آزمون GRE

آزمون تافل
اردیبهشت 24, 1398
دانشگاه کلگری
اردیبهشت 24, 1398

آزمون GRE  چیست؟

آزمون (GRE  (Graduate Record Examination آزمونی با هدف سنجش توانایی تحصیلی افرادیست که متقاضی تحصیل در مراکز علمی معتبر سراسر دنیا هستند.

در این آزمون سه موضوع مهارتی: محاسبات ریاضی، درک مطلب و همچنین مقاله نویسی مورد بررسی قرار می گیرد.

این آزمون از نظر درجه سختی توسط شرکت کنندگان در درجه ی آزمون های دشوار زبان انگلیسی قرار میگیرد چرا که در این آزمون مهارت هایی نظیر علم ریاضی، احتمالات، جبر و هندسه ی شرکت کنندگان مورد بررسی سنجش میگیرد. البته این مباحث جز مباحث دشوار ریاضی نیستند ولی به دلیل اینکه شما می بایست جواب سوالات و در برخی موارد تحلیل جواب خود را به زبان انگلیسی و به نحوی متقاعد کننده و منطقی مورد بررسی قرار دهید، در اغلب اوقات این بخش جز بخش های دشوار آزمون GRE محسوب می شود.

انواع آزمون GRE

آزمون جی آر ای به دو نوع متفاوت با نامهای GRE General  و GRE Subject برگزار می شود.

آزمون GRE Subject:

آزمون GRE Subject TEST از دروس تخصصی رشته‌هایی خاص مانند زیست شناسی، شیمی، ادبیات انگلیسی، ریاضی، فیزیک و روان شناسی تشکیل شده و به داوطلبان این رشته‌ها کمک می‌کند تا بیش از پیش خود را متمایز کنند. اگر در این رشته‌ها تحصیل می‌کنید باید وب سایت دانشکده مورد نظر را بررسی کنید تا از لزوم شرکت در این آزمون با خبر شوید.

آزمون GRE General:

آزمون اصلی که آن را به عنوان GRE می‌شناسیم GRE General TEST  است که هر هفته در سنترهای مختلف و شهرهای مختلف ایران به صورت منظم و کامپیوتری برگزار می‌شود. از این نظر دست شرکت کنندگان در انتخاب زمان و مکان مناسب باز است ومی‌توانند زمان کافی برای آماده‌سازی قبل از این آزمون برای خود در نظر بگیرند.

آزمون GRE  کامپیوتری در سه بخش مختلف مهارت های شما را مورد ارزیابی قرار میدهد:

آزمون GRE
آزمون GRE

1:بخش نگارش تحلیلی :

در این بخش فرد شرکت کننده در آزمون لازم است 2 سوال را در مدت زمان شصت دقیقه (یک ساعت) پاسخ دهد.

این بخش در مجموع شامل شش نمره است که بصورت نیم نمره کم یا زیاد می شود.

2:بخش لغت و درک مطلب

در این بخش از امتحان جی ار ای، شرکت کنندگان لازم است 40سوال را که متشکل از دو مجموعه 20 تایی است در مدت زمان سی دقیقه پاسخ دهند.

شما می توانید بین 130 تا 170 نمره از این بخش کسب کنید که این نمرات به صورت یک نمره ای تغییر می کنند.

3:استدلال ریاضی

در بخش استدلال ریاضی که شاید خاص ترین بخش از آزمون GRE است، شرکت کنندگان لازمست چهل سوال متشکل از دو مجموعه ی 20 سوالی را در مدت زمان 70 دقیقه پاسخ دهند. نمره ی این بخش هم دقیقا مشابه بخش دانش لغت سنجیده میشود به نحوی که شما می توانید در این بخش هم بین 130 تا 170 نمره کسب نمایید و نمرات به صورت یک نمره ای تغییر خواهند کرد.

در نظر داشته باشید با توجه به توضیحاتی که ارائه شد شما برای نگارش دو بخش رایتینگ خود یک ساعت زمان دارید و برای چهل سوال از بخش واژگان یک ساعت دیگر زمان خواهید داشت علاوه بر این شما می بایست در 70 دقیقه ی باقی مانده از زمانتان به چهل سوال پاسخگو باشید و در نظر داشته باشید که شما در مجموع برای دو بخش واژگان و ریاضی نمره ی برابر با 260 تا 340 کسب خواهید کرد و عمدتا دانشگاههای معتبر دنیا برای پذیرش دانشجو برای این دو نمره حداقلی قائل شده اند که این نمره معادل 300 تا 310 نمره است.

نحوه پخش سوالات در آزمون جی ار ای

شروع آزمون شما با بخش رایتینگ Writing  خواهد بود. همانطور که در بالا گفته شد بعد از یک ساعت سوالات بخش های واژگان و بخش ریاضی آزمون برای شرکت کنندگان توزیع می گردد اما به این نکته توجه داشته باشید که در برگزاری این دو بخش ترتیب ثابتی وجود ندارد، برای مثال ممکن است در بخش اول شما به سوالات ریاضی پاسخ دهید و سپس سوالات واژگان را داشته باشید و یا بالعکس.

همچنین لازم به ذکر است در امتحان جی ار ای دو بخش بدون نمره هم برای شرکت کنندگان در نظر گرفته شده است که این بخش ها شامل بخش Unscored و بخش Research است.

بخش  Unscoredشامل سوالاتی در حوزه ی واژگان و یا ریاضی می باشد که در بین سوالات شما قرار دارد و شما از محل سوالات و نوع سوالات اطلاع نخواهید داشت، در این بخش مشاهده شده است که شرکت کنندگان با استفاده از حدسیات سعی در حذف برخی سوالات نموده اند، این کار به هیچ وجه پیشنهاد نمی شود و شرکت کننده نمیتواند با توجه به میزان سختی سوال بدون نمره بودن آن سوال را پیش بینی نماید.

بخش Research یکی دیگر از بخش هاییست که در این آزمون شامل امتیاز و نمره نمی شود، این بخش بر خلاف دیگر بخش بدون نمره محل مشخصی دارد و معمولا در انتهای امتحان برای شرکت کنندگان قرار داده می شود و به شرکت کنندگان اعلام می شود که این بخش شامل نمره نیست لازم به ذکر است در هر آزمون جی ار ای شرکت کنندگان تنها با یک بخش بدون نمره روبرو خواهد بود نه هردو بخش.

بررسی دقیقتر بخش های امتحان جی ار ای

  1. بخش رایتینگ تحلیلی GRE

این بخش مهم از آزمون جی ار ای شامل دو قسمت اصلی است که به بررسی آنها خواهیم پرداخت.

  • Issue writing

در این بخش شرکت کننده می بایست به یک سوال پاسخ دهد و برای پاسخگویی به این سوال سی دقیقه زمان در نظر گرفته شده است. پاسخ این بخش بصورت تایپی وارد می شود و شما باید برای مدیریت زمان خود بر روی مهارت تایپ خود نیز کار کنید. از نظر محتوا، این بخش شباهت زیادی به بخش Task2 امتحان آیلتس دارد.

  • Argument writing

بخش دیگری که در قسمت نگارشی امتحان جی ار ای مورد بررسی قرار میگیرد بخش Argument است. این قسمت از رایتینگ از نظر محتوایی و نوع سوال کاملا با سوالات تافل و آیلتس متفاوت بوده و تمرین جداگانه ای برای کسب حداکثر نمره می طلبد.

در این قسمت پاراگرافی از یک نویسنده به عنوان سوال به شما داده می شود که آن پاراگراف شامل تحلیل ها و شواهدی برای یک مبحث خاص است که منجر به یک نتیجه گیری شده است و شما می بایست از این استدلال ها و شواهدی که نویسنده استفاده کرده است منطقا ایراد گرفته و نظرات و مستدلات خود را در قالب یک متن ارائه دهید.

2:بخش واژگان (Verbal)

یکی دیگر از بخش های مهم و تاثیر گذار در آزمون بین المللی GRE  بخش دایره لغات و واژگان است که در سالهای اخیر با توجه به تغییر سیاست های برگزار کنندگان این آزمون، دستخوش تغییراتی شده است.

این بخش که وابسته به دایره ی لغات شماست تا آگوست سال 2011 با تمرکزی محسوس بر روی دامنه ی لغات، شرکت کنندگان در آزمون را وادار به حفظ لغات، کلمات مترادف و متضاد می کرد اما از آن تاریخ به بعد این آزمون در سیاستی جدید به کار خود ادامه داد که در آن درک مطلب و مهارت خواندن متن از اهمیت بالاتری برخوردار است.

این آزمون که در ابتدا به اسم Revised GRE  شناخته می شد پس از منقضی شدن آخرین مدارک صادره GRE  در تاریخ آگوست 2016 به اسم اصلی خود تغییر نام داد.

در این قسمت شرکت کنندگان می بایست به سوالاتی در قالب جای خالی ، سوالات مترادف و متضاد و سوالات مربوط به درک مطلب پاسخ دهند.

  • بخش ریاضیات

بخش ریاضی آزمون جی ار ای یکی از مهمترین و موثر ترین قسمت های این امتحان در مسیر کسب نمره ی مورد نظر شرکت کنندگان است.

بر خلاف تصورات متقاضیان شرکت در این آزمون که این ذهنیت را دارند که این بخش شامل سوالات سطح بالای ریاضی است، سوالات این بخش از نظر سطح آموزشی با سوالات دوره ی دبیرستان و پیش دانشگاهی مدارس ایران برابری می کند. ولی نکته ای که این بخش را به یکی از بخش های پیچیده ی این آزمون بدل می کند نیاز به سرعت عمل و از آن مهمتر قدرت تحلیل این سوالات و پاسخ ها است.

در این بخش شرکت کنندگان مجاز به استفاده از ماشین حساب هستند ولی کسب نمره ای که بتواند شما را در رسیدن به هدفتان کمک کند تنها نیازمند به دست آوردن  پاسخ ها نیست و در بعضی از موارد شما می بایست پاسخی تحلیلی از آن سوال را ارائه دهید و پیشنهاد می شود برای رسیدن به نمره مورد نظر بیش از پیش بر روی مهارت های ریاضی و محاسباتی و همچنین سرعت عمل در پاسخگویی خود تمرکز نمایید.

جی آر ای سابجکت (GRE subject)

آزمون جی ار ای سابجکت آزمونیست که میزان دانش زبانی شما را در مورد مفاهیم و موضوعات آکادمیک مورد سنجش قرار می دهد نمره ی این آزمون از 200 تا 990 بوده و در بازه های 10 نمره ای تغییر می کند.

یکی از تفاوت های عمده ی این آزمون با آزمون جنرال شیوه برگزاری این آزمون است: آزمون سابجکت فقط بصورت کاغذی برگزار می شود و به همین دلیل فقط در برخی از مراکز آزمون جی ار ای این آزمون قابلیت برگزاری دارد.

چه رشته هایی شامل GRE Subject  می شوند

همانطور که پیشتر اشاره شد این آزمون برای برخی از رشته های آکادمیک در نظر گرفته شده است که در ادامه با برخی از این رشته ها آشنا می شوید.

  1. زیست شناسی
  2. ادبیات انگلیسی
  3. ریاضیات
  4. شیمی
  5. روانشناسی
  6. فیزیک

قابل ذکر است که برخی رشته ها در سال 2016 به این آزمون اضافه شدند و بنا به دلایلی در حال حاضر شامل این آزمون نمی شوند. این رشته ها عبارت بوده اند از بیوشیمی، زیست شناسی سلولی و ملکولی

نحوه ی گزارش نمره آزمون جی آر ای سابجکت

یکی از نکات مثبت و مزیت های آزمون جی آر ای برای متقاضیان این آزمون این است که شما می توانید بدون محدودیت در این آزمون شرکت کنید و با توجه به نمره ی مد نظر خود جهت گرفتن پذیرش در دانشگاههای بین المللی اقدام به ارسال نمره نمایید.

برای آن دسته از کسانی که شرکت در آزمون GRE  جهت کسب پذیرش در دانشگاهها را در برنامه خود دارند دانستن این نکته بسیار حائز اهمیت است که شما پیش از شرکت در آزمون حق ارسال چهار نمره را به صورت رایگان خواهید داشت و برای هر ارسال دو حق انتخاب خواهید داشت که این انتخاب می تواند بین گزینه ی ارسال آخرین نمره و یا همه ی نمره ها متغیر باشد.

اگر پس از شرکت در آزمون تصمیم به ارسال نمره ی خود داشته باشید می بایست هزینه ی ارسال را پرداخت نموده و از سه حق انتخاب برای هر ارسال بهره مند شوید که شامل ارسال آخرین نمره، ارسال همه نمرات و یا ارسال هر نمره ای که مورد نظرتان باشد است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

google-site-verification=Q9LIqY9gQi5BaZgycsK-eAh2DltVQCkXgXAbOKbz6Sg