربي است. همچنين کارخانه هاي آهن و آلومينيوم، نيکل و توليدات ثانويه شامل سيمان و مصالح ساختماني، پردازش مواد غذايي، توليد خوراک دام، بدنه خودرو و چاپ در استرالياي غربي وجود دارد.
استرالياي غربي همچنين در صنعت ماهيگيري قابل توجه است. محصولات براي مصرف داخلي و صادرات شامل خرچنگ دريايي، ميگو، کوسه، تن ماهي و صيد مرواريد در منطقه کيمبرلي تهيه مي شود. مناطق شراب سازي در آب و هواي سردتر بخش جنوب غربي اين ايالت متمرکز هستند. با اينکه شراب سازي استرالياي غربي 5درصد توليد کل کشور است اما از نظر کيفيت در رتبه نخست است.
با توجه به سرشماري سال 2006 در آمد هر فرد به طور متوسط 500 دلار در هفته بوده و در آمد هر خانواده به طور متوسط 1246 دلار در هفته است. با اين حال قيمت ملک در استرالياي غربي مقام دوم بعد از سيدني دارد و قيمت اجاره خانه ي بالا، همچنان يک مشکل است.

تحصيلات، فرهنگ، هنر و ورزش
آموزش و پرورش در غرب استراليا متشکل از يک سال پيش دبستاني در سنين 4 يا 5سالگي، سپس 6 سال ابتدايي و 6سال آموزش متوسطه است.
5 دانشگاه در استرالياي غربي وجود دارد. چهار دانشگاه دولتي «پرت» عبارتند از: دانشگاه وسترن استراليا، دانشگاه کرتين، دانشگاه اديت کوان و دانشگاه مرداک. يک دانشگاه خصوصي مبتني بر دين کاتوليک هم به نام دانشگاه نوتردام وجود دارد.
استرالياي غربي يکي از موسسات پيشرو و تحسين شده کشور براي تربيت هنرمندان را دارد؛ موسسه اي به نام آکادمي هنرهاي نمايشي استراليا. که به عنوان يک موسسه تئاتر و موسيقي رو به رشد به حساب مي آيد. بازيگران و گروههاي موسيقي زيادي در اين ايالت پا گرفتند و رشد کرده اند. ارکستر سمفونيک غرب استراليا نيز به فعاليت خود مشغول است. هليگ ها و تيم هاي فوتبال، فوتبال استراليايي، بيس بال، بسکتبال، کريکت، هاکي، نت بال، راگبي، تنيس و واتر پولو نيز در اين ايالت مشغول به فعاليت هستند.